Scenariusz- Parasol - metoda MDS i kinezjologia.doc

(31 KB) Pobierz
Maria Szczepańska

Maria Szczepańska
Iława

Składanka papierowa "Parasol"


Temat kompleksowy : W świecie ciszy .
 

Temat szczegółowy : Składanka papierowa „Parasol”.
 

Uczestnicy : dzieci 6 – letnie
 

Obserwatorzy : z – ca dyrektora, nauczyciel stażysta

Cele ogólne :

- Dostrzeganie i opisywanie zmian pogody - stopniowe obniżanie się temperatury , krótszy dzień , szybszy zmrok , szary , smutny krajobraz, spowodowany brakiem liści i kwiatów , szaruga jesienna ;
- Kształcenie wszechstronnych funkcji psychomotorycznych ;
- Rozwijanie percepcji wzrokowej , koordynacji wzrokowo – ruchowej ;
- Wspomaganie precyzji i koordynacji ruchów .

Cele operacyjne : ( dziecko... )

- rysuje w rytm muzyki deszcz ;
- potrafi na dużym arkuszu papieru odwzorować z pamięci ( po uprzednim obejrzeniu planszy ) wzór ;
- samodzielnie wycina po linii koło i robi z niego parasol

Metody :

- pedagogika zabawy
- Metoda Dobrego Startu m . Bogdanowicz
- Kinezjologia Edukacyjna
- słowna
-oglądowa

Formy :

- indywidualna , grupowa , zbiorowa

Środki wspomagające działanie :

- płyta z muzyką i piosenką ;
- napisy do czytania : pogoda , jesienna szaruga , listopad , deszcz , wiatr ;
- plansza z wzorem piosenki ;
- ilustracje przedstawiające listopadowy krajobraz ;
- narysowane na kolorowym papierze koła ;
- kredki świecowe , nożyczki, klej , szary papier pakowy
 

 

 

Przebieg zajęcia :

Wprowadzenie :
1 . Powitanie w kręgu : Witam swoje dłonie . Witam lewą rękę . Witam prawą rękę .Witam prawą dłoń sąsiada siedzącego z prawej strony itd.

2 . Słuchanie piosenki „Szara piosenka ” oraz oglądanie ilustracji -rozmowa o aktualnej pogodzie z uwzględnieniem istotnych jej cech .

Rozwinięcie :

1 . Opracowanie piosenki wg Metody Dobrego Startu :
- słuchanie a capella śpiewu nauczycielki refrenu piosenki ,
- ćwiczenia słuchu fonematycznego – wyodrębnianie z tekstu piosenki :
- zdania ( Co robił szary deszczyk? – odpowiedzcie słowami piosenki );
- wyrazów ( Kto pochyla główkę ? )
- głosek ( Jaką głoską zaczynają się słowa kap, kapu? Jakim dźwiękiem kończą się słowa szuka, puka ? )
-ćwiczenia ruchowo – słuchowe – dzieci siedząc skulnie na dywanie wystukują lewą dłonią dłonią ( pięścią , brzegiem , wewnętrzną stroną, zewnętrzną stroną ) rytm śpiewanej piosenki .
- ćwiczenia ruchowo – słuchowo wzrokowe
- nauczycielka demonstruje wzór – znak opracowanej piosenki oraz prezentuje sposób wykonywania ćwiczenia.
- dwoje dzieci śpiewając piosenkę wodzi palcem po wzorze .
- wszystkie dzieci śpiewając rysują wzór w powietrzu .
- wszystkie dzieci śpiewając rysują go palcem na blacie stolika .
- wszystkie dzieci śpiewając rysują go kredką świecową na dużym arkuszu papieru .

2 . Zabawa rytmiczna – Jesienny masażyk z elementami kinezjologii edukacyjnej
Gdy szedłem sobie na spacerek – dwoma palcami prawej ręki„idziemy ”po kręgosłupie od pasa do szyi

- Przejechał obok mały rowerek – całą dłonią ze sztywnymi palcami przejeżdżamy w dół po kręgosłupie
- Przebiegła sfora psów - palcami obu rąk bardzo lekko przebiegamy po plecach
- I duże stado krów - piąstkami stukając lekko w plecy, przesuwamy je lekko w kierunku od pasa w kierunku szyi
- Na niebie było słońce - dwoma otwartymi dłońmi zataczamy na plecach koło
- Złociste i gorące - palcami rysujemy promyki
- Pokropił jesienny deszczyk – palcami obu rąk przebiegamy po całych plecach
- I miałem lekki dreszczyk – dotykamy lekko szyi partnera .

3 . Wykonanie parasoli i doklejenie ich na arkusze z narysowanym deszczem .

- wycięcie koła po linii
- złożenie go na połowę
- naklejenie go na arkusz z narysowanym deszczem
- dorysowanie mu brakujących elementów .

Zakończenie :

Zawieszenie wykonanych prac , oglądanie – dzieci wyrażają swoje opinie na temat prac i zajęcia .

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin