Wykład 3.doc

(33 KB) Pobierz
Wykład 3

Socjologia – wykład 3

Wykład 3

 

Temat: Więź społeczna jako podstawa funkcjonowania i powstania zbiorowości społecznej

 

 

3 rodzaje więzi:

n        Naturalna – podłoże biologiczne, np. w rodzinie (ale chyba nie istnieje samodzielna więź biologiczna, bo nawet w rodzinie występują także inne relacje, nie o podłożu biologicznym)

n        Stanowiona – relacje międzyludzkie narzucone (np. relacje studenckie, relacje między więźniami itp.)

n        Zrzeszeniowa – sami członkowie grupy decydują o relacjach miedzy nimi (np. grupa kolegów razem chce pojechać na wakacje i decydują kto pojedzie, kiedy itp. tworząc pewną relację miedzy sobą)

 

Więzi w czystej postaci nie występują. Najczęściej więzi to kombinacje wszystkich elementów, ale w różnych proporcjach. Można mówić o więzi społecznej jako o więzi łączącej ludzi, która posiada w sobie wyżej wymienione elementy.

 

Więź społeczna – system stosunków, połączeń, zależności łączących ludzi w zbiorowości.

 

Elementy więzi styczności:

a)      przestrzenne – spotkanie się pewnej grupy osób w określonej przestrzeni

b)     psychiczne – jak ludzie się spotykają, zauważają się potem rejestrują jakieś cechy, rozmawiają, w tym procesie mogą powstać pewne więzi, np. łączność psychiczna, jeśli ocena danej osoby wypadnie pozytywnie

c)      społeczne – do więzi dochodzi jakiś łącznik (więź narzucona do uzyskania jakiegoś czynnika), układy powstają na gruncie zaspokajania potrzeb (np. pożyczenie książki)

 

Styczności społeczne – układ złożony z ludzi, przedmiotów styczności oraz różnych zachowań

 

Podział styczności na:

n        czas i częstotliwość ich występowania

-          trwałe

-          przelotne

n        formę przestrzenną styczności

-          bezpośrednie – styczności tzw. „twarzą w twarz”

-          pośrednie – kontakty za pomocą telefonu, internetu, listów, drugiej osoby

n        przedmiot styczności

-          rzeczowe – na pierwszym planie jest przedmiot styczności (np. pożyczenie czegoś, zapytanie o godzinę)

-          osobiste – kierujemy się zainteresowaniem drugą osobą np. wizyta w szpitalu (brak styczności osobistych jest przyczyną osamotnienia jednostki w grupie)

n        miejsce ich występowania

-          publiczne – są wynikiem pewnych uregulowań (np. spotkania w szkole)

-          prywatne – np. w rodzinie (ale od tej reguły są wyjątki, np. jeśli sąd nakaże opiekę nad dzieckiem wtedy styczność jest uregulowana i jest publiczna)

 

Elementem styczności są oddziaływania. Oddziaływanie ludzi na siebie można sprowadzić do 2 metod – pozytywnego nakłaniania lub negatywnego przymusu. Różne oddziaływania tworzą większą bądź mniejszą rolę więziotwórczą.

 

Stosunki społeczne – elementem stosunku społecznego (oprócz ludzi, przedmiotu styczności oraz zachowań) są uregulowania, które zawierają pewne uprawnienia, zobowiązania. (np. pracownik w dziale finansowym kontaktuje się z administracją co jest uregulowane w jakimś regulaminie)

 

Stosunki społeczne nieformalne – zachowania nie zostały sformalizowane ale zbiorowość zachowuje się jakby były sformalizowane; np. zobowiązania w stosunku do przyjaciół

 

Treść życia to suma styczności, a stosunki społeczne te styczności porządkują.

 

 

 

ORGANIZACJA SPOŁECZNA ZBIOROWOŚCI – organizacja życia zbiorowości

 

Organizacja – w znaczeniu czynników organizacyjnych (porządkujących) życie zbiorowości

 

Podstawowe elementy organizacji społecznej

û        normy organizacyjne – przepisy (reguły) określające jakie zachowania powinny występować w danej zbiorowości, lub jakie zachowania nie powinny; określają także właściwości (cechy), którymi powinni lub nie powinni charakteryzować się członkowie grupy. Rola porządkująca, np. o której godzinie rozpoczynają się zajęcia, normą do tego jest regulamin studiów, który to określa

o       formalne – spisane

o       nieformalne – niepisane

û        sankcje – reakcja na przestrzeganie norm (mogą być zarówno pozytywne jak i negatywne); sankcje negatywne wskazują jakie zachowania są nieporządane, natomiast sankcje pozytywne wskazują jakie zachowania powinny występować w danej zbiorowości.

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin