KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
TEMAT: GRY I ZABAWY KSZTAŁTUJĄCE SPRAWNOŚĆ FIZYCZNĄ
Cele główne lekcji w zakresie:
1. motoryczności: kształtowanie skoczności, szybkości, reagowania na sygnał 2. umiejętności: rzutu, podań, chwytu, trafiania do celu, oceniania odległości 3.wiadomości: postawa Adama Małysza na Mistrzostwach Świata 3.
4. działań wychowawczych: nauczanie współpracy w grupie
5. zdrowia: higiena osobista związana z uczestnictwem na zajęciach wychowania fizycznego
Miejsce lekcji: sala gimnastyczna
Przybory / przyrządy: piłeczki palantowe, woreczki, lina, skakanki, szarfy
Czas lekcji: 45 minut
Liczba ćwiczących: 18
Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo-klasyczna, zabawowo-naśladowcza
Formy prowadzenia zajęć: indywidualna, zajęć w zespołach
Tok lekcji
Zadania szczegółowe lekcji
Czas , dozowanie
Uwagi
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe
1). Zbiórka, powitanie klasy, sprawdzenie obecności, stanu zdrowia, podanie tematu, celu i zadań lekcji.
2). Motywacja do aktywnego uczestnictwa w lekcji - osoby najlepiej wykonujące ćwiczenia otrzymają bardzo dobre oceny.
4 – 5 min.
Ustawienie w półkolu.
Zabawa ze śpiewem
,,Julianka’’ – dzieci tworzą koło i poruszają się w prawo lub lewo w takt muzyki, Julianka staje w środku wykonuje ruchy odpowiadające słowom piosenki.
Przygotowanie słów piosenki na kartce.
Zabawa orientacyjno-porządkowa
,, Łapki’’ – bawiący stają w dwu szeregach twarzami do siebie w odstępie pół kroku, dłonie na wysokości pasa stykają się, na znak jedni starają się trafić rękami po rękach drugich, uderzani mogą cofać ręce, w razie nietrafienia następuje zmiana.
5 min.
Zwracamy uwagę aby dzieci nie uderzały się mocno po rękach.
Zabawa z mocowaniem
,,Przeciąganie w parach’’ – dwie osoby chwytają się za ręce, stając bokiem do siebie, przeciągają się.
Można przeciągać się prawą i lewą ręką.
Zabawa bieżna
,,Berek zwykły’’ – berek oznaczony szarfą stara się schwytać kogoś z uciekających, złapany staje się berkiem.
Zwracamy uwagę czy dzieci nie dają się złapać specjalnie.
Zabawa rzutna
,,Zbijany’’ – jeden gracz ustawia się tyłem do pozostałych, reszta rzuca piłką starając się go trafić, kto nie trafi przechodzi na miejsce trafianego.
Osoba trafiana schyla głowę.
Zabawa skoczna
,,Skoki konika’’ – luźna gromadka, dzieci naśladują konika, skaczą z miejsca na miejsce, na sygnał ustawiają się w szeregu.
Poprawne skoki.
Powtarzamy zabawę ,, Julianka’’.
4 min.
Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe końcowe
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, pogadanka na temat bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego, nagrodzenie osób które najlepiej ćwiczyły, zachęcenie dzieci do samodzielnego ćwiczenia po lekcjach, pożegnanie.
Ustawienie w siadzie skrzyżnym w szeregu.
kasperpl