Ziemniaczane zabawy- scenariusz zajęć.doc

(34 KB) Pobierz
Ziemniaczane zabawy

Ziemniaczane zabawy

Pobierz do PDFWydrukuj stronę

 

 

W sezonie jesiennym w wielu szkołach organizuje się imprezy związane z obchodami ,,Święta Ziemniaka«.
W moim opracowaniu przedstawiam zabawy z ziemniakami jakie można wykorzystać w trakcie takiej imprezy.

ZIEMNIACZANE ZABAWY.

W sezonie jesiennym w wielu szkołach organizuje się imprezy związane z obchodami ,,Święta Ziemniaka”.

W moim opracowaniu przedstawiam zabawy z ziemniakami jakie można wykorzystać w trakcie takiej imprezy. Wszystkie te zabawy przeprowadziłam osobiście więc mogę potwierdzić, że bardzo podobają się dzieciom.

 

Zabawy ruchowe:

 

·         Ziemniaczane bingo — zabawa z klanzowską chustą animacyjną. Dzieci trzymając chustę  toczą  ziemniaka w ten sposób aby wpadł w środkowy otwór. Wtedy wszyscy krzyczą :,, bingo

·         Bieg z ziemniakiem na łyżce – dzieci dostają drewniane łyżki, na których kładą ziemniaki. Na wyścigi biegną z ziemniakami wyznaczoną trasą i nie mogą zgubić ziemniaka.

·         Układanie piramidy z ziemniaków — w kółkach ringo dzieci z określonej liczby ziemniaków starają się ułożyć piramidy.

·         Rzut ziemniakiem do celu – dzieci rzucają ziemniakami do określonego celu. Może to być koszyk, pudełko, wiaderko bądź np. jakaś plansza specjalnie do tego przygotowana. Ja przygotowałam do tego celu głodnego pasibrzucha, którego dzieci wykonały z kartonowego pudła i kolorowej bibuły. Był bardzo śmieszny a samą zabawę nazwaliśmy: Karmienie Pasibrzucha.

·         Marsz z ziemniakami w parach — dzieci dobierają się parami. Między swoje czoławkładają ziemniaka i tak próbują przejść  jak najdłuższy dystans.

·         Ziemniaczane kręgle– kręgle lub ustawione plastikowe butelki dzieci starają się przewrócić tocząc ziemniaki

·         Zupa ziemniaczana– dzieci siedzą w kręgu a przed sobą trzymają ręce zaciśnięte w pięści co ma symbolizować ziemniaki. Po kolei zaczynają liczyć od jeden do Np. osiem uderzając pięściami w swoje kolana albo podłoże na którym siedzą. Na którą pięść wypadnie liczba osiem ta ręka chowana jest za siebie czyli ziemniak trafia do zupy i liczenie zaczyna się od nowa. Gdy dziecko schowa obydwie ręce za siebie, odchodzi od zabawy. Wygrywa to dziecko, które jest ostatnie.

·         ,, Mój ziemniaczku”– dzieci stoją w kręgu i mówią wierszyk:

,, Mój ziemniaczku, mój malutki,

rośnij duży, okrąglutki.

Ziemniak urósł, że aż strach,

więc go zjedli no i bach”

W trakcie mówienia wierszyka coraz bardziej powiększamy koło, tak aby na koniec pękło.

·         Żonglowanie ziemniakami– używamy do żonglowania ziemniaków.

·         Ziemniaczany hokej – używamy plastikowych kijków hokejowych a zamiast krążka ziemniaka.

 

Zabawy plastyczne:

 

·         Ziemniaczana kukiełka– wykonanie kukiełki z ziemniaka i innych materiałów plastycznych.

·         Ziemniaczane pieczątki– wykonywanie różnorodnych pieczątek z ziemniaków. Pieczątki można wykorzystywać w różny sposób. Ja z moimi dziećmi najpierw namalowałam na arkuszach szarego papieru pnie drzew z gałęziami a potem przygotowanymi pieczątkami o kształcie liści pieczątkowaliśmy na przygotowanych arkuszach. W efekcie powstały piękne jesienne drzewa, które stały się ozdobą naszej sali.

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin