DziwnolandARKUSZ OBSERWACJI LEKCJI.doc

(38 KB) Pobierz
ARKUSZ OBSERWACJI LEKCJI

                      

                            KONSPEKT LEKCJI

 

 

Nazwisko i imię nauczyciela kontraktowego: Halina Nowak

Nazwisko i imię hospitującego : Małgorzata Matuszek

 

Przedmiot: Religia

Klasa: II a

 

TEMAT: I ty możesz być świętym – „Bajka o Dziwnolandzie

 

CELE OGÓŁNE:

-         ukazujemy dzieciom, że każdy człowiek może być święty,

 

CELE OPERACYJNE:

-         dziecko zna swojego patrona,

-         dziecko umie modlić się do świętych,

-         dziecko wie, że każdy zaproszony jest do świętości,

-         dziecko rozumie, że świętym stajemy się na co dzień,

-         dziecko wnioskuje, że człowiek święty to człowiek szczęśliwy,

-         dziecko przejawia postawę gotowości do bycia świętym, dobrym,

-         dziecko postanawia robić dobre uczynki /wobec Boga i ludzi/

 

METODY:

-         metoda story- line /opowiadanie zawierające 3 epizody/

-         pantomima

-         zabawa

-         piosenka

-         rozmowa

 

FORMA:

-         katecheza z całą grupą

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-         świeca, obrazy przedstawiające świętych, znaczki przyporządkowujące dzieci do poszczególnych grup, taśma w celu wyznaczenia granic krajów, rekwizyty tematyczne do pantomimy /zabawa, praca, modlitwa, posiłki/, duży różaniec, herby.

 

 

 

 

PRZEBIEG:

Wstęp:

1.     Powitanie dzieci i gości.

2.     Modlitwa wstawiennicza do świętych patronów

3.     Powtórka o dniu Wszystkich Świętych z zapowiedzią tematu /człowiek święty żył kiedyś na ziemi i był podobny do nas: jadł, pracował, bawił się i modlił/.

4.     Podział dzieci na grupy /przydział znaczków oraz zajęcie wyznaczonych miejsc/.

5.     Opowiadanie „Bajki o Dziwnolandzie”.

 

Treść opowiadania:

Katecheta opowiada pierwszą część „Bajki o Dziwnolandzie”.

Epizod I

Było kiedyś państwo Dziwnoland, które składało się z czterech krajów. W każdym kraju żyli dziwni ludzie. Między krajami były wyraźnie wyznaczone granice. Nikt nie mógł ich przekroczyć. Nikt nie znał ludzi z innego kraju oraz nikt nie wiedział czym się zajmują i co robią. W pierwszym kraju ludzie tylko się bawili, w drugim kraju ludzie cały czas jedli i pili, w trzecim kraju ludzie ciągle pracowali, a w czwartym kraju wszyscy cały czas się modlili.

 

Pytania kluczowe:

-         O jakim państwie opowiada bajka? /Dziwnolandzie/

-         Ile krajów znajdowało się w Dziwnolandzie? /cztery/

-         Co znajdowało się między krajami? /granice/

-         Czym zajmowali się mieszkańcy pierwszego kraju /drugiego, trzeciego, czwartego/? /zabawą, jedzeniem, pracą, modlitwą/.

 

/Katecheta opowiada kolejną część bajki, a cała grupa słucha/.

 

Epizod II

   W pierwszym kraju gdzie ludzie tylko się bawili nie można było spać, odpoczywać, a także jeść czy pić. Ludzie grali w piłkę, układali klocki, lepili z plasteliny. Kobiety i dziewczynki ubierały lalki, czesały je, karmiły. Chłopcy budowali domki z klocków, jeździli z tatusiami samochodzikami i pociągami. Dzieci nie chodziły do szkoły, dorośli do pracy bo byli zajęci nieustanną zabawą.

    W drugim kraju ludzie ciągli jedli i pili. Od rana do samego wieczora każdy kto mieszkał w tym kraju nie mógł nic innego robić jak tylko to co inni. Dzień był bardzo męczący, gdyż ludzie jedli przeróżne pokarmy np. owoce, słodycze, warzywa, kiełbasę bez umiaru. W nocy spali a wczesnym rankiem znowu zaczynali wszystko zjadać. Czasem kogoś bolał brzuch ale niestety musiał jeść dalej, tak jak wszyscy. Ludzie ci nie zawsze byli szczęśliwi.

      W trzecim kraju znowu ludzie bez odpoczynku pracowali. Każdy miał swoje zajęcia: jedni sprzątali w domu, drudzy pracowali w ogródku, jeszcze inni szyli i prasowali. Ludzie ci byli bardzo zmęczeni, znudzeni i smutni, ponieważ każdy ich dzień wyglądał tak samo.

    W czwartym kraju ludzie cały czas się modlili: jedni klęczeli i odmawiali różaniec, inni modlili się z książeczek, a jeszcze inni swoimi słowami. Nie wolno było bawić się, jeść, ani pracować- tylko modlitwa. W tym kraju było bardzo cicho, nudno i wydawało się, że nikt tam nie mieszka. Ludzie byli smutni, głodni i nieszczęśliwi.

 

Pytania kluczowe:

-         Co robili ludzie w pierwszym kraju?

-         Co robili ludzie w drugim kraju?

-         Co robili ludzie w trzecim kraju?

-         Co robili ludzie w czwartym kraju?

 

Formy aktywności:

-         Pantomima /dzieci z wykorzystaniem rekwizytów w poszczególnych krajach przedstawiają zajęcia mieszkańców/.

-         Rozmowa katechety z dziećmi na temat odczuć i przeżyć dzieci w czasie zabawy /krótkie wypowiedzi dzieci/.

 

/Katecheta kończy opowiadanie , problem zostaje rozstrzygnięty, zakończenie dzieci zadowala i satysfakcjonuje/.

 

Epizod III

Pewnego dnia  zdarzyło się coś zdumiewającego. W kraju gdzie ludzie się modlili pojawił się człowiek, który zniszczył różaniec, a paciorki rozrzucił na wszystkie kraje w państwie Dziwnolandzie.

Jak myślicie, co ludzie zrobili? Co się stało dalej?

 

Pytania kluczowe:

-         Kto pojawił się w państwie Dziwnolandzie?

-         Do którego kraju przybył dziwny człowiek?

-         Co zrobił w czwartym kraju cudzoziemiec?

 

Forma aktywności:

Opowieść ruchowa – Ludzie zaczęli szybko zbierać porozrzucane kulki i nawet nie zauważyli jak się wszyscy wymieszali. Przekroczyli nawet granice swego kraju. Po chwili całkowicie one zniknęły /katecheta odpina taśmy wyznaczające granice krajów/. Nigdy wcześniej nie było tak radośnie w całym państwie Dziwnolandzie, więc wszyscy zaśpiewali radosną piosenkę: „Jaka jest siła” lub „Pan łączy nas”. /Po piosence dzieci wymieniają się herbami krajów/.

 

 

Katecheta dokonuje podsumowania

Człowiek jest szczęśliwy wówczas, gdy je, bawi się, pracuje oraz modli się.

Na naszych ostatnich lekcjach poznaliśmy ludzi , którzy potrafili służyć Panu Bogu i ludziom swoją pracą, potrafili bawić się i zawsze znajdowali czas na modlitwę. Swoim dobrym  życiem zasłużyli sobie na wieczne szczęście, czyli niebo.

 

Katecheta zadaje pytania

- Jak nazywamy tych, którzy kochali Pana Boga i ludzi, a za ich dobre życie Pan Bóg nagrodził ich szczęściem wiecznym? /święci/

- Poznaliśmy wielu świętych, niektórzy żyli bardzo dawno temu,

co potraficie mi opowiedzieć o życiu tych świętych?

 

Katecheta odsłania obrazki przedstawiające świętych, a dzieci opowiadają o ich życiu:

/ św. Maryja, św. Józef, św. Barbara, św. Franciszek, św. Jan Bosko, św. Piotr/  - Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy każdy z nas może zostać świętym ?

- Czym można na tę  świętość sobie zasłużyć?

 

6. ZAKOŃCZENIE

Zatem, aby zasłużyć sobie na to by być świętym, by dostać się do nieba,  każdy z nas nie musi w swoim życiu robić czegoś nadzwyczajnego. Po prostu być dobrym dla ludzi, kochać Pana Boga, mieć czas na zabawę, jedzenie, pracę i modlitwę. Pamiętajmy, że my również możemy być świętymi oraz powinniśmy tę świętość zdobywać każdego dnia.

7. Rozwiązywanie krzyżówki i kolorowanie obrazków przedstawiających świętych.

8. Modlitwa z wykorzystaniem piosenki: „Święty kocha Boga – życia mu nie

szkoda”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin