W naturalnym środowisku ryby same potrafią zadbać o pokarm i mają go bardzo urozmaiconego. Natomiast w akwarium my musimy zadbać aby nasze ryby miały odpowiedni pokarm. W tym celu należy się dowiedzieć jaki pokarm przyjmuje konkretny gatunek, w jakich ilościach, jak często i kiedy, ponieważ niektóre ryby np. należy karmić w nocy lub wieczorem. Rybki powinniśmy karmić kilka razy dziennie w takich porcjach które są zjadane w ciągu ok. 1 min i nigdy nie za dużo. Lepiej mniej karmić ryby niż narażać je na przekarmienie. Jeśli jednak mimo ostrożności przekarmimy ryby to należy niezwłocznie usunąć nadmiar pokarmu z akwarium, gdyż najprawdopodobniej spowoduje on zły stan wody. Dobrze jest też trzymać tak dobrane ryby aby nie trzeba było karmić każdego gatunku innym pokarmem, gdyż jest to bardzo uciążliwe. Warto zwrócić uwagę na to że niektóre ryby wymagają mniej urozmaiconego pokarmu a niektóre bardziej (mp. Paletki). Oczywiście najlepiej jest wszystkim rybom w akwarium zapewnić możliwie jak najbardziej urozmaicony pokarm. Ryby karmione różnorodnym pokarmem są mniej podatne na choroby, bardziej kolorowe, szybciej rosną i łatwiej doprowadzić je do tarła. Karmienie ryb nie jest problemem, jednak może się nim stać kiedy np. zamierzamy wyjechać. Jeśli będziemy nieobecni nie dłużej niż 1 tydzień to naszym rybom nic się nie stanie jeśli przez ten okres nie będą karmione (oczywiście jeśli wcześniej były normalnie karmione). Natomiast jeśli zamierzamy wyjechać na dłużej to najlepiej jest zadbać o kogoś kto będzie karmił nasze rybki. Najlepiej aby ta osoba też zajmowała się akwarystyką, ponieważ niewtajemniczeni w to hobby najczęściej przekarmiają rybki w dobrej wierze.
Należą do nich przedewszystkim płatki i granulaty. Suche płatki są dostępne niemalże w każdym sklepie akwarystycznym. Jest ich bardzo duży wybór i dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swoich ryb. Dostępne są m. in. takie które uwydatniają ubarwienie ryb. Najlepiej stosować kilka rodzai suchych płatków, które zawierają szereg związków potrzebnych rybom. Mimo że pokarm suchy zaspokaja nasze ryby powinniśmy go stosować z innymi pokarmami np. żywymi.
Należą do nich wrotki, oczliki, rureczniki, larwy ochotki, larwy komarów, rozwielitki, larwy solowca, krewetki, !małe rybki. Pokarmy żywe chętnie pobierane są przez większość ryb. Powinny one stanowić podstawę diety naszych ryb (z wyjątkiem ryb żywiących się roślinami i innym pokarmem).
Są to zamrożone pokarmy żywe. Dzięki czemu możemy je przechowywać przez nieco dłuższy czas (oczywiście w zamrażarce) i nie musimy reguralnie chodzić do sklepu po żywy.
peiper333