03 Obowiązek udzielania pomocy.doc

(23 KB) Pobierz
OBOWIĄZEK UDZIELANIA POMOCY

OBOWIĄZEK UDZIELANIA POMOCY

 

Obowiązek udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu wynika przede wszystkim z nakazu moralnego.

Jednocześnie istnieje prawny obowiązek udzielania pomocy nakazany 162 artykułem kodeksu karnego, który brzmi:

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze wolności do lat trzech.

 

§ 2 Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do, której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

 

Zgodnie z tym artykułem jesteśmy zobowiązani do ratowania, ale nie w sytuacjach, kiedy sami moglibyśmy być narażeni na utratę życia lub ponieść ciężkie urazy.

 

Dalej: 1

1. Obowiązek udzielania pomocy

 



Dalej

 

 

 

Obowiązek udzielania pomocy

 

Udzielanie pierwszej pomocy szczegółowo reguluje Ustawa z dnia 25 lipca 2001 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

 

Zgodnie z tą ustawą:

 

·       Kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, obowiązany jest w miarę posiadanych możliwości do niezwłocznego udzielenia pierwszej pomocy i do niezwłocznego zawiadomienia centrum powiadamiania ratunkowego.

 

·       Osoba udzielająca pierwszej pomocy może poświęcić dobra osobiste innej osoby, inne niż życie lub zdrowie, a także dobra majątkowe w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia osoby w stanie nagłego zagrożenia.

 

·       Osobie, która poniosła szkodę na mieniu powstałą w następstwie podjęcia przez nią działań ratowniczych lub udzielania pierwszej pomocy przysługuje roszczenie o naprawienie tej szkody od Skarbu Państwa.

 

·       W przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia bądź śmierci osoby udzielającej pierwszej pomocy w związku z jej udzieleniem przysługuje roszczenie o odszkodowanie , o którym mowa w art. 444 lub 446 Kodeksu karnego.

 

·       Osoba udzielająca pierwszej pomocy korzysta z ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin