muzyczna.docx

(23 KB) Pobierz

 

Konspekt edukacji muzycznej w klasie III

Prowadzące              : Aneta Popławska, Kinga Jóźwiak, Karolina Machowska,            

                                     Maria Kulińska 

Data                                          : 30.11.2009

Hasło programowe              : Obrazy zwierząt w muzyce.

Temat                                          : Ćwiczenia rytmiki i śpiewu na podstawie piosenki „Była sobie

                                     żabka mała.

 

Cele dydaktyczne:

Ogólne:

·         Kształtowanie umiejętności poprawnego  śpiewu oraz elementarnej gry na instrumentach;

·         Rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki;

·         Kształcenie umiejętności współuczestnictwa w zabawach, wyrażanie muzyki ruchem

Szczegółowe:

·         Uczeń zna i stosuje w praktyce zasady prawidłowego oddychania podczas śpiewania piosenki i rytmizowania tekstu.

·         Uczeń potrafi twórczo myśleć i wypowiadać się.

·         Uczeń potrafi bawić się z rówieśnikami.

·         Uczeń potrafi zaśpiewać piosenkę.

·         Uczeń potrafi rytmicznie wypowiedzieć tekst.

·         Uczeń potrafi odwzorować rytm grając na instrumencie perkusyjnym.

Metody:

·         Analityczno-percepcyjna

·         Ekspozycji

·         Metoda organizowania i rozwijania działalności muzycznych ucznia

Formy muzyczne:

·         Śpiew

·         Słuchanie muzyki

·         Ruch przy muzyce

·         Tworzenie muzyki

·         Gra na instrumentach


Część lekcji

Ogniwo lekcji

Przebieg lekcji oraz czynności nauczyciela i uczniów

Cel cząstkowy

do danego

ogniwa

Uwagi o realizacji

Czas

1.

Powitanie klasy, sprawy organizacyjne.

Nauczyciel wita się z klasą.

Kontrola gotowości uczniów do zajęć.

 

2.

Przygotowanie do wysłuchania utworu muzycznego.

 

Słuchanie muzyki.

Rozwiązanie przez uczniów krzyżówki hasło „zwierzęta”. (załącznik 1)

 

 

Przedstawienie dzieciom muzycznej interpretacji zwierząt- odtworzenie dzieciom „Karnawału zwierząt” Camille'a Saint-Saensa.

 

 

3.

Wprowadzenie do tematu zajęć.

Rozwiązanie zagadki- hasło „żaba” (załącznik 2); rozwiązanie rebusu- „Była sobie żabka mała”. (załącznik 3)

Zapoznanie z tytułem wprowadzanej piosenki.

 

4.

Prezentacja piosenki „Była sobie żabka mała

 

 

 

Analiza treści piosenki.

·         Odtworzenia nagrania piosenki pt „Była sobie żabka mała”

·         Zaśpiewanie w/w  piosenki przez nauczyciela.

 

 

Uczniowie po wysłuchaniu piosenki odpowiadają na pytania z nią związane-  omówienie budowy piosenki i jej nastroju:

·         O czym jest zaśpiewania piosenka?

·         Jakie jest metrum piosenki?

·         Jaki jest nastrój piosenki?

Wstępne zapoznanie dzieci z przygotowaną na zajęcia piosenką.

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia rozśpiewujące.

Ćwiczenia oddechowe:

·         Wdychanie powietrza nosem przy otwartych oczach, wydychanie nosem przy zamkniętych.

·         „Wszystkie dzieci śpią i oddychają nosem.”

 

Ćwiczenia mowy i rytmu:

·         Ćwiczenia oddechowo-artykulacyjne (ma me mi mo mu) po dźwiękach gamy C-dur w górę i w dół

·         Zaśpiewanie wcześniej poznanej piosenki pt. „Bingo”.

Przygotowanie dzieci do śpiewu.

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

Nauka piosenki

Nauczyciel przypomina nazwy solmizacyjne,  a następnie za pomocą nazw solmizacyjnych śpiewa piosenkę używając fonogestów. Uczniowie śpiewają piosenkę za pomocą nazw solmizacyjnych z pomocą nauczyciela.

Była sobie żabka mała

do do do mi so so so mi

re re kum kum, re re kum kum,

re re fa fa mi mi so so

która mamy nie słuchała

do do do mi so so so mi

re re kum kum bęc.

so fa mi re do

 

Na spacery wychodziła

la la la do so so so mi

re re kum kum, re re kum kum,

re re fa fa mi mi so so

innym żabkom się dziwiła

la la la do so so so do la

re re kum kum bęc.

so fa mi re do

 

Nauka piosenki frazami (fragmentami ze słuchu po dwa takty) –  nauczyciel prezentuje fragment piosenki, uczniowie powtarzają.

Zapoznanie dzieci z melodią piosenki za pomocą  solmizacji  oraz fonogestów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapoznanie z tekstem piosenki, próba śpiewu.

 

 

7.

Tworzenie muzyki

Rytmiczne czytanie słów piosenki, rytmiczne czytanie z wyklaskiwaniem. Układanie własnego rytmu to piosenki.

 

Wybranie dwóch chętnych uczniów, wręczenie im instrumentów – tamburyna, trójkąta, bębenka, kołatki. Tamburyna grają zgodnie  z rytmem 1 i 3 taktu, trójkąt – 2, 4, bębenek – 5, 7, kołatka – 6, 8.

Była sobie żabka mała (tamburyn)

re re kum kum, re re kum kum, (trójkąt)

która mamy nie słuchała (tamburyn)

re re kum kum bęc. (bębenek)

Na spacery wychodziła (kołatka)

re re kum kum, re re kum kum, (bębenek)

innym żabkom się dziwiła

re re kum kum bęc.(kołatka)

Rytmizowanie tekstu.

 

 

Elementarna gra  na instrumentach

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin