JAK WIĄZAĆ MUSZKĘ I KRAWAT.doc

(74 KB) Pobierz
JAK WIĄZAĆ MUSZKĘ I KRAWAT SKĄD SIĘ WZIEŁY:

JAK WIĄZAĆ MUSZKĘ I KRAWAT   SKĄD SIĘ WZIEŁY:

Spodnie.
Kiedy Alanowie (irański lud stepowy) pustoszyli w V w . Europę nikt się nie spodziewał, że jednym z największych efektów ich bytności będą spodnie nieznane do tamtej pory. Pionierzy noszenia spodni byli uznawani za wywrotowców, ponieważ pokazywanie nóg odzianych w nogawice przechodziło ludzkie pojęcie! Pierwszy fason nie był zbyt wyjściowy. Dwie oddzielne nogawki, jak pończochy z sukna były przywiązywane do opaski na biodrach. Jeszcze w średniowieczu każda z nogawek była innego koloru i chętnie dobierano je parami. Stąd wzięło się powiedzenie - para spodni.

W XV wieku spodnie były tak smukłe, że z trudem się w nich poruszano. Szyto jej ze strzemionami zachodzącymi pod stopę albo z podeszwami! Już w następnym wieku spodnie stały się szerokie, bufiaste i jeszcze wypychane gałganami lub watą. W Polsce szlachta nosiła szarawary szyte z delikatnych tkanin jedwabnych, z aksamitu lub francuskiego sukna, zaś chłopi zadowalali się płóciennymi bądź skórzanymi.

Najsłynniejsze spodnie świata to dżinsy. W połowie XIX wieku gorączka złota pognała wielu awanturników do słonecznej Kalifornii. Wśród nich był syn handlarza grubym płótnem konopnym z Bawarii Levi Strauss, który otrzymał od ojca kilka beli owego płótna. Niestety nikt nie chciał kupować tego materiału na namioty, więc młody Żyd wpadł na genialny pomysł uszycia wzmocnionych spodni dla poszukiwaczy.

Spodnie miały także magiczna moc. Na północy Polski wierzono, że bób przed zasianiem powinien być przesypany trzy razy przez spodnie. Urok rzucony na człowieka lub bydło można było odjąć przez pocieranie twarzy lub pyska spodniami, a małe gąsiątka muszą być przepuszczone przez spodnie zanim wyjdą pierwszy raz na podwórko! Jedyne zwierzęta noszące spodnie uszyte przez krawca są muły na wyspie Re na Atlantyku. Dawniej była to istna wylęgarnia komarów, dlatego mieszkańcy bronili swoje zwierzęta przed kąśliwymi owadami.

Krawat.
Dziś krawat pełni jedynie funkcję dekoracyjną. To jedyny element męskiego stroju nie przynoszący żadnego praktycznego pożytku. Pierwowzór krawata wynaleźli Rzymianie. Podczas podbijania zimnych północnych krain germańskich nosili na pancerzach związany w węzeł szal. Od tamtych czasów aż do połowy XVII wieku patent na krawaty mieli mieszkańcy półwyspu apenińskiego. Wtedy to noszono we Francji tzw. "cravates". Były to kosztowne chusty w weneckiej lub flandryjskiej koronki.

Kolejnym krokiem w rozwoju krawata była wojna o tron w Palatynacie. Wojska angielskie zaatakowały znienacka oddziały Ludwika XIV pod Steinkerk. Zaskoczeni oficerowie z powodu braku czasu zarzucili chusty wokół szyi, związali je prostym węzłem, a wolne końce wetknęli w dziurkę od guzika uniformu.

Dalsze etapy przeobrażeń i nowych wcieleń tego męskiego dodatku można zauważyć około 1790 roku - noszono wtedy wielkie muślinowe, krochmalone chusty. Dopiero około 1860 roku pojawił się w modzie męskiej kołnierz wykładany a wraz z nim długi krawat wiązany z przodu. W Anglii otrzymał on nazwę "four in hand" i stał się najbardziej zbliżonym odpowiednikiem dzisiejszego "zwisa męskiego".

 

 

 

 

PSYCHOZABAWA DLA PAŃ

Chciałabyś wiedzieć coś więcej o interesującym Cię mężczyźnie? Zwróć uwagę na jego guziki. Ich spoób przyszycia, dobór koloru nici - zdradzą cechy jego charakteru.

- Guzik przyszyty "na nóżce", nić- dobrana do koloru materiału i przeciągnięta starannie przez wszystkie cztery otwory.
To mężczyzna dokładny i dający sobie radę w życiu. Jeśli przeciągnął nitkę przez dziurki równolegle, tak że powstał znak = może być męczący na co dzień, nie oczekuj od niego nadmiernego poczucia humoru. Uwaga! Może być typem zapatrzonego w siebie egoisty. Znak + jest bardziej zachęcający. Ten mężczyzna dąży wprawdzie do doskonałości, ale nie jest jej fanatykiem.

- Guzik przyszyty starannie, ale nitka przeciągnięta jest tylko przez 2 dziurki, tak że powstaje znak /.
Ten mężczyzna jest praktyczny, potrafi zadbać o siebie, ale nie należy do typów, którzy godzinami wystają przed lustrem i przyglądają się w każdej mijanej witrynie sklepowej. Jeśli potrzebny Ci mężczyzna ozdobny - to nie zawracaj sobie nim głowy. No, w ostateczności możesz mu przyszywać sama wszystkie guziki. Ale pamiętaj! Rób, co musisz, ale nie gadaj nieustannie na ten temat. Jego nie zmienisz, a możesz go tylko do siebie zniechęcić.

- Guzik wiszący na jednej nitce.
On ma zawsze bardzo ważne sprawy na głowie. Dowiedz się, jeśli to możliwe, czym zajęty jest jego umysł. Jeśli są to sprawy naprawdę poważne - nauka, ważna transakcja handlowa, nowy wynalazek - to może warto poświęcić się i dbać o te jego nieszczęsne wiszące guziki do końca życia. Ale jeśli ma w głowie tylko siano - to znaczy, że jest to zwykły niechluj i najlepiej go obchodzić z daleka. No chyba, że takich lubisz...

- Każdy guzik przyszyty inaczej.
Uwaga! Sygnał ostrzegawczy. Albo to człowiek bez charakteru i kieruje się w życiu tylko zachciankami, albo każdy guzik przyszyła mu inna pani

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin