W królestwie liter scenariusz.doc

(32 KB) Pobierz
Małgorzata Łatkowska

Małgorzata  Łatkowska

grupa  wiekowa :  6 – latki

 

 

 

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA  DLA  NAUCZYCIELA  STAŻYSTY

 

             

              Temat :  „W  królestwie  liter.”

 

 

Cele :

dzieci będą:

-          doskonaliły  umiejętność  czytania

-          koncentrowały  uwagę,  pamięć,  zdolności  skojarzeniowe

-          doskonaliły  umiejętność  tworzenia  i  odczytywania  sylab,  nazywania  liter

-          kształciły  umiejętność  identyfikacji  obrazu  graficznego  z  konkretem  i  rysunkiem

 

Środki  dydaktyczne :

-          koperty ze znaczkiem dziecka z sylabami imienia

-          dowolny podkład muzyczny

-          piłka

-          litery wycięte z folii samoprzylepnej

-          kartoniki z nazwami przedmiotów i zabawek z sali

-          wizytówki z imieniem każdego dziecka

-          kartoniki z sylabami

-          ołówki

 

Metody :

-          zadania stawiane do wykonania

-          globalnego czytania Ireny Majchrzak

-          pedagogika Marii Montesorii

-          aktywizująca Edwarda de Bono

 

Przebieg :

1.      „Wizytówki.” – zabawa ruchowo – sylabowa

Na sali rozłożone są koperty ze znaczkiem każdego dziecka. Dzieci odnajdują swoją kopertę, układają swoje imię z sylab, umieszczają swoją wizytówkę w dowolnym miejscu w sali. Stają przy swojej wizytówce, nauczycielka sprawdza poprawność wykonanego zadania.

 

2.      „Wymień nazwę” – zabawa tematyczna

Dzieci ustawione w kole. Dzieci podają sobie piłkę. Gdy muzyka milknie dziecko, które trzyma piłkę otrzymuje od n – lki literę, przykleja ją na bluzkę i wymienia nazwę przedmiotu rozpoczynającą się daną literą (są tylko cztery rodzaje liter: a, k, l, z)

 

3.      „Bal liter” – zabawa ruchowa

Dzieci  z  przypiętymi  literami  zapraszają  pozostałe  do  tańca  w  kole wg  poleceń n – lki:

a)      wasze imię zaczyna się na tą literę

b)     wasze imię kończy się tą literą

c)      wasze imię ma w środku tę literę

 

4.      „Znajdź słowo”

Dzieci otrzymują po jednym kartoniku z nazwą sprzętu lub zabawki z sali. Szukają przedmiotu, którego nazwę otrzymały i umieszczają przy nim kartonik. N – lka sprawdza poprawność wykonanego zadania.

 

5.      „Loteryjka z imionami” – zabawa fonetyczna

Dzieci odszukują w sali swoje wizytówki, siadają z nimi przed tablicą. Otrzymują ołówki. Nauczycielka przypina na tablicy rzeczownik. Dzieci, w których imieniu występują litery z tego rzeczownika skreślają je na swojej wizytówce. To dziecko, które pierwsze skreśli wszystkie litery swojego imienia – wygrywa i jest nagradzane brawami.

 

6.      „Zabawa sylabami”

Dzieci otrzymują kartoniki z rzeczownikami. N – lka pokazuje kartonik z sylabą i dopowiada do niej drugą sylabę np. sza – fa. Dziecko, które ma kartonik z tym napisem klaszcze w ręce.

 

7.      „Mycie” – zabawa relaksacyjna

Dzieci siedzą w kole jedno za drugim tak, aby mogły dotykać pleców kolegi palcami. Nauczycielka mówi wierszyk, a dzieci palcami naśladują czynności, o których mowa w wierszu, wykonując lekki masaż :

 

Mama córkę myła                                     ( głaskanie pleców kolegi)

Żeby czysta była                                        ( rozcieranie pleców okrężnym ruchem dłoni)

Myła długie włosy                                     (dwoma palcami kreślenie linii wzdłuż pleców)

Plecy szorowała                                        ( przesuwanie czubków palców w poprzek pleców)

Gdy wszystko umyła                                  ( przesuwanie otwartych dłoni po całych plecach)

Brzuszek masowała                                   (obejmowanie kolegi od tyłu i masowanie brzucha)

Chociaż piana szczypie                             ( lekkie szczypanie całych pleców)

Trochę w małe oczy                                   ( rysowanie na plecach małych kółeczek)

Dziewczynka nie płacze                             ( delikatne opukiwanie pleców opuszkami palców)

Tylko rączki moczy                                    ( opukiwanie pleców otwartymi dłońmi)

Żeby były czyste, prania się nie bały         ( trzymanie za nadgarstki i klaskanie w dłonie)

Mamusi w sprzątaniu zawsze pomagały    ( klaskanie w dłonie kolegi)

 

8.      Zakończenie.

Dzieci ustawione w kole, maszerują, śpiewają piosenkę pt. „Mam 6 lat”

 

 

 

 

 

Literatura :

Majchrzak Irena „Wprowadzenie dziecka w świat pisma”, WSiP, Warszawa 1995

Bliżej Przedszkola. Wychowanie i edukacja. Maj 2004 nr 5 (32)

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin