odbicia piłki oburącz dołem i górą przez siatkę.doc

(52 KB) Pobierz
Autor:

KONSPEKT LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

TEMAT: ODBICIA PIŁKI OBURĄCZ GÓRĄ I DOŁEM W DWÓJKACH PRZEZ SIATKĘ

 

Cele główne lekcji w zakresie:

1.Umiejętności: poprawność wykonywania ćwiczeń doskonalących elementy techniki gry

2.Motoryczności: kształtowanie szybkości, skoczności, zwinności i koordynacji ruchowej.

3.Wiadomości: znajomość podstawowych zasad i przepisów gry.

4.Wychowania: samokontrola podczas ćwiczeń i współdziałanie w zespole..

Klasa: V chłopcy.                                       Czas trwania: 45 minut.

Przybory: piłki do minisiatkówki, siatka do gry.          Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.

Metody realizacji zadań ruchowych; - zabawowa klasyczna, naśladowcza ścisła, zadaniowa ścisła

Formy prowadzenia zajęć ruchowych: frontalna, zajęć w zespołach, w parach

 

 

Tok lekcji

 

Zadania szczegółowe

Czas

w min

                Uwagi

metodyczno-organizacyjne

 

Zorganizowanie

grupy i

sprawdzenie

gotowości do

zajęć.

1.Zbiórka ćwiczących.

2.Powitanie.

3.Sprawdzenie obecności i przygotowania do

   zajęć.

 

 

   2

Ustawienie grupy w szeregu

Powitanie okrzykiem.

Kontrola wzrokowa stroju

i obuwia sportowego.

Motywacja uczniów do

zajęć.

1.Podanie tematu i zadań lekcji.

2.Motywowanie uczniów do aktywnego.

   udziału w ćwiczeniach i współzawodnictwa

   w grach i zabawach . 

3.Zabawa ożywiająca „Berek z piłką”.

 

 

   3

 

 

 

 

Metoda zabawowa klasyczna.

Rozgrzewka,

profilaktyka,

rozwój

psychomotoryki

1.W marszu naprzemianstronne krążenia

   ramion w przód.

2.W marszu rozgrzewanie nadgarstków

   i wyciskanie splecionych palców.

3.W marszu równoczesne krążenia ramion

   w tył.

4.W biegu na sygnał przyjmowanie postawy

   siatkarskiej do odbicia oburącz górą

   i oburącz dołem na przemian.

5.W biegu na sygnał wyskok w górę z odbicia

   obunóż i klaśnięcie w dłonie nad głową,

   po wylądowaniu zmiana kierunku biegu.

6.Poruszanie się krokiem odstawno-

   dostawnym z wymachem ramion w bok,

   na sygnał dotknięcie podłogi obiema

   rękoma i zmiana nogi prowadzącej.

7.W ustawieniu tyłem do siebie trzymając się

   za ręce równoczesne wznosy i opusty

   ramion

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W rzędzie dookoła sali, odstępy między uczniami ok. dwóch kroków.

 

Metoda naśladowcza ścisła.

 

Nauczyciel demonstruje ćwiczenia i zwraca uwagę

na poprawność ich wykonania przez wszystkich uczniów.

 

 

 

 

Po przejściu do marszu uczniowie tworzą dwójki

i ustawiają się wzdłuż sali

w odstępach ok.2-3 kroków

między dwójkami.

 

8.W ustawieniu tyłem do siebie trzymając się

   za ręce skręty tułowia w prawo i w lewo.

9.W ustawieniu tyłem do siebie trzymając się

   za ręce nad głową jednoczesne wykroki

   prawą następnie lewą nogą w przód.

10.Opady tułowia w przód z pogłębieniem

   z ramionami ułożonymi na barkach partnera

11.Zabawa skoczna „Walka kogutów”.

12.Podania piłki oburącz zza głowy przez

     siatkę po odchyleniu w tył.

13.Podania piłki oburącz od dołu przez siatkę,

     po podaniu przysiad podparty.

14.Podanie oburącz znad głowy przez siatkę

     w wyskoku z odbicia obunóż.

15.Podanie oburącz w tył przez głowę

     po skłonie w przód.

 

Ustawienie w dwójkach jak wyżej.

 

 

 

Ustawienie w dwójkach jak

wyżej przodem do siebie.

Metoda zabawowa klasycz.

Ustawienie w dwójkach  naprzeciw siebie w odległości ok.3m. od siatki,

jedna piłka na dwójkę.

 

 

Podający staje tyłem w momencie podania.

Kształtowanie umiejętności

i doskonalenie

sprawności.

1.Odbicia piłki oburącz górą w miejscu – raz

   nad sobą, drugi raz do partnera przez siatkę,

   po odbiciu skłon w przód z dotknięciem

   rękoma podłogi.

2.Odbicia piłki oburącz górą z poruszaniem

   się – raz przed siebie i podejście pod piłkę,

   drugi raz do partnera przez siatkę.

3.Pojedyncze odbicia piłki oburącz górą przez

   siatkę w dwójkach.

4.Odbicia piłki oburącz dołem w miejscu –

   raz przed sobą, drugi raz do partnera przez

   siatkę, po odbiciu obrót o 3600, raz w prawo

   raz w lewo.

5.Odbicia piłki oburącz dołem z poruszaniem

   się – raz przed siebie w przód i podejście

   pod piłkę, drugi raz do partnera przez siatkę.

6.Pojedyncze odbicia piłki oburącz górą

   i dołem przez siatkę w dwójkach.

7.Gry małe 2 x 2 doskonalące poznane

   wcześniej elementy techniczno- taktyczne.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   25

Metoda zadaniowa ścisła.

Ustawienie w dwójkach

z piłką naprzeciw siebie w odległości ok.2-3m.od siatki

Ustawienie ok.4m. od siatki,

po odbiciu powrót tyłem na miejsce rozpoczęcia ćw.

Dążyć do utrzymania

ciągłości ćwiczenia.

Ustawienie w odległości ok.2-3m. od siatki.

 

 

Ustawienie ok.4m. od siatki,

po odbiciu powrót tyłem na

miejsce rozpoczęcia ćw.

Współzawodnictwo dwójek

na ilość odbić.

Według zasad i przepisów

minisiatkówki.

 

Uspokojenie

organizmu.

1.Tocznie piłki poprzez wypchnięcie oburącz

   w przód do uczniów siedzących rozkrocznie

   na obwodzie koła.

2.Siad skrzyżny z rękoma na kolanach

   i wyprostowanymi plecami.

3.Omówienie lekcji, podsumowanie

   współzawodnictwa zespołów dwójkowych.

 

 

 

    3

Koła tworzą czterej uczniowie zespołów

rywalizujących ze sobą w    grze na własnym boisku.

W kołach jak wyżej uczniowie kształtują odruch

prawidłowej postawy i słuchają nauczyciela.

Czynności

organizacyjno-porządkowe.

1.Przejście swobodnym marszem do

   ustawienia na miejsce zbiórki.

2.Pożegnanie z grupą.

 

    2

Wyznaczeni uczniowie

zbierają piłki. Ustawienie

w szeregu.

Pożegnanie okrzykiem.

 

 

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin