Pomoc społeczna.doc

(22 KB) Pobierz

POMOC SPOŁECZNA

Jeden z elementów "całościowego" systemu zabezpieczenia społecznego. Pełni następujące funkcje: 1) gwarantuje każdej jednostce ludzkiej w państwie zastępczy dochód lub uzupełnienie dochodu, który nie jest wystarczający. Pomoc ta jest prawnie zagwarantowana i ofiarowana w formie pieniężnej w takiej mierze, by zapewnić elementarny standard społeczny i pokryć podstawowe potrzeby; 2) w szczególnej sytuacji życiowej, w przypadkach nadzwyczajnych i losowych, jak np. kalectwo, choroba, potrzeba stałej opieki, bezdomność itp. umożliwia odpowiednie zabezpieczenie materialne; 3) może być traktowana jako posługa społeczna, która polega przede wszystkim na umożliwieniu dalszego prowadzenia gospodarstwa domowego poprzez np. przynoszenie posiłków, pomoc domową, sprzątanie, opiekę nad chorymi w domu, pranie bielizny, pomoc przy dzieciach, służenie radą i wszelką inną pomocą. Pomoc społeczna obejmuje nie tylko poszczególne osoby, ale także całe kategorie społeczne, jak ludzie starzy, rodziny wielodzietne, cieleśnie i duchowo upośledzeni, samotne matki itd.

W odróżnieniu od innych form świadczeń w ramach systemu społecznego zabezpieczenia, pomoc społeczna zorientowana jest na: 1) zasadę pomocniczości, tj. na takie świadczenie, które z jednej strony nie odbiera inicjatywy i odpowiedzialności, a z drugiej nie stwarza poczucia żebractwa; 2) zasadę indywidualizacji, co oznacza, że nie jest świadczona według jednego schematu, lecz uwzględnia bieżące potrzeby w poszczególnych przypadkach; 3) zasadę terminowości, czyli świadczy się ją w odpowiednim czasie, jednakże bez wywierania przymusu na osoby korzystające z niej; 4) zasadę pomoc dla samopomocy - a więc taką pomoc, która umożliwia potrzebującym uwolnienie się od niej w przypadku, gdy poprawi się ich sytuacja życiowa.

Pomoc społeczną świadczy w dużej mierze państwo socjalne (opiekuńcze). W ostatnich latach pojawiła się tendencja do wciągania w nią wspólnot lokalnych i innych organizacji społecznych; wspomagana jest przez Caritas. Stanowi ona, w zależności od kraju, duży wkład w rozwiązywanie trudnych problemów społecznych (przede wszystkim biedy) tak przez państwo, jak i przez społeczeństwo.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin