Ustawa O planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym_Blondi i Emila.doc

(903 KB) Pobierz



 

 

O planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym

Dz.U. nr 80 poz.717 z 2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

¨zasady kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej;

¨zakres i sposoby postępowania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy - przyjmując ład przestrzenny i zrównoważony rozwój za podstawę tych działań.



 

 

 

 

 

 

1) wymagania ładu przestrzennego, w tym urbanistyki i architektury;

2) walory architektoniczne i krajobrazowe;

3) wymagania ochrony środowiska, w tym gospodarowania wodami i ochrony gruntów rolnych i leśnych;

4) wymagania ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej;

5) wymagania ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa ludzi i mienia, a także potrzeby osób niepełnosprawnych;

6) walory ekonomiczne przestrzeni;

7) prawo własności;

8) potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa;



9) potrzeby interesu publicznego

 

 

 

 

1. Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego   zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może, z zastrzeżeniem ust. 2, żądać od gminy:

     1) odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo

     2) wykupienia nieruchomości lub jej części.

2.   Realizacja roszczeń, o których mowa w ust 1, może nastąpić również w drodze  zaoferowania przez gminę właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zamiennej. Z dniem zawarcia umowy zamiany roszczenia wygasają.

 

 

 

 

 

Przedmiot wyceny:

  Przedmiotem wyceny wynikającym z powyższego artykułu jest  nieruchomość, z której korzystanie lub jej części jest niemożliwe lub ograniczone  .

 

Cel wyceny:

Ustalenie zmiany wartości nieruchomości  następującej w wyniku decyzji planistycznych.

 

Określaną wartością jest wartość rynkowa.

 



 

 

Art. 36

3. Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, wartość nieruchomości uległa obniżeniu, a właściciel albo użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość i nie skorzystał z praw, o których mowa w ust. 1 i 2, może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości.

 

 

 

Art.37.

 

3. Roszczenia, o których mowa w art. 36 ust. 3, można zgłaszać w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące.

 

 

 

Przedmiot wyceny:

Przedmiotem wyceny są nieruchomości, których wartość uległa obniżeniu, a właściciel lub użytkownik wieczysty chce ją sprzedać.

 

Cel wyceny:

Ustalenie zmiany wartości nieruchomości  następującej w wyniku decyzji planistycznych.

 

 

Określaną wartością jest wartość rynkowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Art. 36.

 

4. Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości .

 

 

Art. 37.

 

4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do opłat, o których mowa w art. 36 ust. 4.

 

 

Przedmiot wyceny:

Przedmiotem wyceny są nieruchomości, których wartość wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty chce ją sprzedać.

 

:

Cel wyceny:

Ustalenie zmiany wartości nieruchomości  następującej w wyniku decyzji planistycznych.

 

 

Określaną wartością jest wartość rynkowa.



Art. 37.

1. Wysokość odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości, o którym mowa w ar

 

 

 

 

Art. 37.

 

1. Wysokość odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości, o którym mowa w art. 36 ust. 3, oraz wysokość opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 36 ust. 4, ustala się na dzień jej sprzedaży. Obniżenie oraz wzrost wartości nieruchomości stanowią różnicę między wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego a jej wartością, określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu, lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem.

7. Właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, której wartość wzrosła w związku z uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego, przed jej zbyciem może żądać od wójta, burmistrza albo prezydenta miasta ustalenia, w drodze decyzji, wysokości opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 4.

11. W odniesieniu do zasad określania wartości nieruchomości oraz zasad określania skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych, a także w odniesieniu do osób uprawnionych do określania tych wartości i skutków finansowych stosuje się przepisy o gospodarce nieruchomościami.

 

 

 

 

 

Rozporządzenie Rady Ministrów

z dnia 21 września 2004 r.

w sprawie wyceny nieruchomości

i sporządzania operatu szacunkowego



 

 

 

 

 

 

1.Przy określaniu wartości rynkowej nieruchomości dla ustalenia odszkodowania lub opłaty, o których mowa w Art. 36.3 i 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o Planowaniu i Zagospodarowaniu przestrzennym określa się wartość nieruchomości, uwzględniając jej przeznaczenia przed uchwaleniem planu miejscowego lub przed jego zmianą, oraz jej przeznaczenie po uchwaleniu planu miejscowego lub po jego zmianie. Nie uwzględnia się części składowych tej nieruchomości.



2. W przypadku, o którym mowa w ustępie 1. przyjmuje się stan nieruchomości z dnia wejścia w życie planu miejscowego lub jego zmiany, a ceny z dnia zbycia nieruchomości.

 

 

 

 

Przy określaniu wartości nieruchomości na potrzeby określenia skutków finansowych uchwalenia lub zmiany planów miejscowych określa się wartość nieruchomości reprezentatywnych dla każdego obszaru o jednorodnym przeznaczeniu w planie miejscowym.

 

 

wyceny: Przedmiot wyceny:

Przedmiotem wyceny są nieruchomości, których wartość uległa zmianie, poprzez  zmianę jej przeznaczenia w planie miejscowym.

 

 

 

Cel wyceny:

Ustalenie zmiany wartości nieruchomości  następującej w wyniku decyzji planistycznych.

 

 

Określaną wartością jest wartość rynkowa.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin