SNV00048.DOC

(441 KB) Pobierz
Contents

 


Przegląd Windows

1     Przegląd Windows

Jeżeli praca w środowisku Windows jest dla ciebie nowością ten rozdział może być jednym z najważniejszych. Opisuje on podstawowe umiejętności jakie powinieneś opanować do pracy w Windows. Jeżeli jednak jesteś już obeznany z Windows możesz opuścić ten rozdział.

W środowisku Windows pracujesz w prostokątnych obszarach zwanych oknami. Okna te wyświetlane są na tle tzw. pulpitu.

Oto streszczenie wszystkich elementów i terminologii systemu operacyjnego Windows.

1.1   Co to jest przycisk Start?

Przycisk Start (który jest umieszczony na pasku zadań) jest prawdopodobnie najważniejszym komponentem kontrolnym w Windows. Gdy naciśniesz przycisk Start pojawi się menu Start, które jest centralnym punktem do uruchamiania wszystkich aplikacji na twoim PC. Menu Start może również służyć do otwierania dokumentów, zmiany ustawień systemu, uzyskania pomocy i szukania elementów na dysku twojego komputera. W rzeczywistości prawie wszystko co możesz chcieć zrobić na komputerze może być wykonane poprzez menu Start. Przycisk Start (a więc i menu Start) może być dostępny z każdego miejsca w Windows. Oznacza to że możesz uruchomić wiele aplikacji jednocześnie.

1.2   Czym jest Pulpit?

Jak wspomniano powyżej w środowisku Windows pracujesz w prostokątnych obszarach ekranu zwanych oknami. Te okna pojawiają się na tle zwanym pulpitem. Na pulpicie mogą się również znajdować małe symbole graficzne (ikony), które reprezentują skróty do aplikacji (takich jak edytory tekstu czy arkusze kalkulacyjne). Dodatkowo, na pulpicie znajdują się również przycisk Start i pasek zadań.

1.3   Czym jest Pasek Zadań?

W przeciwieństwie do MS-DOS, w środowisku Windows możesz robić więcej niż jedną rzecz jednocześnie. Zdolność do przełączania się pomiędzy aktualnie działającymi zadaniami nazywana jest wielozadaniowością. Za każdym razem gdy uruchamiasz program, lub otwierasz dokument, lub okno na pasku zadań pojawia się przycisk z nazwą procesu. (Pasek zadań normalnie umieszczony jest na dole pulpitu). Możesz używać paska zadań aby przełączać się pomiędzy uruchomionymi procesami.

1.4   Czym jest Eksplorator Windows?

Eksplorator Windows stanowi bazę wielu operacji, od podstawowych operacji na plikach (szukanie, kopiowanie, usuwanie, zmiana nazwy itd.), do manipulowania ikonami na pulpicie i w menu Start.

Możesz myśleć o Eksploratorze w uproszczeniu jak o narzędziu do zarządzania plikami i katalogami (w terminologii Windows znanymi jako foldery) w twoim systemie. Użytkownicy zaznajomieni z Windows 3.1 mogą traktować Eksploratora jako zastępstwo "Menedżera Plików" i "Menedżera Programów" z Windows 3.1.

1.5   Czym jest Okno?

Używając Windows napotkasz dwa główne typy okien:

q              Okna Aplikacji, znane czasami jako okna nadrzędne.

q              Okna Dialogowe, znane czasami jako okna podrzędne.

1.5.2    Okno Aplikacji

Gdy uruchamiasz aplikację Windows, startuje ona w oknie aplikacji na pulpicie. Większość okien aplikacji posiada pewne standardowe elementy takie jak pasek tytułu i pasek menu. Te standardowe elementy są wymienione w rozdziale 5.6.

1.5.3    Okna Dialogowe

Czasami Windows wymaga od ciebie dodatkowych informacji aby wykonać zadanie. Dostarczasz tej informacji w specjalnym typie okna zwanym oknem dialogowym. Dla przykładu, gdy każesz edytorowi tekstu otworzyć dokument pojawia się okno dialogowe "Otwórz". W tym oknie dialogowym podajesz nazwę pliku, który chcesz otworzyć.

Większość okien dialogowych zawiera opcje do wyboru. Gdy zaznaczysz już jakie opcje cię interesują, możesz wybrać przycisk OK aby wykonać polecenie. Niektóre okna dialogowe mogą wyświetlać informacje, ostrzeżenia, lub wiadomości wyjaśniające dlaczego konkretne zadanie nie może być wykonane.

1.6   Elementy Okna

Okna przeważnie posiadają kilka typowych cech takich jak menu sterowania i paski menu. Poniższe rozdziały zawierają opis tych "elementów".

1.6.2    Pasek tytułu

Pasek tytułu pokazuje nazwę aplikacji i opcjonalnie nazwę dokumentu, pliku lub katalogu. Pasek tytułu umieszczony jest wzdłuż górnej krawędzi okna.

1.6.3    Pasek Menu

Na Pasku Menu umieszczone są nazwy dostępnych menu. Menu są wygodnym sposobem na wydawanie poleceń twojej aplikacji.

Większość okien ma menu umieszczone na pasku menu który znajduje się bezpośrednio pod paskiem tytułu. Gdy menu zostaje wybrane rozwijają się jego opcje.

1.6.4    Menu

Menu składa się z listy elementów menu, z których większość jest poleceniami dla aplikacji. Niektóre elementy menu oznaczają właściwości które mogą być włączone lub wyłączone (np. pogrubiona lub kursywa), lub są nazwami kolejnych menu (menu kaskadowe), które zawierają dodatkowe polecenia.

W Windows występują dwa podstawowe typy menu: pionowe menu i rozwijane menu. Zasadnicza różnica między nimi polega na sposobie poruszania się po nich.  Dla rozwijanych menu używasz klawiszy kursorów w lewo i w prawo, natomiast dla pionowych menu klawiszy kursorów w górę i w dół.

1.6.5    Przycisk polecenia

Przycisk polecenia zwany skrótowo przyciskiem, używany jest aby zainicjować akcję, np. wykonanie lub anulowanie polecenia. Przyciski mają przeważnie prostokątny kształt i zawierają opis tekstowy lub graficzny. (Możesz myśleć o nich jak o przyciskach na telefonie). Najczęściej spotykanymi przyciskami są przyciski OK, Anuluj, i Pomoc.

1.6.6    Pole tekstowe

Pole tekstowe znane również jako pole edycyjne jest prostokątnym oknem w którym wprowadzasz lub edytujesz tekst. Pole tekstowe zapewnia wsparcie dla podstawowych funkcji wprowadzania i edytowania tekstu. Przykładem użycia pola tekstowego jest otwieranie dokumentu w edytorze tekstu. Normalnie pojawia się okno dialogowe z polem tekstowym, w którym wpisujesz nazwę dokumentu który chcesz otworzyć.

1.6.7    Pole Listy

W polu listy wyświetlana jest wcześniej stworzona lista opcji do wyboru, jak np. lista plików, kolorów lub dostępnych czcionek. Pola listy są przeważnie używane do wyświetlania dużych zestawów opcji.

1.6.8    Rozwijana Lista

Rozwijana lista służy do wybierania elementów z listy opcji. Różnica pomiędzy rozwijaną listą a normalnym polem listy polega na tym że w przypadku rozwijanej listy lista opcji jest wyświetlana na żądanie, tzn. lista pojawia się początkowo jako prostokątne okno z obecnie wybranym elementem. Gdy naciśniesz kursor w górę lub KURSOR W DÓŁ pokaże się lista opcji po której możesz poruszać się klawiszami kursorów.

1.6.9    Przycisk Opcji

Przyciski opcji znane również jako przyciski radiowe , reprezentują grupy wzajemnie wykluczających się opcji. W grupie przycisków radiowych tylko jedna z opcji może być wybrana. Dla przykładu, okno dialogowe "Drukuj" edytora tekstu zawiera następujące przyciski opcji:

¡              Drukuj Wszystkie Strony

¡              Drukuj Bieżącą Stronę

¡              Drukuj Strony w zakresie:

1.6.10 Pole Wyboru

Pole wyboru przeważnie jest używane dla opcji które mają dwa stany, jak włączony lub wyłączony bądź tak lub nie. Gdy pole wyboru jest zaznaczone zawiera symbol X. Przykładem dwu-stanowego pola wyboru może być "Zawsze tworzyć kopię bezpieczeństwa?". W Windows można również spotkać trój-stanowe pola wyboru: trzeci stan występuje gdy symbol X jest wyświetlany na szaro.

1.6.11 Combo Box

Combo box jest kombinacją pola tekstowego z polem listy. Pozwala zarówno na wpisanie nowej pozycji jak i na wybranie elementu z listy.

1.6.12 Rozwijany Combo Box

Rozwijany combo box jest kombinacją pola tekstowego z rozwijaną listą.

1.6.13 Struktura drzewa

Struktura drzewa jest listą specjalnego typu która wyświetla zestaw obiektów w postaci drzewa stworzonego na podstawie ich struktury logicznej.  Zawiera ona przyciski które pozwalają zwijać bądź też rozwijać poszczególne gałęzie drzewa.  Ten rodzaj struktury jest często używany do przedstawiania hierarchii katalogów (znanych również jako foldery) na dysku twardym.

1.6.14 Lista przeglądania

Lista przeglądania jest szczególnym rodzajem listy, na której wyświetlane elementy składają się z ikony i etykiety.  Jest to główny element kontrolny w Eksploratorze Windows, dane na liście mogą być wyświetlane na cztery sposoby:

q              Duże ikony. Każdy element wyświetlany jest jako pełno wymiarowa ikona z etykietą na dole.

q              Małe ikony. Każdy element wyświetlany jest jako mała ikona z etykietą po prawej stronie, elementy wyświetlane są w kolumnach.

q              Lista. Każdy element wyświetlany jest jako mała ikona z etykietą po prawej stronie.

q              Szczegóły. Każdy element wyświetlany jest jako linia składająca się z kilku kolumn. Skrajna lewa kolumna zawiera ikonę i etykietę tekstową.  Następne kolumny zawierają bardziej szczegółowe informacje o elemencie.

1.6.15 Pole edycyjne typu okrojonego

Pole edycyjne typu okrojonego jest to pole tekstowe, które przyjmuje tylko ograniczony zestaw wartości.  Pole edycyjne typu okrojonego jest kombinacją pola tekstowego ze specjalnym elementem składającym się z pary przycisków (znanych również jako strzałki przewijania).  Możesz zarówno wpisać żądaną wartość przy użyciu klawiatury jak i dojść do niej przy użyciu przycisków.

1.6.16 Zakładki

Zakładki służą do wyświetlania wielu stron logicznych lub zestawów informacji w obrębie jednego okna.

Każda zakładka zawiera przeważnie następujące przyciski:

q              OK.  Potwierdza wszystkie wprowadzone zmiany i zamyka okno.

q              Zastosuj. Potwierdza wszystkie wprowadzone zmiany lecz nie zamyka okna.  (Ten przycisk nie jest dostępny do czasu aż zmienisz wartość jednego z elementów sterujących na zakładce).

q              Anuluj.  Odwołuje wszystkie zmiany wprowadzone na zakładce i zamyka okno właściwości.  Nie odwołuje to jednak żadnych zmian, które zostały wcześniej zatwierdzone.

Niektóre zakładki posiadają również przycisk Pomoc.

1.6.17 Potencjometr

Potencjometr używany jest do regulowania wartości w ciągłym zakresie, jak np. głośność lub jasność. (Myśl o nim jak o potencjometrze głośności w radiu lub magnetofonie).

1.6.18 Rozszerzone pola listy i listy wielokrotnego wyboru.

Większość list pozwala na wybranie tylko jednego elementu, czasami jednak wymagane jest aby wybrać więcej niż jeden element.  Służą temu Rozszerzone pola listy i Listy wielokrotnego wyboru.

Rozszerzone pola listy i listy wielokrotnego wyboru działają na tej samej zasadzie co zwyczajne listy.  Jednakże, listy wielokrotnego wyboru mogą również zawierać pola wyboru jako jeden ze składników listy.

1.7   Schowek

Schowek służy do tymczasowego przechowywania danych w Windows. Pozwala na kopiowanie informacji z jednego miejsca i wklejanie ich gdzie indziej.

Informacja przechowywana w Schowku pozostaje tam do czasu aż go opróżnisz, skopiujesz lub wytniesz do Schowka inną informację, bądź też zamkniesz Windows. Ponieważ informacja stale pozostaje w Schowku, możesz ją wklejać dowolną ilość razy.

Możesz wycinać, kopiować lub wklejać tekst, grafikę, pliki, foldery, skróty itd. W edytorze tekstu możesz nawet wycinać, kopiować lub wklejać połączenie tekstu i grafiki.

Informację można wycinać, kopiować lub wklejać nie tylko w obrębie jednej aplikacji, ale nawet pomiędzy aplikacjami.


5-3


Rozpoczynamy pracę z Supernova

2     Rozpoczynamy pracę z programem Supernova

Ten rozdział opisuje jak korzystać z programu Supernova przy domyślnych ustawieniach klawiatury.  (Alternatywnych ustawień szukaj w rozdziale 12).

2.1   Regulacja powiększenia

Ø Aby zwiększyć powiększenie:

Naciśnij LEWY CONTROL+PLUS z klawiatury numerycznej.

Wielokrotne naciskanie kombinacji LEWY CONTROL+PLUS z klawiatury numerycznej spowoduje krokowe zwiększanie powiększenia (aż do 32 razy).

Ø Aby zmniejszyć powiększenie:

Naciśnij LEWY CONTROL+MINUS z klawiatury numerycznej.

Wielokrotne naciskanie kombinacji LEFWY CONTROL+ MINUS z klawiatury numerycznej spowoduje krokowe zmniejszanie powiększenia (aż do braku powiększenia).

Ø Aby włączyć lub wyłączyć powiększenie:

Naciśnij LEWY CONTROL+ENTER z klawiatury numerycznej.

2.2   Zmiana proporcji powiększanego ekranu

Program Supernova może dostosować proporcje powiększanego ekranu po naciśnięciu odpowiednich klawiszy:

Funkcja

Klawisze

Zwiększ powiększenie w poziomie

LEWY SHIFT+PLUS z klawiatury numerycznej

Zmniejsz powiększenie w poziomie

LEWY SHIFT+ MINUS z klawiatury numerycznej

Zwiększ powiększenie w pionie

LEWY SHIFT+LEWY CONTROL+ PLUS z klawiatury numerycznej

Zmniejsz powiększenie w pionie

LEWY SHIFT+LEWY CONTROL+ MINUS z klawiatury numerycznej

2.3   Tryby powiększania

Program Supernova ma pięć trybów powiększania pomiędzy którymi można się przełączać klawiszem 7 z klawiatury numerycznej. Oto one:

Pełny ekran.

Ekran podzielony.

Okno.

Lupa.  (Proporcjonalna, Standard lub Szklana).

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin