procentowe diagramy słupkowe - lekcja.doc

(310 KB) Pobierz
Temat: Procentowe diagramy słupkowe

Scenariusz zajęć matematyki w klasie V

Opracowała: mg inż. Anna Matysiak
              nauczyciel matematyki i informatyki

Zespół Szkół im. A. Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej - Szkoła Podstawowa
 

Temat: Procentowe diagramy słupkowe.

 

Cel ogólny: Poznanie sposobów przedstawienia danych procentowych za pomocą diagramów słupkowych.

Cele operacyjne:

·         uczeń umie zdefiniować procent,

·         uczeń umie przedstawić procenty w formie graficznej,

·         uczeń potrafi odczytać informacje zapisane w postaci diagramów,

·         uczeń potrafi stosować procenty w życiu codziennym,

·         uczeń potrafi zanalizować treść zadań,

Metody: pogadanka, podająca, ćwiczenia praktyczne, zadań stawianych do wykonania,

Formy: zbiorowa, indywidualna,

Środki dydaktyczne: plansze, karty pracy,

 

Tok lekcji:

1.     Organizacja zajęć: przywitanie uczniów, obecność.
Sprawdzenie pracy domowej (omówienie problemów, z którymi uczniowie mogli mieć kłopoty).

2.     Powtórzenie wiadomości z poprzednich zajęć:
N: - Co oznacza procent?

U: - Procenty to części pewnych wielkości i nic występują one jako samodzielne ułamki.

N: - Zamień ; ; ; 0,5 ; 0,25; 0,75; l na procenty.

N: - Zamień 25%, 50%, 75%, 10%, 100%, 150%, 20% na ułamki zwykłe lub dziesiętne.

3.      Podanie tematu i celów bieżących zajęć.
Widzę, że rozumiecie co oznacza procent.
Pogadanka o wykorzystaniu w życiu codziennym diagramów procentowych (dane statystyczne).
diagram — wykres, rysunek przedstawiający w określony umownie sposób współzależność pomiędzy interesującymi nas wielkościami lub pojęciami. D. stanowi istotne uzupełnienie języka słownego, umożliwiając poglądowe przedstawienie ca­łokształtu rozważanych zagadnień w uogólnionej postaci, da­jącej się ogarnąć jednym rzutem oka.

4.     Najprostszym typem diagramów procentowych są diagramy obrazkowe i słupkowe. My zajmiemy się diagramem słupkowym. Spójrzcie na tablicę.

Omówienie diagramu (podziałka – osie, słupki – czego dotyczy).


Zadanie pierwsze (plansza I)

Uczniowie pewnej szkoły, mają różne zainteresowania sportowe. Przeprowadzono ankietę na temat „Twoja ulubiona dyscyplina sportowa”. Każdy uczeń mógł w ankiecie podać tylko jedną dyscyplinę. Oto wyniki tej ankiety:
siatkówka – 25%

koszykówka – 10%

piłka nożna -40%

dwa ognie – 5%



nie ma sportowych zainteresowań – 20%

 

Pytania na które możemy dać odpowiedź:

Ile procent całej szkoły lubi grać w siatkówkę?

W koszykówkę lubi grać . . . . .  całej szkoły?

W piłkę nożną lubi grać . . . . .  całej szkoły?

W dwa ognie lubi grać . . . . .  całej szkoły?

Nie ma zainteresowań sportowych  . . . . .  całej szkoły?

 

Odszukajmy teraz:
W jaką dyscyplinę sportową lubią najbardziej?

W jaką dyscyplinę sportową lubią najmniej?

 

Porównajmy teraz:
Czy w siatkówkę lubi grać więcej uczniów niż w koszykówkę?

Może wy zadacie jakieś pytanie do tego wykresu.

 

Zadanie drugie (plansza II)
Samorząd klasowy przeprowadził ankietę dotyczącą spędzania wolnego czasu. Każdy z uczniów miał wybrać jeden, ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Oto wyniki:

oglądanie telewizji  - 33%

czytanie książek – 11%

zajęcia sportowe – 19%

zajęcia muzyczne – 7%



gry komputerowe – 30%

 

 

Uczniowie odczytując dane z tabel i diagramów, odpowiadają napytania nauczyciela.
Pytania: np. Która z grup uczniów najbardziej zdrowo spędza czas? Do której grupy ty należysz?

 

5.     Karty pracy dla uczniów – samodzielna praca.

6.     Podsumowanie lekcji. Uczniowie znają już słupkowe diagramy procentowe i ich budowę. Potrafią je stworzyć i odczytać z nich pewne informacje.

7.     Praca domowa:

Wyszukać w czasopismach jeden procentowy diagram słupkowy. Wyciąć go, wkleić do zeszytu, a następnie ułożyć dwa pytania (których odpowiedzi można odczytać z tego diagramu) i odpowiedzieć na nie.


KARTA PRACY

Zadanie 1.

Zaznaczony na rysunku ”słupek” oznacza planowaną produkcję w pewnej fabryce. Zaznacz:

a) 50% produkcji          b) 25% produkcji          c) 110% produkcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin