Opisy Sinumerik 810 i 840D, Fanuc-P. Lacyk .doc

(1335 KB) Pobierz
Na podstawie FANUC O-TC oraz FANUC16i-MA

 

Wstęp
 

   Ponieważ nie znalazłem w sieci żadnej polskojęzycznej strony poświęconej programowaniu obrabiarek sterowanych numerycznie postanowiłem umieścić tu trochę podstawowych informacji na ten temat. Dopiero niedawno wyszło w Polsce kilka ciekawych książek o CNC. Np. Bronisław Stach "Podstawy programowania obrabiarek sterowanych numerycznie" wydane przez WSiP, czy wyd. REA seria "Podstawy obróbki CNC" która jest tłumaczeniem instrukcji do systemu MTS. Odsyłam tu do działu Literatura.

   Chociaż zdawać by się mogło, iż w dobie tak potężnych i rozpowszechnionych systemów CAD/CAM ręczne programowanie obrabiarek odchodzi w zapomnienie, to jednak jest to bardzo potrzebna i poszukiwana umiejętność. I to zarówno u technologów i inżynerów, jak i u operatorów obrabiarek.  Bo co zrobić, kiedy okazuje się, a okazuje się tak prawie zawsze, że w ostatniej chwili trzeba dokonać drobnych korekt w programie NC? Albo że jeden z otworów trzeba przesunąć o milimetr? Już nie mówiąc o sytuacji kiedy złamiemy ostatni frez o średnicy 16mm, a na magazynie są same 14 mm?

Z doświadczenia wiem, że operatorzy potrafiący samodzielnie dokonywać poprawek w programie są bardzo cenieni przez pracodawców.

   Przy pisaniu stron dotyczących programowania CNC posiłkowałem się oryginalnymi instrukcjami programowania firm EMCO, FANUC, MTS, a także swoimi własnymi materiałami szkoleniowymi.

  Całość tekstu chroniona jest prawem autorskim i nie można jej publikować ani w żaden sposób wykorzystywać zarobkowo bez wiedzy i zgody autora. Proszę jej w żaden sposób nie traktować jako darmowe dobro wspólne tylko dlatego, że jest zamieszczona w internecie.

  Ponieważ pojawiło się ostatnio kilkanaście zapytań o wykorzystanie zamieszczonych materiałów do prac końcowych czy referatów szkolnych, a ja jestem obecnie raczej nieosiągalny przez e-mail wyrażam zgodę na wykorzystanie tej pracy we wszelkich tego rodzaju opracowaniach pod warunkiem wyraźnego zaznaczenia autora i źródła informacji.

Miło by mi było także gdybym był poinformowany o tego rodzaju zastosowaniach.

  Grafiki zamieszczone w tekstach są częściowo dziełem moim, a częściowo są zapożyczone z instrukcji wymienionych powyżej.

  Nie miałem na celu napisania wielkiej encyklopedii systemów programowania obrabiarek. Zamieściłem tylko podstawowe informacje, aby dać pojęcie o co w tym wszystkim chodzi. Umiejętność programowania obrabiarek to wiedza przede wszystkim technologiczna i większości z niej nie da się nauczyć z książek, tak jak nie da się z książki nauczyć prowadzenia samochodu. To co przedstawiłem to tylko pewne ogólne zasady. Wiem jednak, że wielu studentów, uczniów, czy nawet operatorów obrabiarek chciało by się zapoznać z pewnymi podstawami programowania i to właśnie chciałem im umożliwić. Jeśli serwis spotka się z zainteresowaniem ze strony internautów, będzie w miarę możliwości rozwijany.

  Zapraszam też autorów do współpracy. Te trzy systemy programowania to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Bardzo dobrze było by coś napisać o toczeniu i frezowaniu w systemie Heidenhain do którego instrukcji na razie nie dorwałem, oraz o  paru innych. Póki co mamy nieograniczoną ilość miejsca na serwerze CKP we Wrocławiu.

Z poważaneim
Piotr Lecyk


    [Powrót do strony głównej]
 

 

Na podstawie FANUC O-TC oraz FANUC16i-MA

Zobacz linki dot. Fanuca

  Właśnie zmieniłem pracę i zostałem pierwszym w Polsce oficjalnym serwisantem firmy Fanuc. Polecam stronę Fanuca w Japonii: www.fanuc.co.jp , stronę serwisu Fanuca w Europie: www.fanuc.de , i od niedawna www.fanuc.pl .
Poza tym: GE FANUC: www.gefanuc.com.pl oraz Fanuc Robotics: republika.pl/tektronik

   W systemie Fanuc numerowanie bloków nie jest obowiązkowe.

   Często na wydruku programu linie wychodzą połączone. Chyba nie stosują separatora między słowami. Program może wyglądać np. tak     G1X25Z37    Jednak na maszynie wszystko wygląda dobrze.

   Można umieszczać komentarze w nawiasach zwykłych ( ). Jednak wiele maszyn nie ma pełnej klawiatury alfanumerycznej i komentarz można wpisywać dopiero po przesłaniu programu na komputer PC. Potem można go przesłać znów na maszynę i sprawa załatwiona.

   Spis funkcji i cykli systemu FANUC.

   Funkcje tokarskie. Na podstawie FANUC O-TC

Funkcja
w systemie
kodowania:
(kodowanie B i C
to opcje ustawiane
parametrem
nr 36: GSPC)

Znaczenie

Składnia

A

B

C

 

 

G00

G00

G00

Ruch szybki po prostej

 

G01

G01

G01

Ruch roboczy po prostej

 

G02

G02

G02

Ruch roboczy po łuku w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara (CW)

 

G03

G03

G03

Ruch roboczy po łuku w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (CCW)

 

G04

G04

G04

Przerwa czasowa

 

G10

G10

G10

Ustawianie danych

 

G17

G17

G17

Wybór płaszczyzny X-Y

 

G18

G18

G18

Wybór płaszczyzny Z-X

 

G19

G19

G19

Wybór płaszczyzny Y-Z

 

G20

G20

G70

Wymiary w calach

 

G21

G21

G71

Wymiary w milimetrach

 

G22

G22

G22

Limit ruchu włączony

 

G23

G23

G23

Limit ruchu wyłączony

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin