opracowywanie danych statystycznych z komputerem - scenariusz.doc

(77 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji matematyki w kl II gimnazjum z wykorzystaniem techniki komputerowej

Scenariusz lekcji matematyki w kl II gimnazjum                 z  wykorzystaniem  techniki  komputerowej.

Lekcja otwarta przeprowadzona w dniu 19.05.2003r.

 

Nauczyciel prowadzący:               mgr Anna Tokarska

mgr Jolanta Kasperek

                                                        ZSO nr 8, Kielce

klasa: II B gimnazjum

czas: 1 godzina lekcyjna

data: 19.05.2003 r

 

Informacje  wstępne:

Jest to lekcja ukazująca uczniowi korelację międzyprzedmiotową (informatyka, matematyka), której celem jest doskonalenie umiejętności posługiwania się techniką komputerową. Służy ona uświadomieniu uczniowi, jak ważną rolę odgrywa  w obecnym życiu znajomość obsługi komputera oraz wszechstronność jego wykorzystania.

 

 

Temat: Opracowywanie danych statystycznych.

 

„Matematyka wokół nas” DKW- 4014-125/99 ( WSiP).

 

Przygotowanie ucznia do lekcji:

·         Uczeń zna program Microsoft Works-arkusz

·         Uczeń umie „wklejać „wykresy z arkusza do edytora tekstu

·         Uczeń potrafi liczyć procent z danej liczby

·         Uczeń potrafi wskazać: rozstęp, modę, medianę oraz średnią arytmetyczną.

 

 

CELE EDUKACYJNE:

 

A ) kształcenia: ( operacyjne)

 

uczeń:

·         czyta ze zrozumieniem treść zadania oraz przetwarza i interpretuje dane liczbowe z tekstu

·         interpretuje zależności pomiędzy wskazanymi wielkościami

·         rozróżnia diagram kołowy i słupkowy

·         potrafi sporządzać na podstawie danych liczbowych różnego typu diagramy

·         rozumie celowość  przedstawiania danych liczbowych w postaci diagramów

·         poprawnie dokonuje zamiany ilościowej na procentową

 

      

    B )  wychowania:

 

     uczeń:

·         rozwija umiejętności współpracy w grupie

·         kształtuje samodzielne myślenie

·         rozwija osobistą kulturę poprzez odpowiednie zachowania na lekcji

·         stosuje zasady higieny pracy przy komputerze

 

METODY PRACY:

·         praca w grupach dwuosobowych przy stanowiskach komputerowych,

·         praca indywidualna ucznia

·         metoda  SMILY( ewaluacja) -ZAŁĄCZNIK nr 1

 

ŚRODKI  DYDAKTYCZNE:

·         kartki z ocenami i numerami stanowisk komputerowych

·         sprzęt komputerowy + oprogramowanie Microsoft Works- arkusz, edytor tekstu Microsoft Works

·         karty pracy przygotowane przez nauczyciela(po 1 egzemplarzu na parę)

·         kalkulatory

Tok lekcji
Czynności

Środki dydaktyczne

Uwagi

Uczniów

Nauczyciela

Faza wstępna

 

1.Zajmują miejsca przy stanowiskach komputerowych wg par na kartkach do zad.3

2.Zapisują temat lekcji.

 

 

1. Czynności organizacyjne

( podanie tematu lekcji, podział na grupy, poinformowanie, że zamiast pr. klasowej pracują z kartami pracy i po lekcji nauczyciel oceni pracę każdej pary).

 

Ok. 5 min.

 

Faza realizacyjna

 

Każda grupa otrzymuje kartę pracy z treścią zadań i instrukcję pracy.

Zad. 1  - korzystając         z arkusza kalkulacyjnego sporządzają wykresy słupkowe wg instrukcji zawartej w Karcie pracy nr1 i odpowiadają na pytania pod zadaniem.

Wskazany uczeń rozwiązuje na tablicy przykład e.

Zad.2

Uczniowie mają za zadanie znaleźć plik Diagram kołowy i na jego podstawie uzupełnić kartę pracy z zad.2.

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel informatyki

kontroluje, czy wykresy sporządzane są poprawnie; każdy wykres wykonany poprawnie bez pomocy nauczyciela nagradza „+”.

N. matem. prosi ucznia chętnego do zaprezentowania rozwiązania przykładu e.

 

N. matematyki prosi o przypomnienie pojęć: rozstęp, moda mediana (przypomina o ustawieniu danych w kolejności). Po wykonaniu zadania n. informatyki zbiera kartę pracy nr 2 do późniejszej oceny, a n. matm. Podaje poprawne odpowiedzi.

 

 

 

 

 

 

Karta pracy, program komputerowy, kalkulatory.

 

 

 

 

 

 

 

Karta pracy nr2 program komputerowy,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ok. 20 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ok.15 min

 

 

 

 

Zad. 3 ( dodatkowe)

Uczniowie dostają kartki ze swoimi ocenami cząstkowymi z matematyki z bieżącego semestru i w parach tworzą wykresy słupkowe porównujące ich osiągnięcia w matematyce i układają co najmniej 3 pytania do wykresu zapisując ją na karcie pracy nr3.

 

 

 

 

Nauczyciel matematyki rozdaje przygotowane karty z ocenami cząstkowymi danego ucznia i prosi o wykonanie poleceń w karcie pracy nr3.

Nauczyciel informatyki drukuje prace uczniów.

 

 

Kartki z ocenami oraz karta pracy nr3.

 

 

 

 

 

 

 

Faza podsumowująca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapisują w zeszytach pracę domową

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Nauczyciel dokonuje krótkiego podsumowania   na temat tego co uczniowie robili na lekcji, które kończy słowami:

-Następna lekcja będzie kontynuacją dzisiejszej, będziecie nadal ćwiczyli umiejętność sporządzanie różnych diagramów, ale już bez użycia komputera. Przekonacie się, czy komputer ułatwia nam pracę, czy też wręcz odwrotnie.

2. Zadanie pracy domowej

·         Jeżeli nie zostanie zrealizowane zad. 3 to na pracę domową każdy uczeń otrzyma polecenie: ,, Wykonaj wykres słupkowy obrazujący twoje osiągnięcia                  z matematyki           w bieżącym semestrze”.

·         Jeżeli zadanie 3 zostanie zrealizowane, to na pr.domową uczeń ma wykonać zad.11/149z podręcznika.

·         Przynieść kredki, cyrkiel, papier milimetrowy, kątomierz.

EWALUACJA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewentualnie karta pracy nr3, podręcznik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin