Mali Odkrywcy - scenariusz.doc

(36 KB) Pobierz

MALI ODKRYWCY – URODZINY

 

1.       Powitanie  Zapoznanie się Małych Odkrywców ze sobą i z prowadzącym – wykonanie czapki eksperymentatorów z własnymi imionami (orgiami, tj. łódeczka z papieru). Prowadzący zakłada biały fartuch eksperymentatora, pyta „co to są eksperymenty?”, przymierzamy rękawice eksperymentatora i prowadzący odbywa z dziećmi krótką rozmowę o laboratoryjnych doświadczeniach. Po każdym wykonanym eksperymencie dzieci otrzymują jeden składnik potrzebny nam do wykonania roztworu na koniec urodzinowego spotkania. (mieszanka soczków w kartonikach o magicznych nazwach J)

2.       Eksperyment 1. „Jakiego koloru jest woda?” Wycięte kwadraciki kolorowych bibułek dzieci moczą w swoich plastikowych miseczkach wypełnionych wodą, obserwując zmiany kolorów wody. Dodając po kolei różne kolory bibułek i mieszając je łyżeczką, woda w końcu staje się całkowicie czarna. Dzieci obserwują barwy wody innych Maluchów i porównują je do swojej zawartości miseczki. Na koniec wodę z każdej miseczki wlewamy wspólnie do jednej, dużej miski.

3.       Narysowanie i pokolorowanie eksperymentatora - dzieci otrzymują ogromny karton papieru i plastyczne dodatki. Wspólnie tworzą dzieło J

4.       Eksperyment 2. „Wulkan” Do dużej miski wsypujemy piasek dodając do niego troszkę wody. Formujemy stożek na kształt wulkanu, wewnątrz którego wcześniej umieszczamy słoik. Wlewamy do niego wodę zmieszaną z sodą. Z tak przygotowanym wulkanem idziemy do dzieci. Każdemu z dzieci po kolei wręczamy wcześniej przygotowaną butelkę z roztworem octu połączonego z kolorową farbą (najlepiej czerwoną – w kolorze lawy wulkanicznej J). Każde dziecko wlewa do środka wulkanu troszkę roztworu z butelki. W połączeniu z sodą ze słoiczka następuje wylanie się piany z wulkanu, co powoduje tak duża radość u dzieci, że każdy Maluch chce powtórzyć to przynajmniej 3-4 razy, aż ocet w butli się całkiem skończy.

5.       Eksperyment 3. „Magiczny balon” Do butelki wsypujemy sodę. Napełniamy kolorowy balonik octem, a następnie naciągamy na gwint butelki w taki sposób, by ocet nie dostał się do środka butelki. Idziemy do dzieci. Wypowiadając magiczne zaklęcia powoli przelewamy ocet do butelki, w której jest soda. W tym momencie balon zaczyna sam się nadmuchiwać, stając się powoli większy i większy… Dzieci zazwyczaj obchodzą butelkę wokół szukając ukrytych ‘nadmuchiwaczek powietrza’ J.

6.       Eksperyment 4. „Balon” każdy otrzymuje balon, pompujemy go. Następnie każdy pociera balon o włoski innego dziecka, aż tu nagle wszystkie włoski się elektryzują i fruwają przy muzyce, a naelektryzowany balon przyczepia się do naszych ubrań. Tutaj dzieci mają przerwę, chwilkę oddechu, a dorośli przygotowują tort.

7.       PRZERWA NA TORT!

8.       Eksperyment 5. „Dryfujące jajko” Na środku stołu stawiamy dwa duże, przezroczyste słoiki. Do obu wkładamy ostrożnie po jednym, surowym jajku. Jeden słoik powoli napełniamy mlekiem. Jajko powoli znika pod warstwą mleka, a dzieci uważnie obserwują gdzie jest… przez przezroczysty słoik czasami widać jak obija się o ścianki NA DNIE. Natomiast drugi słoik powoli napełniamy solnym roztworem i nagle… jajko zaczyna unosić się w magiczny sposób do góry i pływa tuż PRZY POWIERZCHNI.

9.       Ułożenie puzzli – każde dziecko otrzymuje taki sam zestaw puzzli /3-4 elementy/ które ma dopasować i nakleić na kartkę. Kolorowanie kredkami.  Puzzle będą przedstawiać motyw eksperymentatorski.

10.   Przygotowanie magicznego roztworu - zbieramy wszystkie składniki magicznego roztworu zdobyte podczas wykonywania każdego doświadczenia. Wspólnie wlewamy do jednego, dużego dzbanka. (soczki). Każdy podaje swój kubeczek i nalewamy dzieciom „Magiczny Napój Marzeń”. Każdy wypija swój napój wypowiadając w myślach swoje życzenie, które na pewno się spełni!

11.   Pożegnanie /ok. 5 minut/ Siadamy wspólnie w kole i opowiadamy sobie o dzisiejszych eksperymentach. Dzieci mówią o tych, które najbardziej ich zainteresowały, a które zupełnie nie zaskoczyły.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin