tylko wykres 2 robie.doc

(295 KB) Pobierz
1

1. Część teoretyczna.

 

 

-          ogniwo elektrochemiczne  - układ w którym wymiana elektronów pomiędzy reagentami zachodzi poprzez przewodnik zamykający obwód między elektrodami.

-          SEM ogniwa (siła elektromotoryczna) – jest to potencjał elektrostatyczny drutu przyłączonego do elektrody znajdującej się na schemacie ogniwa po stronie prawej, mierzony w stanie równowagi względem potencjału drutu z tego samego metalu, przyłączonego do elektrody lewej.

-          potencjał standardowy elektrody – jest to siła elektromotoryczna ogniwa zbudowanego w taki sposób, że lewym półogniwem jest standardowa elektroda wodorowa, a prawym badana elektroda. W związku z tym, że wartość potencjału standardowej elektrody wodorowej została przyjęta jako wzorcowa, równa zero, to mierzona siła elektromotoryczna jest równa potencjałowi standardowemu elektrody badanej

-          równanie Nernsta

 



 

gdzie:

 

- bezwzględna wartość współczynnika stechiometrycznego elektronów w równaniach połówkowych.

K – stała równowagi reakcji, K=f(T,p)

- aktywność danego składnika podniesiona do potęgi równej co do wartości współczynnikowi stechiometrycznemu tego składnika.

F  - stała Faradaya,

W doświadczeniu wykorzystuje się pH –metr, którego głównym elementem jest ogniwo, zbudowane z elektrody szklanej i kalomelowej.

 

 

 

2. Cześć eksperymentalna.

I roztwór

V [cm3]

pH

V [cm3]

pH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin