jesien- kogo uszatek spotkal w lesie.doc

(31 KB) Pobierz
Konspekt do zajęć dydaktycznych z zakresu

 

 

Temat:. Kogo Uszatek spotkał w lesie? Zapoznanie dzieci z najważniejszymi gatunkami

              zwierząt leśnych.

 

Cele:

·         dziecko potrafi wymienić kilka gatunków zwierząt żyjących w lesie,

·         dziecko stosuje poprawne formy rzeczowników dopełniacza liczby pojedynczej i mnogiej,

·         poprawnie wyróżnia i nazywa elementy obrazka,

·         potrafi określić położenie przedmiotów w przestrzeni z zastosowaniem przyimków: nad, pod, obok,

·         potrafi podać poprawne rozwiązanie zagadki słownej,

·         rozumie konieczność zmian w sposobie ubierania się w różnych porach roku.

 

Metody:

·         czynna (zadań stawianych do wykonania)

·         słowna (opowiadanie, zagadka, rozmowa, żywe słowo)

·         oglądowa (udoystępnianie twórczości plastycznej, utworów muzycznych)

 

Forma:

·         zbiorowa

 

Zasady:

·         zaspokajania potrzeb dziecka

·         aktywności

·         integracji

 

Środki dydaktyczne:

 

tablica flanelowa, magnetofon, kaseta z nagraniem odgłosów zwierząt i podkładem muzycznym do zabawy ruchowej, ilustracje przedstawiające: lisa, jeża, sowę, kukułkę, drzewo, krzaczek, Misia Uszatka, czapkę, szalik, buty, koszyczek, liście, spinacze biurowe.

 

 

Przebieg zajęć:

 

I.                  Część wstępna:

 

1. Zagadka. - wprowadzenie w temat zajęć.

 

Z drzew spadają bajecznie kolorowe liście

Jarzębina się stroi w koralowe kiście,

Coraz chłodniej na dworze, słońce krócej świeci.

Jaka to pora roku? Odgadnijcie, dzieci!

                                                              (jesień)

 

II.               Część główna

 

1.Demonstracja sylwetki Misia Uszatka z koszyczkiem. Zachęcenie dzieci do odgadnięcia, gdzie mógł wybrać się Miś z koszyczkiem.(do lasu na grzyby)

2. Odsłonięcie ilustracji przedstawiającej las jesienią.

3. Prezentacja opowiadania przez nauczyciela;

 

Pewnego pogodnego jesiennego dnia wybrał się Uszatek do lasu na

grzyby. Stąpał po suchych liściach, które wesoło zgrzytały pod jego łapkami., a wiatr szumiał w gałęziach drzew. Uszatek w poszukiwaniu grzybka zajrzał pod krzaczek, ale zamiast grzybka znalazł tam co innego. Początkowo nie zauważył go, bo zwierzątko to było tak rude jak jesienne liście na krzaczku. Ponadto odznaczało się imponująco rudym ogonem. „Podobny do psa, ale to chyba nie jest pies.”- pomyślał Uszatek i zapytał grzecznie: „Dzień dobry - jestem Uszatek, a ty, jak się nazywasz?(Czy dzieci wiedzą, co odpowiedziało zwierzątko? Jestem lis i mieszkam tu - w lesie. bardzo chętnie zostanę twoim przewodnikiem.” I poszli dalej razem. Ale nie uszli daleko, bo Uszatek nagle potknął się o kupkę liści. Zdziwił się, bo liście nagle zapiszczały i zaczęły się poruszać. „Co to?!”- przestraszył się Miś. „Pomyśl, a odgadniesz wnet. kto ma igieł pełen grzbiet.” -odparł lis.(dzieci zachęcone przez nauczycielkę pomagają Uszatkowi rozwiązać zagadkę. Nauczycielka odsłania rysunek jeża.)”Czy tylko ty, i jeż mieszkacie w tym lesie?” -zapytał Uszatek. „ Nie, żyje tu jeszcze wiele innych zwierząt. Posłuchaj, a usłyszysz ich głosy.(kukułka, sowa, dzięcioł - nauczycielka prezentuje odgłosy zwierząt z kasety magnetofonowej, a po odgadnięciu odsłania ilustracje). Ponieważ robiło się już ciemno (jesienią dni są przecież coraz krótsze), Uszatek zrezygnował ze zbierania grzybów. Nazbierał natomiast piękny bukiet z leśnych liści, które postanowił zabrać do domu..

 

4. Przerywnik ruchowy: zabawa przy muzyce.

 

Dzieci maszerują - spacerują po lesie. W pewnej chwili podnoszą leżące na ziemi kasztany. Maszerują dalej. Następnie zrywają z drzew orzechy.

 

5. Rozmowa na temat opowiadania.

·         Gdzie wybrał się Uszatek?

·         Jaką porą roku to było ( Skąd o tym wiecie)?

·         Kogo spotkał w lesie? (Gdzie jest na obrazku: dzięcioł, lis, kukułka i sowa? - 3 - latki pokazują, 4- latki określają miejsce słownie)

·         Jakie znacie inne zwierzęta żyjące w lesie?

·         Dlaczego Uszatek nie nazbierał grzybów i co przyniósł z lasu zamiast nich.?(Gdzie są na obrazku, żółte, a gdzie brązowe listki?)

 

6. Zabawa dydaktyczna; Czego brak Uszatkowi.

 

     Gdy Uszatek szedł do lasu ubrał się ciepło, ponieważ jesienią w lesie bywa bardzo chłodno. Co ubrał Uszatek na spacer do lasu? (Dzieci wymieniają poszczególne części garderoby Misia.) Gdy wrócił do domu, zaczął się rozbierać. Nauczycielka zdejmuje poszczególne części wierzchniej odzieży Uszatka. Dzieci odpowiadają na pytanie: czego brak misiowi? ( czapki, szalika, butów - dopełniacz liczby pojedynczej i mnogiej) Po odgadnięciu każdej zagadki, powtarzają, co miś ma ubrane.

 

 

III.           Część końcowa

 

1.Zabawa ruchowa z elementem biegu: Drzewka i wiewiórki.

Nauczycielka uderza w tamburyno. Chłopcy stoją w miejscu - naśladują drzewka. Dziewczynki biegają wokół. Na przerwę w akompaniamencie dziewczynki chowają się z a drzewka. Po kilku przerwach w muzyce następuje zmiana ról.

 

 

 

 

Katarzyna Żyła

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin