konspekt kl. 4 - Kowal wędrujący w świat.docx

(1100 KB) Pobierz

Kl. 4 Szkoły Podstawowej

 

Temat: „O tym, jak kowal w świat powędrował” – motyw wędrowny w literaturze

Czas trwania lekcji: 45 min

Cele:

Główne:

- poznanie definicji i zasad funkcjonowania ‘motywu wędrownego’ w literaturze

Operacyjne:

- uczeń wskazuje czas, miejsce akcji i bohaterów opowiadania

- uczeń tworzy wspólnie z grupą plan wydarzeń do tekstu

- uczeń wskazuje znane mu z innych utworów zdarzenia i sytuacje występujące w opowiadaniu

- uczeń posługuje się pojęciem ‘motywu literackiego’

- uczeń wskazuje utwory, w których występują podane motywy

Nieoperacyjne:

- doskonalenie umiejętności pracy zespołowej

- korzystanie ze znajomości literatury wśród uczniów

Metody:

Heureza, ćwiczenia praktyczne (w podręczniku, w grupie), praca z tekstem, burza mózgów

Formy pracy:

Jednostkowa, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne:

Podręcznik: Jutro pójdę w świat dla kl. 4, karteczki z punktami planu wydarzeń

Przebieg lekcji:

1.      Podanie tematu lekcji.

2.      Odczytanie utworu O tym, jak kowal w świat wędrował (podręcznik s. 180)               [8 min]

3.      Pytania do tekstu z notatką w zeszycie:                                                                                    [5 min]

Uczniowie sporządzają w zeszycie tabelkę, którą w takcie podawania odpowiedzi uzupełniają. Nauczyciel rysuje tabelkę na tablicy i również wpisuje w nią odpowiedzi.

 

Czas akcji

dawne czasy

Miejsca akcji

1) wieś Bartodzieje pod Krakowem

2) miejsce, gdzie rozchodzą się drogi na cztery świata strony

3) stolica

Bohaterowie utworu

kowal, król Podchwistek, sowa-czarownica, królewna

 

Pytania:

a)      Czas akcji/wydarzeń – Kiedy miały miejsce opowiedziane w utworze wydarzenia?

b)     Miejsca wydarzeń – Gdzie mają miejsce wydarzenia?

c)      Bohaterowie – Jacy bohaterowie występują w teście?

d)     Trudne zwroty, niezrozumiałe słowa

- ewentualnie wpisanie niektórych słów z ich znaczeniem do zeszytu

4.      Układanie planu wydarzeń utworu z rozsypanki                                                                      [18 min]

 

Podział klasy na 4/5 grupy pracy (po kilka osób) i rozdanie karteczek z kolejnymi punktami planu wydarzeń – każda grupa ma za zadanie ułożyć otrzymane karteczki w odpowiedniej kolejności. Następnie przedstawiciel każdej z grup podchodzi do tablicy i zapisuje na niej rezultat pracy zespołowej. Całą klasa wpisuje kolejne punkty z tablicy do zeszytów.

 

Plan wydarzeń:

1.      Marzenie kowala

2.      Wyruszenie w świat

3.      Odpoczynek pod pniem starej wierzby

4.      Wyjście sowy-czarownicy z dziupli wierzby

5.      Schwytanie czarownicy

6.      Prośba o wolność

7.      Podarowanie kowalowi niezwykłego skarbu

8.      Wędrówka do stolicy

9.      Problem króla Podchwistka ze srokami

10.  Wyznaczenie nagrody za pomoc

11.  Podjęcie wyzwania przez kowala

12.  Wykorzystanie prezentu od czarownicy

13.  Poznanie królewny

14.  Rozmowy o przyszłym weselu

15.  Chęć uniknięcia ślubu

16.  Uwięzienie kowala w baszcie

17.  Ucieczka z baszty

18.  Powrót do wsi Bartodzieje

 

5.      Zadanie 3 z podręcznika – sporządzenie notatki w zeszycie (tabelka/punkty)

a)      Pytanie pierwsze – Jakie zdarzenia i sytuacje znane z innych utworów/baśni zauważasz w tym utworze? – burza mózgów

 

możliwe motywy

możliwe utwory

Wędrówka w poszukiwaniu szczęścia, lepszego życia – motyw podróży

„Kot w butach” „Hobbit” „O dwóch takich, co ukradli księżyc” „Pinokio”

Magiczne miejsce (rozstaje dróg)

„Władca Pierścieni”

Stara czarownica

„Calineczka” „Dzikie łabędzie”

Spełnienie życzenia za otrzymanie wolności

„O rybaku i o złotej rybce (O rybaku i jego żonie)

Magiczny przedmiot mający w przyszłości pomóc

„Lew, Czarownica i stara szafa” „Stoliczku nakryj się”

Problem/Zagrożenie, z którym mieszkańcy sobie nie radzą

„O Smoku Wawelskim” „Kot w butach”

Część królestwa i królewna za żonę, jako nagroda za pomoc

„O Smoku Wawelskim” „Kot w butach”

Główny bohater niosący pomoc

„O Smoku Wawelskim” „Kot w butach” „Hobbit”

Zamknięcie w baszcie i ucieczka z niej

„Roszpunka”

Szczęśliwe zakończenie – odnalezienie swojego miejsca

„O dwóch takich, co ukradli księżyc”

 

 

 

 

 

6.      Przeczytanie i zapisanie definicji ‘motywu wędrownego’ (uczniowie wpisują do zeszytu – ‘motyw wędrowny’ – hasło definicji kolorem)

 

- Sprawdzić czy uczniowie znają pojęcie samego ‘motywu’można podać a następnie wpisać w nagłówek wcześniej utworzonej tabelki

Motyw to cząstka kompozycyjna utworu literackiego; obiegowy schemat tematyczny żyjący w tradycji kulturalnej. Może to być zdarzenie, przedmiot, cecha, sytuacja, myśl czy doznanie.

- Omówić i przepisać do zeszytu definicję ‘motywu wędrownego’ z podręcznika

 

7.      Praca domowa: Zadanie 1 i 2 z podręcznika (opowiadanie napisać w domu)

Zgłoś jeśli naruszono regulamin