Scenariusz zajęć dzieci 5-6 letnie „Jesienne zabawy” – zabawy rozwijające kreatywność dzieci.odt

(18 KB) Pobierz

  Scenariusz zajęć dydaktycznych

 

 

Data: 30.10.2012

Grupa: 5 - 6 latki

Opracowanie i prowadzenie: E. C.

 

 

Temat: „Jesienne zabawy” – zabawy rozwijające kreatywność dzieci.

 

Cele:

 

- kształcenie kreatywności poprzez wykorzystanie plamy w pracy plastycznej,

- doskonalenie wrażliwości słuchowej oraz interpretacji ruchowej słyszanej muzyki,

- stwarzanie sytuacji umożliwiających osiągnięcie przez każde dziecko sukcesu edukacyjnego;

 

Metody:

 

czynne- zadań stawianych do wykonania, słowne- objaśnienie, rozmowa, twórcze-aktywizujące, percepcyjne-obserwacja i pokaz;

 

Formy:

 

Praca z grupą, praca indywidualna

 

Pomoce:

 

obrazki, gazeta, farby, kartki, słomki, magnetofon, płyta, plastelina

 

Przebieg:

 

1. „Powitanka” – zabawa na powitanie

- nauczycielka mówi: Witam dzieci, które…

lubią się uśmiechać…itd.

 

2. „Jesienią dzieci się nie nudzą” – rozmowa poparta ilustracjami wprowadzająca do tematyki zajęć.

Gdy na dworze pada deszcz, a może i śnieg i wieje olbrzymi wiatr, co mogą robić dzieci by miło spędzić czas.

Nauczycielka pokazuje obrazki:

- bawiące się dzieci

- dzieci słuchające czytanej książki

- dzieci wykonujące pracę plastyczną

- dzieci śpiewające, tańczące

 

Dzieci wypowiadają się na podstawie własnych doświadczeń i obejrzanych obrazków

 

3. „Deszczyk” – zabawa do piosenki

 

Deszczyk

Deszczyk pada kap, kap, kap.

Jesień w sadach kap, kap, kap.

Weź kalosze chlap, chlap, chlap

i chodź ze mną człap, człap, człap.

 

Bo jesień to taka pora roku,

choć deszczu, deszczu jest za wiele,

to wcale smutno być nie musi,

w kaloszach jest weselej.

 

Deszczyk pada kap, kap, kap.

Wietrzyk wieje mocno tak.

Z parasolem szybko tak

po kałużach chlap, chlap, chlap.

 

- dzieci obrazują piosenkę gestem

- nauczycielka przed włączeniem piosenki rozkłada każdemu dziecku kawałek gazety

 

4. „Gazetowa zabawa” – zabawa z kawałkiem gazety

 

- dzieci siadają na dywanie, każdy ma kawałek gazety

- nauczycielka prosi dzieci by wzięły gazetę do rąk i :

- potrząsnęły nią, w prawo, w lewo,

- nałożyły na rękę, głowę lub stopę,

- zwinęły w rulon,

- zgniotły w kulę,

i wrzuciły do pudełka;

 

 

5. „Malowanie wiatrem” – indywidualna praca dzieci z zastosowaniem plamy koloru, słomki i podmuchu

 

- instruktaż wykonania pracy przedstawiony przez nauczycielkę

„Mój stworek”

- dzieci otrzymują gazetę (służy jako podkładka ochronna), kartkę, słomkę

- nauczyciel podchodzi do każdego i „kładzie” plamę

-dzieci przez słomkę rozdmuchują plamę tworząc stworka, nazywają go, przyklejają oczy.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin