Konspekt zajęć zintegrowanych.doc

(55 KB) Pobierz
SZKOŁA PODSTAWOWA

SZKOŁA PODSTAWOWA

W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO – WYCHOWAWCZYM

DLA DZIECI SŁABO SŁYSZĄCYCH

SZCZECIN UL. GRZYMIŃSKA 6

Podstawową formą aktywności dziecka w młodszym wieku szkolnym jest zabawa, która pobudza różne sfery jego rozwoju, a przede wszystkim rozwoju motoryki, percepcji, myślenia, mowy i emocji.

Zabawa w teatr jest jedną z metod terapii dzieci z uszkodzonym narządem słuchu.

Wprowadzenie dzieci w świat bajki, wymaga przygotowania cyklu zajęć rozbudzających wyobraźnię dziecka, rozwijających jego mowę oraz kształtujących umiejętność reagowania na zmienność sytuacji i rozumienia związków przyczynowo – skutkowych, a więc rozwijających twórcze myślenie. Cykl zajęć powinien obejmować rozmowy swobodne i tematyczne, zabawy rozwijające mowę, odgrywanie ról i pantomimę. Ważnymi elementami przygotowującymi dzieci do zrozumienia treści przedstawienia są historyjki obrazkowe, przygotowywanie kukiełek i zabawa w teatr, którą poprzedza nauka pięknego czytania (głośnego, cichego i z podziałem na role).

Uwieńczeniem tego cyklu zajęć jest wyjście do teatru oraz pełny i świadomy odbiór oglądanego przedstawienia.

Konspekt

zajęć zintegrowanych

dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

 

INTEGRALNY OŚRODEK TEMATYCZNY: Spotkanie ze sztuką.

TEMAT DNIA: Bawimy się w teatr.

I. CELE OGÓLNE:

1.       Poznanie postaci i treści przedstawienia pt.: „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej.

2.       Kształtowanie osobowości dziecka poprzez rozwijanie wrażliwości artystycznej, wyobraźni oraz sprawności umysłowych: wrażeń, spostrzeżeń, uwagi, pamięci, mowy i myślenia.

3.       Rozwijanie zainteresowania zabawą twórczą.

4.       Wychowanie przyszłych odbiorców sztuki i miłośników teatru.

5.       Wdrażanie dzieci do współpracy z grupą (wspólna praca i zabawa),

 

CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi:

q       wyrażać słowem, gestem i ruchem charakterystyczne cechy zachowania postaci,

q       prawidłowo nazwać postacie występujące w przedstawieniu,

q       przeczytać nazwy postaci i dopasować do odpowiedniej ilustracji,

q       zbudować (za pomocą obrazków i wyrazów) zdanie i je przeczytać,

q       ułożyć dialog z wykorzystaniem ilustracji i „dymków”,

q       poprawnie i ze zrozumieniem odpowiedzieć na pytania kierowane do niego,

q       rozpoznać i odróżniać dźwięki wydawane przez ludzi i zwierzęta,

q       naśladować usłyszane dźwięki,

q       koncentrować uwagę na dźwiękach,

q       dostrzegać różnice między dźwiękami,

q       wykonać prostą kukiełkę z papieru i umocować na patyku.

 

METODY PRACY:

q       metoda ośrodków pracy:

ü       słowna: rozmowa, formułowanie odpowiedzi na pytania, instrukcje, objaśnienia,

ü       poglądowa: metoda przykładu nauczyciela, pokaz, metoda obserwacji kierowanej,

ü       czynna: metoda zadań stawianych dziecku, metoda aktywności dziecka (zakładanie książeczki – pamiętnika), aktywizacji ruchowej (gry dramatyczne, ćwiczenia i zabawy z muzyką, zabawy kierowane bodźcami akustycznymi),

 

METODY POROZUMIEWANIA SIĘ:

q       audytywno – werbalna: rozmowy swobodne i tematyczne, mowa sytuacyjna w działaniu, zabawy rozwijające mowę, prowadzenie dialogu, odgrywanie ról,

 

FORMY PRACY:

q       zespołowa,

q       grupowa,

q       indywidualna

 

V. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

q       pacynka,

q       kalendarz,

q       sylwetki postaci, występujących w przedstawieniu „Bajka o szczęściu”,

q       historyjka obrazkowa przedstawiająca kolejność wydarzeń w w/w sztuce,

q       etykiety z napisami: Dziadek, Kogucik, Świnka, Myszka, Pan, Osiołek z wózkiem, Klaun.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I.    ZAJĘCIA WSTĘPNE.

1.       Powitanie z dziećmi.

q       Ćwiczenie spostrzegawczości i utrwalenie nawyku stosowania zwrotów grzecznościowych: Nauczyciel i dzieci siedzą w kole. Nauczyciel, ma założoną

12

na dłoni pacynkę - psa, wita się z dziećmi rzucając do każdego z nich piłkę. Dziecko, odpowiadając na powitanie odrzuca, piłkę  do nauczyciela i pacynki.

N: Dzień dobry ...............

U: Dzień dobry, Pani Małgosiu.

     Dzień dobry, Piesku.

Sprawdzenie obecności.

q       Ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci.

N: Kto jest obecny?

U: Wymieniają swoje imiona.

N: Kogo dzisiaj nie ma?

U: Wymieniają imiona dzieci nieobecnych.

Ustalenie daty i pogody.

q       Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej, liczenia i kształtowania pojęć czasowych.

N: Czy dzisiaj jest czwartek?

U: Nie! Środa!

N: Kto w środę jest dyżurnym?

U: Nicola.

N: Podzielimy słowo środa na sylaby. Ile jest sylab? Policzymy.

U: Śro – da (dwie).

N: Podzielimy słowo środa na głoski. Ile jest głosek? Policzymy.

U: Ś – r – o – d – a (pięć).

q       Ćwiczenia oddechowe, usprawniające narządy artykulacyjne i głosowe.

N: Jaka jest pogoda?

U: Jest zimno: wieje wiatr, pada deszcz, pada śnieg.

     Jest ciepło: świeci słońce, nie ma wiatru (wiatr nie wieje), nie ma deszczu (deszcz nie pada).

q       Zabawa ruchowa, dźwiękonaśladowcza.

Dzieci naśladują ruchem i dźwiękiem wybrane elementy pogody.

 

1.       Ćwiczenia rewalidacyjne:

q       Odwołanie się do przeżyć dzieci związanych z teatrem (oglądanie zdjęć wykonanych w czasie spektaklu teatru objazdowego, przypomnienie atmosfery panującej w trakcie przedstawienia, oglądanie makiety teatru).

q       Wzbogacanie i utrwalanie słownictwa dzieci związanego z teatrem

q       Analiza sylabowa i głoskowa wyrazów: teatr, bajka, aktorzy, publiczność - dzieci).

q       Układanie podpisów (etykiet: teatr, bajka, aktorzy, publiczność - dzieci).

 

 

13

5.  Wskazanie tematu i celu zajęć.

Uczniowie losują z koperty kartoniki z cyframi od 0 do 11.

Układają liczby od najmniejszej do największej i odwracają kartoniki na drugą stronę.

 

       0    1        2   3   4   6       7    8    9   10   11

 

       T   O        J   E   S  T       T    E    A   T   R

 

Odczytują napis i przyporządkowują go do makiety teatru.

 

II.  PRACA POZNAWCZA – OBSERWACJA I KOJARZENIE

1. Omawianie historyjki obrazkowej przedstawiającej treść „Bajki                             o szczęściu” /historyjka została przygotowana przez nauczyciela/

Zadanie I

Celem tego zadania jest rozwijanie mowy czynnej i biernej poprzez spontaniczne wypowiedzi dzieci na temat ilustracji oraz udzielania odpowiedzi na postawione pytania.

q       Nauczyciel stawia przed dziećmi pierwszy obrazek bez żadnego komentarza. Oczekuje na spontaniczne wypowiedzi dzieci.

q       Nauczyciel podchwytuje myśl dziecka, uzupełnia ją i poleca mu poprawnie powtórzyć zdanie.

q       Gdy odpowiedzi dzieci się wyczerpią, nauczyciel może zwrócić uwagę na jeden lub dwa elementy obrazka i postawić pytania, np.: Kto jest z dziadkiem? Co będzie dalej? Dzieci udzielają odpowiedzi.

Zadanie II

Celem tego zadania jest nauka słuchania, wczuwania się w słuchane opowiadanie poprzez aktywny udział dzieci, kształcenie czytania ze zrozumieniem oraz doskonalenie techniki układania dialogu.

q       Opowiadanie przez nauczyciela części historyjki związanej z pierwszym obrazkiem. Prezentacja powinna być bardzo żywa i melodyjna, powinna jej towarzyszyć bogata mimika. Obrazek powinien „ożyć” w oczach dzieci po przedstawieniu wykonanym przez nauczyciela. Pierwszy obrazek przedstawia dziadka siedzącego na ławce. W tle jest stary drewniany dom, który jest otoczony płotem. Obok domu rośnie drzewo. Po podwórku biegają zwierzęta: kolorowy kogucik, szara myszka i pulchna świnka.

q       Do prezentacji treści należy wprowadzić naśladownictwo głosów  dźwięków (odgłosy przyrody, głosy zwierząt, pukanie, itp.) i ich wielokrotne powtarzanie oraz aktywnie włączać dzieci do akcji.  Jest to szczególny moment aktywizacji

 

 

14

q       uczniów, ponieważ zapamiętują one całościowo zdania, które sami podkreślili gestami.

q       Nauczyciel wbudowuje w swoje opowiadanie 1 – 3 zdania, które jako najważniejsze zapisane są na kartkach papieru (na paskach i w „dymkach”) i stanowią podstawę do ułożenia dialogu, np.: To jest dziadek. A to jest dom dziadka. Tu stoi ławka. Dziadek siedzi na ławce przed domem. Dziadek mówi: Jest piękna pogoda!

Zadanie III

Celem tego zadania jest rozwijanie mowy i wyobraźni dzieci poprzez wykorzystanie mowy werbalnej i niewerbalnej w wyrażeniu charakterystycznych cech zachowania postaci.

q       Dzieci ruchem przedstawiają charakterystyczne zachowania postaci, np.: Dziadek idzie. Siada na ławce. Spogląda na słońce. Dzieci samodzielnie nazywają wykonane czynności lub odpowiadają na pytanie: Co robi dziadek?

q       Mimiką przedstawiają zadowolenie dziadka z pięknej pogody, np.: Dziadek uśmiechnięty spogląda w kierunku słońca i samodzielnie nazywają wykonane czynności

q       Dźwiękiem naśladują odgłosy przyrody, np.: szum wiatru, głosy zwierząt i nazywają wykonane czynności

q       Słowem wyrażają myśli dziadka: Jaka piękna pogoda.

 

W ten sam sposób uczniowie wraz z nauczycielem omawiają wszystkie kolejne obrazki tworzące historyjkę obrazkową.

 

2.  Tworzenie książeczki – pamiętnika z wykorzystaniem ilustracji i dialogu.

Zadanie I

Celem ćwiczenia jest rozwijanie rozumienia i nadawania mowy z wykorzystaniem słuchu. Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem.

q       Nauczyciel opowiada treść historyjki. Dzieci odszukują wśród podanych etykiet te zdania, które zostały w opowiadaniu zaakcentowane przez nauczyciela. Zdania są rozpoznawane wyłącznie na drodze słuchowej.

Zadanie II

Celem zadania jest rozpoznawanie związków przyczynowo – skutkowych oraz rozumienia wysłuchanej treści. Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem i pisaniu.

q       Każde dziecko otrzymuje jeden obrazek i jedną etykietkę ze zdaniem. Nauczyciel prezentuje tekst w innej kolejności, dzieci układają obrazki zgodnie z nowym porządkiem i układają odpowiednie zdania pod obrazkami, a „dymki” w miejscach wypowiedzi postaci. Uzupełniają luki w zdaniach. Następnie układają ilustracje w prawidłowej kolejności.

15

q       Dzieci przyklejają ułożone etykiety do obrazków. Powtórnie ustalają kolejność, składają kolejne strony, tworząc książeczkę – scenariusz, który zostanie wykorzystany do przedstawienia sztuki, pt.: „Bajka o szczęściu”.

 

III.  EKSPRESJA.

 

1.       Plastyczna – wykonanie prostych kukiełek z papieru, malowanie ich kredkami. Nazywanie postaci i dobieranie odpowiednich etykiet z nazwami.

2.       Muzyczno - rytmiczna – zabawa rytmiczna, śpiewanie rymowanki.

q       Ćwiczenia słuchowe, ruchowe, spostrzegawczości, pamięci, rozumienia mowy  i mówienia.

Nauka rymowanki:

U:  Co to jest? (dzieci tupią)

      To jest teatr. (dzieci klaszczą)

      Pa, pa, bam. (grają na instrumentach perkusyjnych)

N:  Co tu masz?

U:  Świnkę mam! (Myszkę mam! Dziadka mam! Kogucika mam!)

 

3.       Werbalna – wypowiedzi ustne, czytanie.

q       Opowiadanie i czytanie scenariusza z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych kukiełek.

 

IV.  ZAJĘCIA KOŃCOWE.

  1. Porządkowanie stanowiska pracy.
  2. Podsumowanie dnia.
  3. Ocena zaangażowania i zachowania uczniów. Wręczenie nagród – uśmiechów.
  4. Zakończenie zajęć.
  5. Pożegnanie z dziećmi.

Po zrealizowaniu zajęć pt. ”Bawimy się w Teatr” – wybieram się z klasą na przedstawienie pt. „Bajka o szczęściu”. Jestem przekonana, że dzieci zauważą natychmiast w przedstawienie bohaterów, o których mówiliśmy w szkole.

 

Małgorzata Szewczyk

Szkoła Podstawowa

w Specjalnym Ośrodku

Szkolno – Wychowawczym

dla Dzieci Słabo Słyszących

Szczecin , ul. Grzymińska 6

 

 

16

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin