http://autonom.edu.pl
mgr inż. Jakub Węgrzyn
mgr inż. Justyna Węgrzyn
mgr inż. Maciej Węgrzyn
Porównanie ustaleń na temat podejmowania decyzji wg Mariana Mazura i Klemensa Szaniawskiego
W artykule omówiono proces podejmowania decyzji w systemie autonomicznym według teorii Mariana Mazura i porównano z ustaleniami dokonanymi przez Klemensa Szaniawskiego w zakresie filozofii decyzji. Wykazano znaczne podobieństwa ustaleń obu autorów oryginalnych koncepcji oraz wnioski prakseologiczne dotyczące wpływu na podejmowanie decyzji
W dalszym postępowaniu będziemy się posługiwać metodą systemową według rygorów ustalonych i po raz pierwszy z całą konsekwencją zastosowanych przez Mariana Mazura w jego pracy "Cybernetyczna Teoria Układów Samodzielnych" /1/. Marian Mazur pisze: "W niniejszej książce została zastosowana metoda, którą można by chyba nazwać „metodą generalizacji”, a która polega na wprowadzeniu koncepcji tworu ogólniejszego, w stosunku do którego rozmaite twory mogłyby być traktowane jako przypadki szczególne, dzięki czemu o ich cechach można wnosić z tworu ogólniejszego. Wadą tej metody jest to, że prowadzi ona do słusznych wniosków tylko o tyle, o ile została oparta na trafnych założeniach. Ma ona jednak tę zaletę, że po ustaleniu założeń oparta na niej teoria może /a nawet powinna/ być opracowana bez wprowadzania ogniw dowodowych pochodzących z obserwacji rzeczywistości".
szczególny twór rzeczywisty nr 1, szczególny twór rzeczywisty nr 2
Dalej M. Mazur pisze, rozpatrując najogólniejsze czynniki określające dowolny twór bez reszty można stwierdzić, że czynników tych jest trzy: materia, energia i struktura, przy czym struktura jest to rozmieszczenie energii i materii /s. 47/.
Dodatkowym założeniem jest to, że rozpatrujemy te czynniki w Newtonowskich granicach przestrzeni i czasu pomijając efekty relatywistyczne.
Następnie M. Mazur wprowadza pojęcie układu /s. 47/. "Twór określany tylko co do struktury będziemy nazywać układem. W związku z tym twory wykonane z różnych substancji bądź przetwarzające różne postacie energii mogą być jednakowymi układami, jeżeli mają jednakową strukturę. Ponieważ struktura jest tym samym co informacja, więc informacje dotyczące jednego układu dotyczą zarazem wszystkich układów jednakowych” /pod względem struktury/.
Pojęcie układu jest równoznaczne z bardziej rozpowszechnionym pojęciem systemu - wystarczy porównać definicję systemu Piotra Sienkiewicza /2/ /s. 27/ "Systemem nazywamy każdy złożony obiekt wyróżniony z badanej rzeczywistości stanowiący całość tworzoną przez zbiór obiektów elementarnych /elementów/ i /relacji/ między nimi". - Krótszą konwencję terminologiczną podał M. Mazur /1/, "system to zbiór elementów i relacji między nimi".
Obaj autorzy podali cztery reguły postępowania, obowiązujące, przy stosowaniu metody systemowej. Przytoczymy je w brzmieniu podanym przez M. Mazura /3/.
1. Reguła ścisłości:
"Przede wszystkim system powinien być dostatecznie ściśle określony ażeby było wiadomo, co do niego należy, a co nie. Określenie systemu może być nawet bardzo ogólne, ale nie może być ogólnikowe".
2. Reguła niezmienności.
"Określenie systemu powinno być niezmienne w całym toku rozważań, jest niedopuszczalne, żeby jakieś elementy były czasem traktowane jako należące do systemu, czasem zaś jako nie należące".
3. Rozłączność
"Systemy powinny być rozłączne. Znaczy to, że nie może być elementów należących do kilku systemów na raz. Przynależność jakiś elementów do jednego systemu musi być równoznaczna z tym, że na pewno nie należą one do żadnego innego systemu".
4. Zupełność
"Podział systemu na podsystemy powinien być zupełny. Znaczy to że nie może być elementów systemu nie należących do żadnego z jego podsystemów".
Odmienna od innych, spotykanych w literaturze reguł postępowania jest wprowadzona jako oryginalna zdobycz M. Mazura, reguła funkcjonalności, którą podamy w brzmieniu z artykułu M. Mazura „Pojęcie systemu i rygory jego stosowanie" wygłoszonego w Orzyszu na sympozjum PAN 1977 r.
5. Funkcjonalność
"Systemy powinny być wyodrębniane ze względu na spełniane funkcje, a nie ze względu na oddzielność przestrzenną. W cybernetyce istotne jest zajmowanie się działaniami, a nie przedmiotami. Nie odróżnianie tego w technice przejawia się w nie odróżnianiu ORGANÓW czyli urządzeń do robienie czegoś od CZŁONÓW, czyli urządzeń oddzielnych konstrukcyjnie /na przykład znajdujących się w oddzielnych obudowach/".
Reguła ta jest podstawowym wyznacznikiem przynależności rozpatrywanego systemu do jednej z dwu wielkich klas systemów. Systemy, które ją spełniają, należą do klasy "acting". Systemy, które wyodrębnione są bez uwzględnienia tej reguły należą do klasy "pattern" /4/.
Bohdan Walentynowicz w przedmowie do polskiego wydania książki "Myślenie systemowe" Geralda M. Weinberga wyraźnie ten podział podkreśla: "Wśród systemów rozumianych tak, jak w teorii systemów można rozróżnić kilka ich rodzajów. Niektórzy autorzy wprowadzają podział na dwa ich rodzaje podstawowe; na tak zwana systemy konfiguracyjne /ang. pattern systems/ i systemy działaniowe /ang. acting systems/. Otóż w wielu rozważaniach teorio-systemowych ma się na myśli explicite lub implicite przede wszystkim właśnie systemy działaniowe, w których można wyróżnić cele, podmioty, przedmioty, narzędzia oraz warunki działania, a w których realizuje się pewien proces polegający na przetwarzaniu przedmiotów działania doprowadzonych do wejścia systemu na przedmioty, które po przepłynięciu przez system ukazują się na jego wyjściu".
Powyższe reguły obowiązują również przy podziale systemu na podsystemy i przy odróżnianiu podsystemu od elementu. Za Małym Słownikiem Cybernetycznym przyjmiemy że:
Element to układ traktowany w danych rozważaniach jako nierozkładalny, czyli taki którego nie możemy lub nie chcemy zdezagregować.
Podsystem – podukład, termin używany w celu podkreślenia, że układ jest tylko częścią składową innego układu.
Definicję funkcji systemu /podsystemu/ przyjmijmy z Analizy Wartości:
Funkcja /danego systemu/ to odpowiedź na pytanie: Co „To” wykonuje!
Z kolei definicja matematyczna mówi, że funkcja jest to sposób przyporządkowania każdemu elementowi zbioru "X" dokładnie jednego elementu zbioru "Y". W świetle reguły 5 - funkcjonalności, można podać następujące zasady podziału systemu na podsystemy:
Jeżeli zbiorem X są elementy systemu zgrupowane w podsystemy, a zbiorem Y są działania /oddziaływania, przekształcenia, transformacje/ określonych rodzajów, dokonywane przez system, to matematyczną definicję funkcji, która mówi, że funkcja to sposób przyporządkowania każdemu elementowi zbioru X dokładnie jednego elementu zbioru Y nazwiemy relacją jednoznaczną.
Relacje między podsystemami a działaniami są w tym przypadku relacjami wzajemnie jednoznacznymi /doskonałymi/.
Według Małego Słownika Cybernetycznego można je zapisać:
IxI Iy1I Iy2Ií[áx1, y1ñ Î R] Ù [áx1, y2ñ Î R]® y1 = y2ý
IyI Ix1I Ix2Ií[(x1, Ry) Ù (x2, Ry)]® x1 = x2ý
Słownie można to wyrazić: każdy podsystem wykonuje działanie jednego rodzaju i każde działanie jednego rodzaju jest wykonywane przez jeden podsystem. Reguła ta odróżnia systemy typu "acting" od systemów typu "pattern" wg podziału proponowanego przez A. Kuhna /1974/. Jest to reguła dekompozycji.
Reguły pochodne:
6.1. Każdy podsystem wykonuje jedno działanie spośród działań systemu.
6.2. Jeżeli kilka elementów należących do systemu wykonuje to samo działanie, to powinny figurować na schemacie jako jeden podsystem.
6.3. Jeżeli jeden element wykonuje kilka działań /różnych rodzajów/ to powinien figurować na schemacie jako składnik tylu podsystemów, ile różnych działań wykonuje.
6.4. Jeżeli element wypełnia całkowicie działanie określonego rodzaju to jest on podsystemem.
6.5. Jeżeli element nie wypełnia żadnego z działań przypisanych systemowi, to nie należy do systemu /mimo np. swojej nazwy, czy też położenia w przestrzeni/.
6.6. Jeżeli działania systemu są od siebie zależne, to te same zależności wystąpią pomiędzy podsystemami.
Biorąc pod uwagę pewne różnice metodologiczne, jakie występują u różnych badaczy, zwłaszcza jeżeli chodzi o reguły funkcjonalności i dekompozycji, należy pamiętać, że wyniki badań są porównywalne wtedy jeżeli metody oparte są na tych samych regułach.
Dlatego trzeba szczegółowo przedstawić te reguły, jako założenia metodologiczne, aby uniknąć nieporozumień przy interpretacji wyników. Do wymienionych reguł musimy więc dodać jeszcze pewne zasady dodatkowe, aby obraz metody był pełny.
7. Zasada zachowania energii.
Systemy i podsystemy wymagają zasilania pewnych ilości energii, aby mogły wypełniać swoje funkcje. W jednostkach czasu można używać mocy jako miernika zasilania, moc będzie podlegała prawu zachowania energii, gdy rozpatrujemy te same jednostki czasu.
7.1. Moc jest wielkością skalarną.
7.2. Nie określamy rodzaju mocy ani jej wielkości przy kreowaniu systemów i podsystemów.
8. Zasada obiegów informacyjnych:
8.1. Obiegi informacyjne podlegają prawom ilościowej i jakościowej teorii informacji.
8.2. Pobieranie informacji wymaga użycia pewnej ilości mocy dla zamiany komunikatów biernych w czynne /por. 8/.
8.3. Przesyłanie komunikatów wymaga także dostarczenia pewnej ilości mocy jako nośnika informacji /por. 9/.
8.4. Informacja nie powstaje sama i z niczego, gdyż podlega prawu zachowania informacji.
8.5. Powielanie komunikatów nie musi prowadzić do niszczenia pierwotnych komunikatów.
9. Zasada rozdzielności obiegu energetycznego i informacyjnego:
9.1. Wejścia systemów dzielimy na energetyczne i informacyjne, zakładając przy tym, że system sam rozróżnia te dwa typy oddziaływań.
9.2. Praca wyjścia jest oddziaływaniem energetycznym, modyfikowanym przez oddziaływanie informacyjne.
10. Zasada uwolnienia się od oczywistości:
O własnościach systemu nie można nic pewnego twierdzić na podstawie obserwacji. Właściwości te wynikają z konieczności ustalonych metodą postępowania formalnego /3/. "Rzeczy są takie, jakie być muszą".
10.1. Właściwości systemu wynikające z postępowania formalnego są weryfikowane przez obserwacje. W przypadku różnic należy sprawdzić poprawność postępowania formalnego. Jeżeli postępowanie formalne jest bez zarzutu to błąd tkwi w obserwacji.
10.2. Metoda może wskazać nowe właściwość systemu lub błędy dotychczasowych obserwacjach /3/.
11. Zasada niezależności rzeczy od oznaczeń /5/.
Metoda służy do badania zjawisk o nie pojęć słownych.
11.1. Wprowadzając nowe pojęcie należy najpierw podać do jakiego zjawisko /oddziaływania/ się odnosi.
11.2. Pojęcia wprowadzane z języka potocznego mogą otrzymać zakres znaczeniowy szerszy lub węższy niż dotychczas było to stosowane.
11.3. Konwencje terminologiczne wprowadzane do postępowania nie służą do objaśnienia co dany wyraz oznacza, ale do sprawniejszego opisu zjawiska.
12. Zasada postępowania od ogółów do szczegółów.
Postępując w badaniu zjawisk tą metodą należy wychodzić od założeń ogólnych i przechodzić do rozpatrywania przypadków szczegółowych, aby mieć pewność w poglądzie na przebieg zjawisk, o ile wiemy na pewno, o jakie zjawiska nam chodzi
Konsekwentne stosowanie tej metody dało Marianowi Mazurowi możliwość uzyskania zaskakująco trafnych wyników, wprowadzających nowe spojrzenie na szereg zjawisk, uważanych dotychczas za niepodlegające rygorom obowiązującym w naukach ścisłych.
Kontrowersyjność tych wyników i ich nieprzywiedlność do istniejących poglądów jest wynikiem właśnie konsekwentnego stosowania opisanej metody, gdyż M. Mazur badał zjawiska, a nie poglądy badaczy.
II. Cybernetyczne parametry charakteru
motto: "Jeżeli "coś" musi być, to "to" jest! M. Mazur.
W dalszym ciągu przedstawimy zasady budowy systemów autonomicznych /zdolnych do sterowania sobą i zdolnych do zachowania zdolności sterowania sobą/.
Podsystemy, składające się na system autonomiczny spełniają następujące funkcje: Akumulator przechowuje i "wydatkuje" energię, Korelator przechowuje, przetwarza i "wydatkuje" informacje, Homeostat, współpracujący z Akumulatorem i Korelatorem, ma zadanie zapobiegania utracie równowagi funkcjonalnej systemu autonomicznego /rys. l/.
1. Równowaga funkcjonalna systemu autonomicznego.
System autonomiczny jest nazwą cybernetyczną, określającą "coś" /pewien twór, ustrój żywy lub nawet abstrakcyjny/, co wypełniają następujące funkcje sterownicze: steruje sobą samym i zapobiega utracie zdolności sterowania sobą. Wszystkie ustroje, spełniające te funkcje zaliczamy do s.a., w tym również i ludzi, gdyż organizm człowieka spełnia także postulaty zawarte w definicji /a więc jest s.a./. Aby te postulaty zrealizować, każdy proces informacyjny, określający typ reakcji, oraz proces energetyczny /określający natężenie reakcji/ musi sprzęgać ze sobą coś, co tą czy inną drogą utrzymuje równowagę funkcjonalną /homeostazę/ systemu, i co wchodzi w skład tego systemu - tym czymś jest Homeostat.
Oczywiście, każdy proces wymaga przepływu energii, ale w procesach informacyjnych jest to energia sterownicza, która służy do wskazania różnic między stanami fizycznymi, podczas gdy w procesach energetycznych jest to energia poświęcona na wykonanie pracy, służącej dla przeprowadzenia transformacji jednych stanów fizycznych w drugie. Stąd podział funkcji pomiędzy odpowiednie podsystemy. Podział na podsystemy jest ponadto poddany rygorom ścisłej funkcjonalności - jeden podsystem spełnia tylko jedną funkcję, zaś do wypełnienia jednej funkcji służy zawsze tylko jeden podsystem. Relacja pomiędzy zbiorem podsystemów i zbiorem funkcji jest "relacją doskonałą".
2. Budowa systemu autonomicznego
Między podsystemami występują sprzężenia proste i sprzężenia zwrotne. Rys. l. przedstawia funkcje i sprzężenia podsystemów w systemie autonomicznym.
Reaktywność podsystemu jest to sposób transformowania bodźców. Reaktywność r = + 1 oznacza wierne transformowanie, zaś r = - 1 oznacza odwracanie oddziaływań.
Zachowanie się s.a., jest rezultatem sprzężeń zwrotnych pomiędzy reakcjami a bodźcami Korelator daje informacje o sposobach modyfikacji, akumulator daje energię w pożądanej postaci, zaś zasilany przez oba te podsystemy Efektor oddziałuje na otoczenie, aby zdobyć niezbędny stopień zasilania i potrzebne informacje. Homeostaza s.a., polega na sprzężeniu zwrotnym pomiędzy Korelatorem a Homeostatem oraz Akumulatorem a Homeostatem; odwracanie oddziaływań ma przeciwdziałać zarówno nadmiarom, jak i niedomiarom w koncentracji energii w s.a., w zakresie czułości Homeostatu.
Nazwy oddziaływań są wprowadzone na zasadzie konwencji terminologicznych. Mamy bowiem dwie drogi określania koncepcji generalnych:
1/ przez objaśnianie nazw,
2/ przez używanie konwencji terminologicznych.
M. Mazur uznał pierwszą z nich za zły zwyczaj, powodujący używanie argumentów o używaniu słów bardziej, lub mniej odpowiednich, jakby rozwiązanie wybranego problemu zależało od terminologii używanej dla jego określenia. Dlatego wszystkie koncepcje w niniejszym artykule oparto na konwencjach terminologicznych - definicje nie objaśniają, co by też znaczyło dane słowo, ale dają nazwę dla danego zjawiska, możliwie bliską potocznemu znaczeniu.
● Oddziaływanie Akumulatora na Homeostat jest to obciążenie /jest to informacja o poziomie energii w akumulatorze/. Jeżeli poziom energii rośnie, obciążenie rośnie i jest to przeciążenie, jeżeli obciążenie spada, jest to odciążenie.
● Oddziaływania Homeostatu na Akumulator jest to naprężenie /jest to obrona przed nadmiarem i niedomiarem energii/. Jeżeli naprężenie rośnie - jest to sprężenie. Jeżeli naprężenie spada - jest to odprężenie.
● Działanie Korelatora na Homeostat jest to emocja. Jeżeli emocja rośnie, jest to awersja, jeżeli emocja opada, jest to atrakcja.
● Działanie Homeostatu na Korelator jest to refleksja. Jeżeli refleksja rośnie, jest to aprobata. Jeżeli refleksja spada jest to dezaprobata.
Powyższe terminy należy używać w znaczeniu, w jakim zostały oparte na konwencjach terminologicznych, choćby zakres znaczeniowy nie w pełni pokrywał się z potocznym rozumieniem wyrazów. Oddziaływania te podano na poniższym rysunku nr 1.
3. Budowa Korelatora
Korelator zbudowany jest z elementów korelacyjnych przechowujących energię sterowniczą w postaci potencjałów.
W procesach informacyjnych energia płynie w zależności od wprowadzonych do Korelatora potencjałów, po drogach przepływu o pewnej przewodności. Substancja z której zbudowany jest korelator musi wykazywać właściwość wzrostu przewodności po każdorazowym przepływie energii - jest to właśnie sposób na zapisywanie informacji.
Jeżyli energia nie płynie, przewodność spada - jest to derejestracja, czyli po prostu zapominanie. Aby coś zapamiętać, potrzeba wzrostu przewodności. Zapominaniem jest spadek przewodności, albo też odpływ energii na inne drogi przewodności.
Z rysunku pokazującego pracę Korelatora widać, że są potrzebne 4 rodzaje elementów korelacyjnych:
"Vr" - przechowujące potencjał receptorowy /energia dopływa z Receptora/,
"Vp" - przechowujące potencjał perturbacyjny /z nich energia płynie do Homeostatu/,
"Vh" - przechowujące potencjał homeostatyczny /do nich energia sterownicza dopływa z homeostatu/,
"Ve" - przechowujące potencjał estymacyjny /z nich energia sterownicza dopływa do efektora/.
Podjęcie decyzji jest to przekroczenie poziomu czułości elementów gromadzących potencjał estymacyjny Ve, spowodowane przepływem energii między elementami:
Przepływ energii pomiędzy elementami gromadzącymi potencjały receptorowy i estymacyjny jest to odruch /od Vr do Ve/.
Przepływ energii pomiędzy potencjałami gromadzącymi potencjały homeostatyczny i perturbacyjny /od Vh do Vp/ jest to świadomość.
Działanie Receptora na Korelator jest to wrażenie.
Rozpływy energii w Korelatorze - są to wyobrażenia. Jeżeli wrażenie jest silne, to decyzja będzie odruchowa.
Ponieważ sytuacja w Akumulatorze jest bardzo ważna dla działania całego systemu autonomicznego, to przekroczenie optymalnego poziomu energii w Akumulatorze jest bardzo silnym bodźcem i decyzja będzie odruchowa, bez udziału świadomości. Będzie to rozkaz dla efektora - wydawaj energię! Sposobów na pozbywanie się nadmiarów energii jest wiele - np. pocenie się, wzrost temperatury ciała dla zwiększenia promieniowania podczerwonego i konwekcji, itp.
Odpływ energii daje spadek poziomu w Akumulatorze, który reaguje na Homeostat odprężeniem, a ten zaś oddziałuje na Korelator aprobatą, co powoduje przepływ świadomości i jest atrakcją dla Homeostatu, który z kolei reaguje sprężeniem na Akumulator. W tym stanie, system autonomiczny aprobuje wszystkie wrażenia, z wyjątkiem nazbyt silnych /bo dawałyby awersję/ - jest to po prostu dobre samopoczucie.
Podobnie dopływ energii do Akumulatora będzie oznaczał zwiększenie oddziaływania na Homeostat, czyli przeciążenie, przez co Homeostat zareaguje dezaprobatą i system zacznie się powstrzymywać od decyzji - przejedzeni ludzie robią się ospali.
Formy pracy Efektora zależą od modyfikacji w wydawaniu energii spowodowanej na drodze oddziaływania informacyjnego na Efektor przez podejmowanie decyzji /przekraczanie progu czułości elementów gromadzących potencjał estymacyjny/, wskutek pracy homeostatu dającego wysoki potencjał Vh, receptorów dających Vr oraz w zależności od stanu pamięci, dającego takie, a nie inne drogi przewodności.
Wysoki potencjał homeostatyczny Vh powoduje przekraczanie poziomu decyzyjnego w elementach Ve przy współudziale przypadkowych bodźców /przypadkowy bodziec daje decyzję/ i jest powodem podejmowanie decyzji pochopnych.
Motywacje stają się ofensywne - następuje aprobata wrażeń i aprobata decyzji.
Działanie informacyjne.
Informacyjne parametry charakteru można wyróżnić biorąc pod uwagę, że praca Korelatora zależy od trzech wielkości:
- od liczby elementów połączonych drogami przewodności /im większa liczba elementów jest połączona, tym większą liczbę informacji można zarejestrować w Korelatorze/.
- od rodzaju substancji, a właściwie od szybkości wzrostu przewodności, jaki w danej substancji następuje pod wpływem rozpływu energii sterowniczej /im większy przyrost przewodności, tym szybciej można zapisywać informację/ w danej transformacji.
- od zagęszczenia elementów korelacyjnych /im krótsze odstępy pomiędzy elementami w danym obszarze, tym więcej dróg o zwiększonej przewodności na drogach wewnątrz tego obszaru można zasilić, a więc tym szerszy zakres specyficznej informacji może być zapisany w obszarze koncentracji elementów/. Wysoka liczba skorelowanych elementów oznacza wysoką inteligencji ogólną - zdolność do operowania dużą liczbą informacji.
Wysokie przyrosty przewodności oznaczają wysoką pojemność - zdolność do szybkiego zapamiętywania informacji i jej długiego pamiętania. Krótkie odstępy na pewnym obszarze oznaczają talent do operowania specyficznym rodzajem informacji – uzdolnienia do czegoś, talent, preferencyjność w operowaniu informacjami.
Suma przewodności dróg korelacyjny oznaczona przez Mazura jako G oznacza pamięć bierną systemu autonomicznego i jest wynikiem wcześniejszych rozpływów mocy korelacyjnej spowodowanych poprzednimi wrażeniami - tym samym Korelator ma budowę „historyczną” /jego stan zależy od jego przeszłości/ i jednocześnie „aprioryczną” /jego budowa implikuje jego działanie/.
Moc korelacyjna skierowana na obsługę dróg przewodności, oznaczona przez Mazura jako K oznacza pamięć czynną. Jak widać z tego ludzie osłabieni czy niedożywieni mają mniejsze zdolności umysłowe z braku odpowiedniej ilości mocy korelacyjnej.
4. Dynamizm charakteru
Dynamizm jest sztywną cechą charakteru, oznaczającą sposób gospodarowania energiami w systemie autonomicznym.
M. Mazur podał prawo zmiany dynamizmu, zachodzącej samoistnie w skutek działania Homeostatu i udowodnił to w sposób następujący /podamy tu skrócony dowód, pełne rozwinięcie nie jest potrzebne dla wyjaśnienia sprawy wpływu alkoholu na ludzi o różnych dynamizmach, a znajduje się w książce M. Mazura/.
Suma energii systemu autonomicznego jest iloczynem trzech współczynników:
- stopnia utrzymania różnicy potencjałów "a"
- masy systemu "c"
- współczynnik proporcjonalności "n"
P = a * c * n
Prawo dyssypacji energii mówi, że koncentracja energii w każdym materiale spada, a więc współczynnik "a" też spada.
Zachowanie sumy energii na niezmienionym poziomie wymaga wzrostu masy systemu "c", i jest powodem rozrastania się systemów autonomicznych.
Jeżeli rozrastanie się s.a. przewyższa dyssypację energii w jego substancji - jest to cecha charakteru zwana egzodynamizmem.
Jeżeli rozrastanie się jest w równowadze z dyssypacją - jest to statyzm.
Jeżeli dyssypacja przewyższa rozrastanie się s.a. - jest to endodynamizm.
Sterowanie wzrostem mocy jest powodem zmian dynamizmu, a to z powodów następujących:
Pod względem wypełnianych funkcji energia w s.a. może być podzielona na trzy części:
- jedną jest energia jałowa, na pokrycie strat energii w procesach metabolicznych /Po/,
- drugą jest energia robocza, na pokrycie strat w procesie pozyskiwania energii z otoczenia /Pr/,
- Trzecią jest energia koordynacyjna/ Pk/ - jest to nadmiar energii, który może być użyty na poprawę sytuacji w otoczeniu.
P = Po + Pr + Pk
...
kiersnow1