Lekcja 18.doc

(195 KB) Pobierz
Lekcja 18 -- Konfigurowanie środowiska pracy

Lekcja 18 -- Konfigurowanie środowiska pracy

 

Jak wiemy, zwieńczeniem pracy konstruktora jest wykonanie dokumentacji płaskiej projektowanych elementów. Dokumentacja taka jest następnie drukowana i przesyłana do sprawdzenia bądź bezpośrednio do warsztatu. Podczas dzisiejszej lekcji pokażę, jak przygotować środowisko pracy pomocne przy wykonywaniu dokumentacji płaskiej. Tak więc, aby nie przedłużać wstępu teoretycznego, zacznijmy od otwarcia Inventora, a następnie otwórzmy plik ISO.idw dostępny za pomocą zakładki Metric.


Rys. 1

Inventor uruchomi automatycznie domyślną formatkę wraz z domyślną tabliczką rysunkową.


Rys. 2

Mając tak przygotowaną do tworzenia dokumentacji rysunkowej powierzchnię, możemy ją bez przeszkód dostosować do własnych potrzeb. Na początek możemy wybrać formatkę papieru. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę Sheet:1 w przeglądarce obiektów i z rozwiniętego menu wybieramy opcję Edit Sheet...


Rys. 3

Pojawi się okno dialogowe umożliwiające zmianę nazwy formatu, rozmiaru papieru oraz orientacji.


Rys. 4

Następnie możemy dokonać zmian związanych ze standardem rysunkowym i dopasować go do własnych potrzeb i wymagań. Jako że ustawienia nowego standardu rysunkowego obowiązują dla wszystkich elementów powstałych po jego wybraniu, warto zmiany te przeprowadzić przed wstawianiem do rysunku jakichkolwiek obiektów. A zatem z menu Format wybieramy opcję Standards... i przeglądamy otwarte okno dialogowe.


Rys. 5

Okno to umożliwia przeprowadzenie wszelkich niezbędnych zmian i ustawień dotyczących standardów rysunkowych. Możemy w nim ustawić grubości poszczególnych linii, ich kolory, style tekstu oraz rodzaje symboli specjalnych wstawianych do rysunku.

Teraz pokażę, w jaki sposób zapisać wprowadzone zmiany w pliku *.idw, aby móc go używać jako własnego szablonu rysunkowego. Nie będę rozwodził się nad poszczególnymi zakładkami okna Drafting Standards, ponieważ okno jest bardzo rozbudowane, natomiast jego obsługa jest bardzo prosta, więc nie będę odbierał Czytelnikom przyjemności wyszukiwania ciekawych elementów w tym oknie.

W celu dodania nowego stylu rysunkowego klikamy napis click to add new standard...


Rys. 6

Następnie w otwartym oknie dialogowym podajemy nazwę nowego standardu oraz standard bazowy, na którym oprzemy nasz własny standard rysunkowy.


Rys. 7

Następnie zatwierdzamy zmiany i zapisujemy powstały plik jako np. ISO-KK.idw. Możemy go teraz traktować jako szablon. Proponuję jeszcze dokonać zmian w stylu wymiarowania. Wybieramy więc Format/Dimension Style... i w otwartym oknie stylu wymiarowania wprowadzamy interesujące nas ustawienia.


Rys. 8

Oczywiście możemy tu dodać kilka nowych stylów wymiarowania, zależnie od potrzeb.

Inventor umożliwia również edycję tabliczek rysunkowych oraz ramek wokół rysunku, lecz jest to temat na osobną lekcję. Na zakończenie pokażę jeszcze, w jaki sposób możemy wypełnić tabliczkę rysunkową. Najłatwiej dokonać tego poprzez właściwości części, którą będziemy przedstawiali w formie dokumentacji płaskiej.

Wystarczy kliknąć w polu reprezentacji części w przeglądarce obiektów i wybrać Properties...


Rys. 9

...po czym wpisać dane w otwartym oknie dialogowym.


Rys. 10

Po tych zabiegach nasza tabliczka rysunkowa powinna wyglądać następująco:


Rys. 11

W następnej lekcji przedstawię sposoby tworzenia płaskich rzutów obiektów 3D w programie Inventor.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin