Ponowne badanie i pomiar natężenia hałasu
Czy w związku z montażem na hali produkcyjnej dwóch urządzeń generujących poziom hałasu 73,5 dB - każdy , istnieje konieczność przeprowadzenia ponownego pomiaru hałasu? Ponadto na owej hali występują niewielkie przekroczenia poziomu hałasu. Zważywszy na ten fakt dobrano ochronniki słuchu zapewniające taki poziom ochrony indywidualnej, że rzeczywisty poziom narażenia na hałas po uwzględnieniu tłumienia w wyniku stosowania środków ochrony indywidualnej nie przekracza 80dB. Czy w opisanej sytuacji, po zainstalowanie dwóch urządzeń generujących hałas, powinno się przeprowadzić stosowne badania hałasu, na jaki narażeni są pracownicy?
Tak, należy ponownie, po zainstalowaniu nowych urządzeń generujących hałas, dokonać pomiarów natężenia hałasu, na jaki narażeni są pracownicy.
Pracodawca ma obowiązek dokonywać pomiarów wielkości charakteryzujących hałas oraz porównywania wyników tych pomiarów z wartościami NDN i wartościami progów działania. Badania i pomiary szkodliwego dla zdrowia czynnika fizycznego, występującego w postaci, hałasu ultradźwiękowego wykonuje się:
· co najmniej raz na dwa lata - o ile podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono natężenie czynnika powyżej 0,2 do 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego natężenia (NDN),
· co najmniej raz w roku - o ile w toku ostatniego badania i pomiaru stwierdzono natężenie czynnika powyżej 0,5 wartości NDN.
Jeśli jednak podczas dwóch ostatnich badań i pomiarów hałas wykonywanych w odstępie dwóch lat, natężenie czynnika nie przekraczało 0,2 wartości NDN, można badania nie przeprowadzać.
Jednak badania należy przeprowadzić, każdorazowo, gdy nastąpiły zmiany w:
· wyposażeniu technicznym,
· w procesie technologicznym,
· w warunkach wykonywania pracy,
które mogły mieć wpływ na zamianę poziomu emisji, poziomu natężenia albo wystąpiły okoliczności, które uzasadniają ich ponowne wykonanie.
Mając na uwadze powyższe, twierdzę że zainstalowanie dwóch dodatkowych urządzeń generujących hałas - w opisanej sytuacji - powinno skutkować przeprowadzeniem badań.
Podstawa prawna§ 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (Dz.U. nr 157, poz. 1318),§ 13, § 14 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badan i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U nr 33, poz. 166).
Autor: Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
pchelka254