Scenariusz zajęć matematyki w klasie V
Opracowała: mg inż. Anna Matysiak nauczyciel matematyki i informatyki
Zespół Szkół im. A. Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej - Szkoła Podstawowa
Temat: Procentowe diagramy słupkowe.
Cel ogólny: Poznanie sposobów przedstawienia danych procentowych za pomocą diagramów słupkowych.
Cele operacyjne:
· uczeń umie zdefiniować procent,
· uczeń umie przedstawić procenty w formie graficznej,
· uczeń potrafi odczytać informacje zapisane w postaci diagramów,
· uczeń potrafi stosować procenty w życiu codziennym,
· uczeń potrafi zanalizować treść zadań,
Metody: pogadanka, podająca, ćwiczenia praktyczne, zadań stawianych do wykonania,
Formy: zbiorowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne: plansze, karty pracy,
Tok lekcji:
1. Organizacja zajęć: przywitanie uczniów, obecność.Sprawdzenie pracy domowej (omówienie problemów, z którymi uczniowie mogli mieć kłopoty).
2. Powtórzenie wiadomości z poprzednich zajęć:N: - Co oznacza procent?
U: - Procenty to części pewnych wielkości i nic występują one jako samodzielne ułamki.
N: - Zamień ; ; ; 0,5 ; 0,25; 0,75; l na procenty.
N: - Zamień 25%, 50%, 75%, 10%, 100%, 150%, 20% na ułamki zwykłe lub dziesiętne.
3. Podanie tematu i celów bieżących zajęć.Widzę, że rozumiecie co oznacza procent. Pogadanka o wykorzystaniu w życiu codziennym diagramów procentowych (dane statystyczne).diagram — wykres, rysunek przedstawiający w określony umownie sposób współzależność pomiędzy interesującymi nas wielkościami lub pojęciami. D. stanowi istotne uzupełnienie języka słownego, umożliwiając poglądowe przedstawienie całokształtu rozważanych zagadnień w uogólnionej postaci, dającej się ogarnąć jednym rzutem oka.
4. Najprostszym typem diagramów procentowych są diagramy obrazkowe i słupkowe. My zajmiemy się diagramem słupkowym. Spójrzcie na tablicę.
Omówienie diagramu (podziałka – osie, słupki – czego dotyczy).
Zadanie pierwsze (plansza I)
Uczniowie pewnej szkoły, mają różne zainteresowania sportowe. Przeprowadzono ankietę na temat „Twoja ulubiona dyscyplina sportowa”. Każdy uczeń mógł w ankiecie podać tylko jedną dyscyplinę. Oto wyniki tej ankiety: siatkówka – 25%
koszykówka – 10%
piłka nożna -40%
dwa ognie – 5%
nie ma sportowych zainteresowań – 20%
Pytania na które możemy dać odpowiedź:
Ile procent całej szkoły lubi grać w siatkówkę?
W koszykówkę lubi grać . . . . . całej szkoły?
W piłkę nożną lubi grać . . . . . całej szkoły?
W dwa ognie lubi grać . . . . . całej szkoły?
Nie ma zainteresowań sportowych . . . . . całej szkoły?
Odszukajmy teraz:W jaką dyscyplinę sportową lubią najbardziej?
W jaką dyscyplinę sportową lubią najmniej?
Porównajmy teraz:Czy w siatkówkę lubi grać więcej uczniów niż w koszykówkę?
Może wy zadacie jakieś pytanie do tego wykresu.
Zadanie drugie (plansza II)Samorząd klasowy przeprowadził ankietę dotyczącą spędzania wolnego czasu. Każdy z uczniów miał wybrać jeden, ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Oto wyniki:
oglądanie telewizji - 33%
czytanie książek – 11%
zajęcia sportowe – 19%
zajęcia muzyczne – 7%
gry komputerowe – 30%
Uczniowie odczytując dane z tabel i diagramów, odpowiadają napytania nauczyciela.Pytania: np. Która z grup uczniów najbardziej zdrowo spędza czas? Do której grupy ty należysz?
5. Karty pracy dla uczniów – samodzielna praca.
6. Podsumowanie lekcji. Uczniowie znają już słupkowe diagramy procentowe i ich budowę. Potrafią je stworzyć i odczytać z nich pewne informacje.
7. Praca domowa:
Wyszukać w czasopismach jeden procentowy diagram słupkowy. Wyciąć go, wkleić do zeszytu, a następnie ułożyć dwa pytania (których odpowiedzi można odczytać z tego diagramu) i odpowiedzieć na nie.
KARTA PRACYZadanie 1.
Zaznaczony na rysunku ”słupek” oznacza planowaną produkcję w pewnej fabryce. Zaznacz:
a) 50% produkcji b) 25% produkcji c) 110% produkcji.
...
delarmi