Gry i zabawy ruchowe dla klasy 1 SzP.doc

(59 KB) Pobierz
Gry i zabawy ruchowe

Gry i zabawy ruchowe

Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I szkoły podstawowej



Cele główne lekcji:

·         doskonalenie umiejętności rzutów piłką,

·         kształtowanie zwinności,

·         doskonalenie umiejętności czworakowania.

Umiejętności:

1.      "Zbijany w kole" - zabawa bieżna - doskonalenie rzutów piłki jednorącz i chwytów oburącz.

2.      Berek "pająków" - zabawa bieżna - kształtowanie zwinności.

3.      Toczenie piłki głową - doskonalenie czworakowania i orientacji przestrzennej.

Psychomotoryczność:
Kształtowanie szybkości, szybkiej reakcji na sygnały wzrokowe i słuchowe, szybkiej reakcji na przedmioty będące w ruchu.

Wiadomości:
Znajomość przepisów zabawy "Zbijany w kole".

Wychowawczy:
Zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw. Przestrzeganie reguł zabaw.

Metody:
zabawowa klasyczna, zadaniowa, opowieści ruchowej.

Pomoce:
woreczki, piłki, kółka - czerwone i zielone.

Literatura:
R. Trześniowski: Gry i zabawy ruchowe. Warszawa 1987.

Przebieg lekcji:

 

Tok lekcji

Zadania i sposób realizacji

Czas trwania

Uwagi

Część I - wstępna

Organizacja

Zbiórka w szeregu, powitanie, korekta postawy, podanie zadań lekcji.

3 min.

 

Zabawa ożywiająca

Bieg po obwodzie koła, na sygnał dźwiękowy (gwizdek) - przysiad i wyskok "do nieba" (w górę).

2 min.

 

Ćwiczenia kształtujące

Stanie w rozkroku

·         krążenia głowy, tułowia;

·         skłony do PN i LN;

·         skłony - dzieci witają się z sufitem, kolanami, podłogą.

2 min.

 

Marsz po obwodzie koła na palcach, pobranie woreczków, marsz na piętach.

1 min.

 

W marszu:

·         podrzut woreczka w górę i chwyt;

·         przekładanie pod kolanami;

·         przekładanie dookoła tułowia;

·         marsz z woreczkami na głowie.

2 min.

 

Ustawienie się w rozsypce:

·         woreczek na podłodze, przeskoki obunóż w przód i w bok
(nie wolno w tył),

·         w siadzie kucznym:

§         podrzut woreczka w górę, uderzenie dłońmi o podłogę, chwyt;

§         podrzut woreczka w górę, powstanie, chwyt z wyskoku.

2 min.

 

Marsz na zewnętrznych częściach stóp, odłożenie woreczków.

1 min.

 

Część II - główna

Zabawy bieżne

"Berek pająków" - w parach, uciekającego dotykamy tylko nogą.
"Samochodziki" - dzieci biegają naśladując samochody, warkot silnika, uważają aby się nie zderzyć.
"Światło czerwone" - (Nauczyciel trzyma czerwone kółko w górze) - zatrzymać się, "światło zielone" - jechać dalej.

5 min.

Przed rozpoczęciem zabawy przypominamy znaczenie sygnałów.

Zabawy skoczne

"Skoki konika" - dzieci naśladują konika, przebiegają z miejsca na miejsce, rżą cichutko. Na hasło "konik u płota" - stają szybko pod siatką, "konik na łące" - wybiegają, skaczą , brykają.

2 min.

 

Toczenie piłki głową
- tory przeszkód

Dzieci dobierają się parami i ustawiają w dwóch rzędach. Nauczyciel demonstruje, jak należy toczyć piłkę głową.
Prościutkie tory przeszkód:

1.      toczenie piłki głową do woreczka, powrót na PN.

2.      toczenie piłki głową slalomem między woreczkami, powrót na LN.

Nauczyciel wyjaśnia, że nie chodzi tu o wyścig, lecz o to, kto wykona zadanie prawidłowo.

12 min.

 

Nauka zabawy
"Zbijany w kole"

Każdy rząd tworzy koło, wewnątrz którego staje jeden uczeń. Dzieci stojące w kręgu starają się trafić "środkowego" piłką. Można mierzyć tylko poniżej pasa. Zbijany ucieka, stosuje różne uniki, aby piłka go nie dotknęła. Gdy ktoś go trafi, zamieniają się miejscami.

6 min.

 

Część III - końcowa

Ćwiczenia uspokajające

Marsz po obwodzie koła na zewnętrznych częściach stóp.
Zatrzymać się:

·         ćwiczenia oddechowe ze skłonami;

·         "muchy łażą po suficie";

·         "koci grzbiet".

3 min.

 

Ćwiczenia korekcyjne

Zbiórka w szeregu, siad skrzyżny, wyprostować się, ściągnąć łopatki, dłonie uniesione na wysokości ramion.

1 min.

 

Podsumowanie lekcji

Czego dzieci dzisiaj nauczyły się?
Co im się najbardziej podobało?

2 min.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin