Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I na ratunek.docx

(23 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I z wykorzystaniem metod aktywizujących

 

 

Prowadząca: Patrycja Raczek

Temat dnia: Na ratunek.

Cele operacyjne:

Uczeń:

·         zna podstawowe zasady postępowania w razie pożaru, burzy, huraganu,

·         wie, do kogo i w jaki sposób może zwrócić sie o pomoc,

·         zna numery alarmowe do straży pożarnej,

·         wie, na czym polega praca strażaka,

·         czyta krótkie teksty i pisze wyrazy z literami ż i rz,

·         czyta ze zrozumieniem proste zdania,

·         układa wyrazy z sylab,

·         rozwiązuje proste zadania z tekstem,

·         dokonuje obliczeń z okienkami

Metody:

·         pogadanka,

·         mini dyskusja,

·         praca z tekstem,

·         zadaniowa,

·         pracy we współpracy,

·         praktycznego działania.

Formy pracy:

·         zbiorowa jednolita,

·         zespołowa zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

Raz dwa trzy teraz My 1, P cz. 8 s. 30-34, M cz 2 s.60-61, W (kartoniki z literami, kartoniki do budowy modeli wyrazów), kartony z literami ż, Ż, kartony z dwuznakiem rz, Rz.

 

Przebieg zajęć:

 

  1. Powitanie.
  2. Sprawdzenie obecności.
  3. Czytanie różnymi technikami krótkich tekstów o pracy strażaków, udzielenie spójnych odpowiedzi na pytania związane z czytanymi tekstami i ilustracjami, wyjaśnienie pojęcia żywioły.

·         Czytanie krótkiego tekstu o pracy strażaków s.30-31, oraz odpowiedzenie na pytania dotyczące czytanki 1, 2 s.30, 3 ,4 ,5 s.31

·         Wytłumacz, co to są żywioły?

Żywioł - «potężne lub groźne zjawisko naturalne»; «każdy z czterech elementów: ogień, woda, powietrze, ziemia»; (Encyklopedia PWN).

  1. Zainicjowanie krótkiej scenki z wezwaniem straży pożarnej.
  2. Wprowadzenie liter ż, Ż i dwuznaku rz, Rz (żaba, rzeka).

·         Zapisanie na tablicy słowa żaba,

·         podzielenie słowa żaba  przez dzieci na sylaby i oznaczenie ich białymi kartonikami - dwie sylaby,

·         następnie zapytanie uczniów ile słyszą głosek w słowie żaba - 4,

·         oznaczenie przez wybrane dzieci samogłosek czerwonymi kartonikami

- _ a_ a,

·         oznaczenie przez wybrane dzieci spółgłosek niebieskimi kartonikami, ale tych które  poznały już wcześniej - _ _ b _ ,

·         zapytanie dzieci jaka literka została nieoznaczona i określenie czy jest to samogłoska, czy spółgłoska oraz oznaczenie jej odpowiednim kartonikiem -

·         ż,  spółgłoska, niebieski kartonik.

·         zapisanie przez prowadzącą na tablicy pisanej litery ż, Ż oraz drukowanej litery ż, Ż, z demonstracją sposobu zapisu - tak jak poznana wcześniej litera z z kropką nad nią,

·         przygotowanie do pisania - ćwiczenie dłoni, pisanie litery w powietrzu,

·         zapisanie litery w zeszycie przedmiotowym.

·         Zapisanie na tablicy słowa rzeka,

·         podzielenie słowa rzeka  przez dzieci na sylaby i oznaczenie ich białymi kartonikami - dwie sylaby,

·         następnie zapytanie uczniów ile słyszą głosek w słowie rzeka - 4,

·         oznaczenie przez wybrane dzieci samogłosek czerwonymi kartonikami

- _ e_ a ,

·         oznaczenie przez wybrane dzieci spółgłosek niebieskimi kartonikami, ale tych które  poznały już wcześniej - _ _ k _ ,

·         zapytanie dzieci jaka literka została nieoznaczona i określenie czy jest to samogłoska, czy spółgłoska oraz oznaczenie jej odpowiednim kartonikiem -

rz,  spółgłoska, niebieski kartonik.

·         zapisanie przez prowadzącą na tablicy pisanej litery rz, Rz oraz drukowanej litery rz, Rz, z demonstracją sposobu zapisu - tak jak poznane wcześniej literki r i z tylko zapisane łącznie,

·         przygotowanie do pisania - ćwiczenie dłoni, pisanie litery w powietrzu,

·         zapisanie litery w zeszycie przedmiotowym.

  1. Wykonanie zadań z literami ż, Ż, rz, Rz w podręczniku;

P cz. 8 s. 32-34, zad. 6 - 14

·         wyodrębnienie wyrazów z nowo poznanymi literami,

·         czytanie ze zrozumieniem zdań,

·         układanie wyrazów z sylab,

·         ćwiczenia w kształtnym pisaniu nowych liter i wyrazów z nimi,

·         wypowiedzi na temat zachowania ostrożności podczas burzy.

  1. " To już potrafię" -ćwiczenia sprawdzające ( samokontrolne)

·         uzupełnienie ćwiczeń sprawdzających, M. cz. 2 s.60-61

  1. Podsumowanie dnia, pochwała za aktywność, wymiana doświadczeń.

·         Czego nauczyłeś się w dniu dzisiejszym ?

·         Co podobało Ci się najbardziej ?

·         W czym miałeś problem ?

  1. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin