Konspekt zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Grupa wiekowa: 4-latki.
Temat kompleksowy: Jestem dobrym obywatelem Polski.
Temat tygodnia: Poznajemy święta narodowe.
Temat dnia: Święto 3 Maja.
Cele ogólne:
- utrwalanie wiadomości dotyczących symboli i barw narodowych
- przybliżenie dzieciom krótkiej historii naszego kraju i uświadomienie im istnienia Święta Konstytucji 3 Maja
- słuchanie hymnu narodowego pt. „Mazurek Dąbrowskiego”
- utrwalanie wiersza „Kto Ty jesteś?” W. Bełzy
- wykonanie pracy plastycznej
Cele operacyjne (dziecko):
- zna i potrafi opisać symbole Polski: flagę, godło
- zna melodię hymnu Polski
- wie, jak należy się zachować podczas słuchania lub śpiewania hymnu państwowego
- powtarza i zapamiętuje zwrotki wiersza czytanego przez nauczycielkę
- wykonuje pracę według wskazówek nauczycielki
- stosuje nową technikę odbijania monet
Metody pracy: słowna, wizualna – pokaz, praktyczna
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: nagranie hymnu narodowego, flaga Polski, godło Polski, zagadka tematyczna, ilustracje historyczne przedstawiające uchwalenie Konstytucji 3 Maja, cymbałki, monety – złotówki, kartki z konturem granic Polski
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie do zajęcia przeczytaniem zagadki:
Pytanie nietrudne – to każdy przyzna:
jak się nazywa twoja Ojczyzna? (Polska)
2. Przypomnienie dzieciom symboli narodowych tj. flagi i godła polskiego oraz barw narodowych.
3. Wyjaśnienie znaczenia obchodów Święta 3 Maja na podstawie ilustracji. Przekazanie dzieciom, iż tego dnia należy wywiesić flagę narodową obok swojego domu.
4. Odsłuchanie hymnu narodowego przyjmując odpowiednią postawę.
5. Wspólne, indywidualne lub z podziałem na role recytowanie wiersza Władysława Bełzy pt. „Kto Ty jesteś?”.
6. Rozdanie kartek z konturem granic Polski, wypełnianie wydzieranką w kolorze czerwonym dolnej części Polski, a białym - górnej. Wystawa prac.
7.Zabawa ruchowa „Wędrówki po Polsce” – dzieci tańczą przy dźwięku cymbałek, na przerwę w muzyce dostosowują ruch do opowieści nauczyciela:
· nad jeziorem – łowienie ryb, wiosłowanie, pływanie
· w górach – wspinanie się
· niziny – jazda na rowerze
· las – zbieranie jagód, grzybów
· nad morzem – opalanie się, gra w piłkę
8. „Polskie monety” – odbijanie monet na cienkim papierze za pomocą ołówka lub kredek.
9. Podsumowanie zajęć.
mary139