wielkanoc konspekt.docx

(18 KB) Pobierz

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWARTE

 

 

OPRACOWANIE I REALIZACJA         : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska,

                                                                        Karolina Machowska

MIEJSCE                                                     : Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

KLASA                                                         : 1C

CZAS TRWANIA                                       : 135 min

KRĄG TEMATYCZNY                             :

TEMAT DNIA W BLOKU                         : Poznajemy zwyczaje i tradycje wielkanocne.

 

 

 

TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:

Wielozdaniowe wypowiedzi na temat tradycji świąt wielkanocnych. Samodzielne układanie i zapisywanie zdań o własnych pracach przedświątecznych. Czytanie inscenizacji „Pisanki, kraszanki, malowanie jajka…”. Odgrywanie scenek dramowych- rozmowy pisanek. Łączenie rzeczowników z czasownikami. Rozpoznawanie głosek i liter w wyrazach według określonego wzoru. Obliczenia pieniężne w zakresie 20. Wykonanie pracy plastycznej- wyklejanie pisanki.

 

ZAKRESY EDUKACJI:

         edukacja środowiskowa

         edukacja matematyczna

         edukacja polonistyczna

         edukacja plastyczna

 

 

CELE OPERACYJNE:

DYDAKTYCZNE

 

EDUKACJA ŚRODOWISKOWA:

         Uczeń zna zwyczaje i tradycje wielkanocne kultywowane w Polsce (święconka, śmigus- dyngus).

         Uczeń swobodnie wypowiada się na temat znanych tradycji i zwyczajów.

 

EDUKACJA POLONISTYCZNA:

         Uczeń czyta głośno tekst z podziałem na role. 

         Uczeń odgrywa scenki inspirowane tekstem i zbliżającymi się świętami.

         Rozpoznaje litery i głoski w wyrazach.

 

EDUKACJA MATEMATYCZNA:

         Uczeń dokonuje obliczeń pieniężnych w zakresie 20.

 

EDUKACJA PLASTYCZNA:

         Uczeń potrafi wyrazić swoje uczucia i emocje w sposób plastyczny.

 

EDUKACJA MUZYCZNA:

         Uczeń rozumie znaczenie muzyki jako środka relaksacyjnego.

 

WYCHOWAWCZE

         Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy

      grupowej.

         Uczeń w zabawie kupuje i płaci zgodnie z określonymi warunkami.

 

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

 

INFORMACYJNE:

·         wyjaśnienie werbalne

·         wyjaśnienie ilustrowane

·         opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

·         opis z wykorzystaniem okazów naturalnych

 

HEURYSTYCZNE:

·         problemowa

·         elementy dyskusji

·         elementy dialogu

 

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

·         aktywność indywidualna jednolita

·         aktywność indywidualna zróżnicowana

·         aktywność grupowa jednolita

·         aktywność z całą klasą

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

 

KONWENCJONALNE:

         Karty pracy

         Zorganizowany sklepik, towary: kurczaczek, koszyk, bazie, pisanka, baranek, zajączek

         Napisy do zdań z zeszytu ćwiczeń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

Część  wstępna

 

1. Czynności organizacyjno- porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz

    przygotowania do zajęć), rozdanie uczniom kartek z ich imionami.

 

Część główna

 

1.          Wprowadzenie do tematu zajęć

Wykreślanka wyrazowa- hasło: Wielkanoc (ZAŁĄCZNIK NR 1) 

2.          Pogadanka na temat przygotowań świątecznych:

- jak przygotowujecie się do świąt?

- jakie wykonujecie czynności?

Układanie zdań- łączenie rzeczowników z czasownikami, rozpoznawanie czasowników- praca samodzielna ucznia (Ćw.1.s.43). (ZAŁĄCZNIK NR 2)

3.         ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin