Nauka gry skocznej ,Wyścig skokami.doc

(40 KB) Pobierz
Konspekt lekcji gier i zabaw ruchowych nr 3

 

Konspekt lekcji  gier i zabaw ruchowych   nr 3

 

 

1.      Data: 07.04.2003r.

Klasa: VI chłopcy

2.      Temat: Nauka gry skocznej: ,,Wyścig skokami.’’

3.      Cele główne lekcji w zakresie:                                                                                                                                                              a. motoryczności:

kształtowanie skoczności, szybkości, koordynacji ruchowej, szybkiego reagowania na sygnał                                                                                                                                   b. umiejętności:

uczeń będzie umiał przeprowadzać grę : ,,Wyścig skokami’’                                                                             c. wiadomości:

bezpieczeństwo na lekcjach wychowania fizycznego

d. działania wychowawcze:

    nauczanie współzawodnictwa, współpracy w grupie, rywalizacji

      e. zdrowia:

    wpływ ruchu na zdrowie człowieka

4.      Miejsce lekcji:  sala gimnastyczna

5.      Przybory / przyrządy:  piłki, chorągiewki, szarfy

6.      Czas lekcji:  45 minut

7.      Liczba  ćwiczących:  18

8.      Metody realizacji zadań ruchowych:  zabawowo-klasyczna, zabawowo-naśladowcza

9.      Formy prowadzenia zajęć:  frontalna, w zespołach

 

 

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas  , dozowanie

Uwagi

Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe

1). Zbiórka, powitanie klasy, sprawdzenie obecności, stanu zdrowia, podanie tematu, celu i zadań lekcji.

2). Motywacja do aktywnego uczestnictwa w lekcji - osoby najlepiej wykonujące ćwiczenia otrzymają bardzo dobre oceny.

4 - 5 min.

Ustawienie w dwuszeregu.

Zabawa orientacyjno-porządkowa

,,Piłka parzy’’ – luźna gromadka biegnie na wprost prowadzącego, który rzuca jedną lub dwie piłki ostrzegając, że każda z nich ,,parzy’’. Biegnący omijają je i przeskakują .

3 - 4 min.

Nie wybieganie poza wyznaczony teren.

Gra z mocowaniem

,,Przeciąganie w parach’’ –  dwie osoby chwytają się za ręce, stają do siebie bokiem i przeciągają się,

wygrywa rząd, któremu uda się przeciągnąć większą liczbę uczestników na swoją stronę.

3 - 4 min.

Można przeciągać się prawą i lewą ręką.

Zabawa bieżna

,,Natarcie’’ – dwie grupy stają naprzeciw siebie w szeregu, na sygnał wszyscy wybiegają, starając się jak najszybciej dostać do mety. W czasie zmieniania miejsca krzyczą ‘’hura’’. Po zajęciu miejsca na mecie milkną.

3 - 4  min.

Zwracać uwagę na prawidłowe mijanie z prawej strony.

Zabawa rzutna

,,Zbijany’’ – jeden gracz ustawia się tyłem do pozostałych , reszta dzieci ustawiona na linii w szeregu celuje kolejno piłką w stojącego tyłem, starając się go trafić.

Kto nie trafi przechodzi na miejsce trafianego.

5 min.

Osoba trafiana powinna schylić głowę.

Gra kopna

,,Sztafeta kopna’’ – dwie drużyny, przed każdym  pierwszym graczem leży piłka. Pierwszy z rzędu podaje nogą piłkę do pierwszego gracza drugiego rzędu z naprzeciwka i odchodzi na koniec. Podają piłkę aż dojdzie do gracza który zaczynał wyścig. Wygrywa drużyna która szybciej i celniej podaje piłkę.

4 min.

Określamy sposób podań i przyjęcia piłki.

Gra skoczna

,,Wyścig skokami’’ – dwa lub więcej rzędów ustawia się na linii startu , pierwszy z każdego rzędu podskokami zbliża się do drugiej linii oddalonej o 10 – 15 kroków od linii startu. Na linii stoi chorągiewka, którą uczestnik gry obiega i wraca podskokami obunóż na linię startu. Tu uprawnia następnego dobiegu przez dotknięcie jego wyciągniętej dłoni, sam zaś staje na końcu.  Wygrywa rząd, którego wszyscy uczestnicy szybciej ukończą wyścig.

8 - 10 min.

Dokładnie zapoznać dzieci z zasadami gry, zademonstrować grę bez rywalizacji, zwrócić uwagę na prawidłowe odbicie i lądowanie, wprowadzać nowe odmiany gry.

Zabawa o charakterze uspokajającym

,,Powrót do bazy’’ – zadaniem uczniów jest ułożenie z własnych ciał hasła ‘’SOS’’, które ma być hasłem dla nadlatujących samolotów.

2 - 3 min.

Ustawienie w rozsypce na całej sali.

Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe końcowe

Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, pogadanka na temat bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego, nagrodzenie osób które najlepiej  ćwiczyły, zachęcenie dzieci do samodzielnego ćwiczenia po lekcjach, pożegnanie.

4 - 5 min.

Ustawienie w  półkolu.

 

 

 

 

Marcin Kasperski

 

                                                                                          

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin