Dokumentowanie kontroli maszyn -3.doc

(41 KB) Pobierz

Dokumentowanie kontroli maszyn

Pytanie: Jestem właścicielem firmy produkcyjnej branży metalowej i  posiadam bogaty park maszynowy. Jakie dokumenty związane z kontrolą maszyn powinienem posiadać? Kto powinien dokonywać oceny minimalnych wymagań dla maszyn?

 

Przepisy nie precyzują, kto powinien dokonywać ocen minimalnych wymagań, ani nie określają, jakie dokumenty powinien posiadać pracodawca, który dokonał oceny użytkowanych maszyn lub zlecił dokonanie takiej oceny upoważnionym przez siebie osobom fizycznym (np. pracownikom zakładu) lub prawnym. Jedynym warunkiem jest aby osoby przeprowadzające oceny legitymowały się kwalifikacjami, które będą gwarantować prawidłowość i rzetelność przeprowadzonych ocen.

Dokumentacja

Dokumenty potwierdzające dokonanie ocen spełnienia minimalnych wymagań mogą być sporządzone w formie:

 

·                      protokołów ocen maszyn,

·                      list kontrolnych,

·                      świadectwa oceny,

·                      deklaracji spełniania minimalnych wymagań,

·                      kart ocen,

·                      harmonogramów działań dostosowawczych do minimalnych wymagań.

 

Należy pamiętać, że działania te mogą weryfikować organy nadzoru i kontroli podczas rutynowych kontroli w zakładzie oraz podczas innych czynności, np. podczas ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Kiedy kontrolować maszyny?

W przypadku, gdy bezpieczne użytkowanie maszyn jest uzależnione od warunków, w jakich są one instalowane, pracodawca powinien poddać maszyny:

 

·                      wstępnej kontroli po ich zainstalowaniu, a przed przekazaniem do eksploatacji po raz pierwszy;

·                      kontroli po zainstalowaniu na innym stanowisku pracy lub w innym miejscu.

 

Pracodawca powinien zapewnić, aby maszyny narażone na działanie warunków powodujących pogorszenie ich stanu technicznego, co może spowodować powstawanie sytuacji niebezpiecznych, poddane były:

 

·                      okresowej kontroli, a także badaniom przez jednostki działające na podstawie odrębnych przepisów albo osoby upoważnione przez pracodawcę i posiadające odpowiednie kwalifikacje;

·                      specjalnej kontroli przeprowadzanej przez jednostki albo osoby, o których mowa w pkt 1, w przypadku możliwości pogorszenia bezpieczeństwa związanego z maszyną, a będącego wynikiem:

- prac modyfikacyjnych,

- zjawisk przyrodniczych,

- wydłużonego czasu postoju maszyny,

- niebezpiecznych uszkodzeń oraz wypadków przy pracy.

Przechowywanie wyników kontroli

Wyniki kontroli rejestruje się i przechowuje, do dyspozycji zainteresowanych organów, zwłaszcza nadzoru i kontroli warunków pracy, przez okres 5 lat od dnia zakończenia tych kontroli, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

 

Jeżeli maszyny są użytkowane poza terenem zakładu pracy, w miejscu ich użytkowania powinien być dostępny dokument potwierdzający przeprowadzenie ostatniej kontroli maszyny.

 

Wyniki kontroli ocenianych maszyn w zakresie minimalnych wymagań powinny być rejestrowane i przechowywane przez pracodawców przez okres 5 lat od dnia zakończenia tych kontroli.


Podstawa prawna
§ 26, § 27, § 28, § 29  rozporządzenia Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. z 2002 r. nr 191, poz. 1596)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin