Co jest najważniejsze w życiu.docx

(22 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWATRE

 

OPRACOWANIE I REALIZACJA        : Agnieszka Lewandowska, Magdalena Kopacz

MIEJSCE                                                   : Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

KLASA                                                       : 1 C

WYCHOWAWCA KLASY                      : mgr Maria Jóźwiak

CZAS TRWANIA                                      : 135 min             

TEMAT BLOKU                                       : Nasze sprawy też są ważne

TEMAT DNIA                                           : Co jest najważniejsze w życiu?

 

 

 

 

Tematyka obserwowanych zajęć:

Próba ustalenia z uczniami, co jest ważne w życiu na podstawie własnych doświadczeń dzieci i tekstu czytanki pt.: ”A oni mają”. Czytanie w parach dialogu, wspólne redagowanie zdania, zapis do zeszytu, przecinek przy wyliczaniu. Obliczenia w zakresie 17, doskonalenie rachunku pamięciowego. Wykonanie pracy plastycznej dotyczącej marzeń dzieci. Zabawy ruchowe ze śpiewem.

 

Zakresy edukacji:

·         edukacja polonistyczna

·         edukacja matematyczna

·         edukacja plastyczna

 

Cele operacyjne:

 

Dydaktyczne

 

 

Edukacja polonistyczna:

·         uczeń potrafi wypowiadać się na dany temat, zamykając myśli w obrębie zdania

·         uczeń potrafi zastosować przecinek przy wyliczaniu

·         uczeń potrafi czytać dialog z podziałem na role

·         uczeń potrafi poprawnie przepisać podane zdanie

      do zeszytu

 

 

 

 

 

 

 

Edukacja matematyczna:

·         uczeń wykonuje dodawanie i odejmowanie w zakresie 17

·         uczeń chętnie bierze udział w grach i zabawach matematycznych, wykorzystując dotychczasowe wiadomości i umiejętności

 

Edukacja plastyczna:

·         uczeń wykonuje prace plastyczną dotyczącą swoich marzeń

 

 

 

Wychowawcze:

·         uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej.

 

 

 

 

 

 

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R .Więckowskiego)

 

Informacyjne:             

·         wyjaśnienie werbalne

·         wyjaśnienie ilustrowane

·         opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

 

 

 

Heurystyczne:

·         elementy dyskusji

·         elementy dialogu

 

 

 

 

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

·         aktywność indywidualna jednolita

·         aktywność indywidualna zróżnicowana

·         aktywność grupowa jednolita- aktywność z całą klasą

 

 

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

 

 

Konwencjonalne:

 

·         plansze z działaniami matematycznymi

·         ilustracje dotyczące rebusu

·         plansze z sylabami związanymi z ćwiczeniem 2

       strona 38

·         karty pracy

·         kartoniki z liczbami

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG:

 

I.                   CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

1.      Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do  zajęć).

 

 

II.                CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

1.Wprowadzenie do tematu zajęć- zamieszczenie na tablicy plansz z działaniami odejmowania i dodawania w zakresie 10; rozwiązanie obliczeń matematycznych, przyporządkowanie sumom i różnicom wyników. Ułożenie wyników rosnąco

   i odczytanie hasła zawartego na odwrocie plansz-Co jest najważniejsze w życiu? (ZAŁĄCZNIK 1)

 

     2. Rozmowa na temat utworzonego hasła. Skojarzenia i swobodne wypowiedzi  dzieci

          na dany temat.

   

3. Opracowanie czytanki „A oni mają”   (P strona 20-21– ZAŁĄCZNIK 2)

·         czytanie tekstu przez nauczyciela,

·         rozmowa z uczniami na temat wysłuchanego tekstu kierowana pytaniami:

-Czy w tekście występują niezrozumiałe dla was wyrazy?

-O czym jest usłyszany tekst?

-Kto występuje w usłyszanym tekście?

 

   4. Przeczytanie uważnie ostatniego zdania tekstu. Znalezienie fragmentu o tym, co jest najważniejsze w życiu, i przepisanie go do zeszytu rozpoczynając od wielkiej litery.

 

    6. Czytanie z podziałem na role dialogu umieszczonego w ćwiczeniu na stronie 38.                                                                                                                            

Rozmowa na temat przeczytanego dialogu kierowana przez nauczyciela pytaniami:

-Jak się czujesz gdy rodzice nie chcą ci kupić wymarzonej rzeczy?

-Jak można sobie z tym poradzić? Propozycje dzieci.

 

    7 Układanie wyrazów sylab podanych w ćwiczeniu 2 ze strony 38 a następnie poprawne ich zapisanie stosując przecinek przy wyliczaniu (ZAŁĄCZNIK 3)

        

     8. Narysowanie grafów na tablicy. Zadaniem uczniów jest ich uzupełnienie oraz poprawne przerysowanie ich do zeszytu.

 

    9. Dokładanie brakującego klocka. Układanie dywaników do zapisu np.:

            10+3+…=17       10+1+…=17      10+2+…=15      10+4+…=16

 

   11. Rozwiązanie rebusu, którego hasłem jest :”Marzenie”. Skojarzenia i swobodne wypowiedzi  dzieci na dany temat. (ZAŁĄCZNIK 4 )

 

  12. Wykonanie pracy plastycznej dotyczącej marzenia dzieci za pomocą dowolnych środków.

 

III.             CZĘŚĆ KOŃCOWA

 

1.      Zadanie i omówienie pracy domowej:

·         Edukacja polonistyczna:

- zakres podstawowy: czytanie czytanki str. 20-21   

-dla chętnych: ćwiczenie powtarzające wiadomości o „ó” wymiennym (KARTA PRACY1)                                  

·         Edukacja matematyczna:

- zakres podstawowy: obrazek z przykładami w zakresie 20            (KARTA PRACY 2)

 

                    2.   Podsumowanie zajęć:

·         Przyznanie „dyplomów małego czarodzieja” dla najbardziej aktywnych

      i grzecznych dzieci. (ZAŁĄCZNIK 6)

 

       3.  Pożegnanie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin