smakowite patyczki.doc

(24 KB) Pobierz
SMAKOWITE PATYCZKI

SMAKOWITE PATYCZKI

 

Rodzaj zabawy: partnerska, rozpoznawanie.

Miejsce: klasa szkolna, świetlica.

Czas trwania: po przygotowaniach około 10 minut.

Przeznaczona dla: dzieci od 5 lat; grup od 10 do 30 osób.

Opis zabawy

Pół kilograma twarogu ucieramy z mlekiem do postaci kremowej masy. Rozkładamy go następnie do kilku du­żych filiżanek lub małych misek i doprawiamy do smaku różnymi składnikami: miodem, sproszkowaną cebulą, solą, sproszkowanym czosnkiem, sokiem z cytryny, białym pie­przem, pastą z sardynek itp. Przyprawy te nie powinny w miarę możliwości zabarwiać twarogu, gdyż w prze­ciwnym razie uczestnicy będą „jedli" również oczami. Teraz wszyscy siadają wokół stołu z ustawionymi mi­seczkami z twarogiem i dwoma pudełkami pełnymi np. długich zapałek oraz pojemnikiem na odpadki. Uczest­nicy dobierają się parami. Jedno z dzieci idzie do stołu, bierze jedną zapałkę, zanurza ją w masie twarogowej i podaje partnerowi do polizania. „Smakosz" może po­wiedzieć, jaki to rodzaj masy, lub po prostu rozkoszo­wać się jej smakiem. Zużyte zapałki wyrzucamy do po­jemnika na odpadki. Partnerzy zamieniają się rolami. Smakujemy tak długo, aż wszyscy uczestnicy spróbują każdego rodzaju masy twarogowej.

Inne możliwości

W przypadku starszych dzieci można najpierw postawić przy miskach tabliczki z opisem zawartości i pozwolić wszystkim uczestnikom, aby zapoznali się ze smakiem przygotowanych mas. Następnie zawiązujemy oczy jed­nej osobie, która musi odgadnąć skład próbowanych rodzajów masy. W tej wersji można wykorzystać rów­nież kolorowe przyprawy: curry, koncentrat pomidoro­wy, mieloną paprykę, kakao, marmoladę truskawkową itp. Każda prawidłowo rozpoznana przyprawa oznacza jeden punkt dla danego uczestnika. Jeżeli chcemy jesz­cze bardziej utrudnić zgadywanie, rezygnujemy z po­czątkowej rundy, w której można spróbować wszystkich mas twarogowych.

Materiały pomocnicze

Pół kilograma twarogu, mleko, rozmaite przyprawy, bardzo długie zapałki, miski i pojemnik na odpadki. W drugim wariancie konieczna jest opaska do zawią­zania oczu.

Wskazówki pedagogiczne

Rozpoznawanie rozmaitych smaków tylko przy pomo­cy języka nie przychodzi małym dzieciom z łatwością. Dlatego też wystarczy jedynie smakowanie, bez urzą­dzania zawodów. Starsi uczestnicy natomiast bardzo lubią rywalizację i wygrywanie. Dzięki temu, że jest się karmionym, pomiędzy partne­rami w parach dochodzi do zacieśnienia ich wzajem­nych stosunków.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin