10. PN- doskonalenie podstawowych elementów tech. z PN- gry i zabawy.doc

(33 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI DLA KL I

 

KONSPEKT LEKCJI                                               

                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                                                 

 

TEMAT: Doskonalenie podstawowych elementów techniki z PN - gry i zabawy.

Cele lekcji: Uczeń -  umie technicznie wykonać podanie, prowadzenie, żonglowanie piłki.

                                    - kształtuje zwinność, szybkość, koordynację, siłę NN.

                                    - przestrzega zasad higieny osobistej po zajęciach ruchowych.

                                    - uczy się pełnienia roli sędziego w zabawach i grach.

Klasa:

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Pomoce: piłki do gry w PN, słupki.

Prowadzący:

 

TOK LEKCJI

TREŚĆ I PRZEBIEG ĆWICZEŃ

UWAGI

 

Cz. I  wstępno – przygotowawcza

część organizacyjna

 

 

 

rozgrzewka

-          zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

-          podanie tematu lekcji i zadań głównych, zachęta do ćw.

-          bieg dookoła boiska

-          w biegu krążenie RR do przodu

-          j.w. tylko do tyłu

-          krok odstawno – dostawny twarzą do środka boiska i na zewnątrz

-          „przeplatanka” do środka boiska i na zew.

-          w rozsypce skłony T do przodu

-          j.w., skłony T na boki

-          skrętoskłony

-          z przysiadu podpartego wyrzut NN w tył

-          rozgrzanie stawów skokowych i kolanowych

-          skiping A i C

ustawienie w dwuszeregu

 

 

 

na połowie boiska do PR

obszerne krążenia

 

zachować odległości

 

 

z pogłębieniem

 

 

 

wg inwencji ucznia

na szerokości boiska

Cz. II główna

zad. ożywiająca

 

 

 

 

 

 

 

zab. rzutna

 

 

 

 

 

zab. bieżna

 

zab. koordynacyjna

 

 

 

zab. kopna

 

 

 

zab. skoczna

 

 

 

 

gra

 

 

-          gra do 5 – ciu podań – każda z drużyn stara się rozegrać między sobą 5 podań

-          drużyny ustawione w rzędach bokiem do siebie. Pierwsi z rzędów biegną do tyłu, obiegają swój rząd i wracają z powrotem, kolejny rusza gdy poprzednik dotknie go dłonią. wygrywa drużyna która szybciej ukończy sztafetę

-          podział jw., ustawienie twarzą do siebie w odległości ok. 10 m. pierwszy rzuca piłkę do pierwszego z naprzeciwka, który przyjmuje ją w dowolny sposób, prowadzi piłkę dookoła swojego rzędu, wraca na początek i wykonuje ćw. tak jw.

-          prowadzenie piłki slalomem miedzy słupkami, powrót jw.

-          ćwiczący ustawieni parami (jeden przed drugim w odległości ok. 3 m), za linią końcową boiska, na sygnał wykonują miedzy sobą podania do półmetka i z powrotem

-          każdy zespół staje na obwodzie koła, ćwiczący żonglują piłkę w dowolny sposób, tak aby nie spadła. Wygrywa zespół, który najwięcej żonglował

-          pierwszy biegnie tyłem trzymając na wyciągniętych RR piłkę, drugi wykonuje 10 skoków w górę w przód z dotknięciem piłki kolanami, przy słupku zmiana wykonywanych ćw.

-          mini turniej PN, cztery drużyny, gra gr. następnie przegrani walczą między sobą o 

       III miejsce, wygrani o I miejsce

drużyna wygrywająca zdobywa 1 pkt.

zadania należy wykonać jak najszybciej, ale dokładnie, przeciwna drużyna zdobywa punkt wtedy, gdy wygrana drużyna oszukiwała

 

każdy rząd podzielony został na połowę (4 zastępy)

kolejny rozpoczyna wyścig w momencie otrzymania piłki od współćw.

 

prowadzenie PN, a następnie LN

dwie piłki dla rzędu

która drużyna wykona więcej podań – wygrywa

 

jeden zawodnik może odbić piłkę najwyżej 3 razy

 

 

 

 

 

 

 

czas gry 2 72 min

Cz. III końcowa

ćw. korek. - uspokajające

 

 

 

zakończenie lekcji

-          siad ugięty, RR w górę na zew., plecy oparte o kolano współćw., który trzyma go za RR poniżej łokci, ruch siedzącego – rytmiczne odrzuty RR w tył z uwypukleniem kl. pierś.

-          omówienie lekcji, wyróżnienie aktywnych uczniów

-          motywacja do samodzielnego udziału w aktywności ruchowej

-          pożegnanie

należy zachować postawę skorygowaną, zmiana na sygnał nauczyciela

 

ustawienie w dwuszeregu

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin