Scenariusz zajęcia przeprowadzonego dnia 28.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia przeprowadzonego dnia 28
Scenariusz zajęcia przeprowadzonego dnia 28.10.2008
Prowadząca: Magdalena Wierzbicka

 

GRUPA: 3-4 latki

 

 

 

TEMAT: „ Kolorowe koła” w zabawie dydaktycznej

 

 

 

CEL GŁÓWNY: Stwarzanie okazji do klasyfikowania i porządkowania przedmiotów: wskazywania i grupowanie przedmiotów podobnych do siebie pod względem wielkości, kształtu, koloru i przeznaczenia

 

 

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

-  Utrwalenie w pamięci kształtu koła,

-  Rozpoznawanie i wyróżnianie koła spośród innych figur,

-  Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania,

-  Kształtowanie umiejętności do współdziałania w zabawie,

-  Zapoznanie z Mandalą,

-  Doskonalenie sprawności manualnej ręki,

-  Rozwijanie koordynacji wzrokowo- słuchowej.

 

METODY:

v          Podająca,

v          Poszukująca,

v          Ekspresyjna,

v          Praktyczna.

 

 

FORMY:

v          Zbiorowa (grupowa),

v          Indywidualna.

 

 

POMOCE:

v          Mandale dla każdego dziecka,

v          Kredki,

v          Pacynka grupowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

 

1.      Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc na dywanie – dzieci siadają w półkolu.

2.      Przedsztawienie się i powitanie pacynki.

3.      Rozłożenie na dywanie wszystkich potrzebnych do zajęcia figur geometrycznych – klocki Dines'a.

4.      Wysłuchanie wiersza „Dziwny piesek” - nauczyciel/ pacynka w trakcie mówienia rysuje na kartonie odpowiednie figury (pieska).

Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska – ułożę sobie tutaj pieska

Jedno kółko, albo dwa i już piesek oczka ma.

Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska – ułożę sobie tutaj pieska

Jeden trójkąt albo dwa i już piesek uszka ma.

Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska – ułożę sobie tutaj pieska

Jeszcze tylko parę kresek i już biega dziwny piesek.

 

5.      Omówienie rysunku przez dzieci,

-     Jakie zwierzę zostało narysowane? (piesek)

-          Co najpierw narysował nasz Króliczek?  (kółko, kwadrat, trójkąt, kreska)

-          Których kształtów jest najwięcej?  (kół)

6.      Wskazywanie przez dzieci  kół na rysunku wykonanym przez nauczyciela.

7.      Kreślenie w powietrzu kształtu kół.

8.      Wyszukiwanie w klasie przedmiotów w kształcie kół.

9.      Zabawa ruchowa „kółko graniaste”, „ balonik”

10.  Zabawa  dydaktyczna „kółka”.

Kółko małe

Kólko duże

Głowa prosto

Ręce w górze

Najpierw w prawo

Potem w lewo

Tak się w lesie

Chwieje drzewo.

11.  Zaproszenie do zajęcia miejsc przy  stoliczkach.

12.  Rozdanie Mandali

13.  Samodzielna praca dzieci przy stolikach.

14.  Wspólna ocena wykonanych prac.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin