Filozofia piel.doc

(37 KB) Pobierz
Filozofia pielęgnowania Florence Nightingale

Filozofia pielęgnowania Florence Nightingale

 

PAULINA

1.     Rozwój pielęgnowania trwa nieprzerwanie od czasów ludzi pierwotnych. Jednakże jego największy rozkwit rozpoczął się w chwili gdy została założona pierwsza szkoła pielęgniarska w roku 1860r. w Londynie. Jej założycielką była Florence Nightingale, matka nowoczesnego pielęgniarstwa. Wiele elementów jej ówczesnej koncepcji jest aktualnych do dziś. Przeprowadziła ona swoistą reformę w pielęgniarstwie i w bardzo krótkim czasie obaliła stary system na całym świecie. Naszym dzisiejszym zadaniem jest przedstawienie filozoficznych założeń teorii pielęgnowania Florence Nightingale.

 

ANETA

2.     Nasze rozważania należy zacząć od przedstawienia poglądu Florence na temat istoty pielęgniarstwa. Otóż uważała ona pielęgniarstwo za domenę kobiet. Przyjmowała jako kandydatki do zawodu wyłącznie kobiety, był to swoisty akt walki o prawa kobiet do nauki i zdobywania zawodu. Jej zadaniem pielęgniarką mogła zostać każda kobieta w pewnym okresie swojego życia zdolna do wzięcia odpowiedzialności za czyjeś zdrowie. Pragnęła zainteresować wszystkie kobiety pielęgnowaniem opartym na zdobyczach naukowych. Jej zdaniem przygotowanie kobiet do opieki nad zdrowiem przyczyni się do podniesienia poziomu zdrowotności w społeczeństwie.

 

NATALIA

3.     Głosiła także, że pielęgniarstwo jest powołaniem. Zakładała święckość tej profesji, tolerancję wobec wierzeń pacjentów. Założenie to realizowało się m.in. w ten sposób, iż przyjmowała ona do swojej szkoły kandydatki bez względu na wyznanie. Humanitaryzm pielęgniarstwa przejawiał się w uznawaniu, że każdy człowiek ma prawo do opieki. Zdaniem reformatorki dziedzina ta powinna być odrębna i samodzielna, posiadająca własny system organizacyjny.

 

ASIA

4.     Jako pierwsza stwierdziła, że pielęgnowanie należy opierać na prawach rządzących życiem i śmiercią oraz kierować się zasadami naukowymi i wykorzystywać cały dorobek naukowy. Według jej koncepcji pielęgniarstwo było dziedziną dążąco do tego aby było lepiej , aby człowiek mógł lepiej żyć oraz zachować zdrowie. Warunki ku spełnieniu tych założeń miała stwarzać pielęgniarka swoją pracą.

 

PAULINA

5.     Florence Nightingale wymieniła szereg cech jakie powinna posiadać pielęgniarka. Przede wszystkim powinna ona zawsze wysuwać na pierwszy plan dobro chorego, co wskazuje na wysoki poziom moralny. Poza tym powinna być osobą godną zaufania, traktować wszystkich jednakowo, okazywać im wyrozumiałość, wykazywać wręcz anielską cierpliwość co wiązało się z wielką wytrwałością, pielęgniarka nie powinna się spóźniać, plotkować ani być przesadnie gadatliwa.

 

 

NATALIA

6.     Musi wykazywać zamiłowanie do porządku, być bystra i spostrzegawcza gdyż  podstawą do zostania dobrą pielęgniarką jest zdolność obserwacji niezbędnej do rozpoznania jednostki chorobowej, zaobserwowania polepszenia czy tez pogorszenia stanu zdrowia itp. Pielęgniarka powinna w swojej pracy wypracować sobie swoją metodę pracy oraz organizować jej czas. Powinna się oddawać swojej pracy całkowicie, zachowywać zimną krew niczym rycerz w sytuacjach krytycznych i zagrażających życiu pacjenta.

 

ANETA

7.     Jej zainteresowanie chorym powinno mieć trojaki charakter:

-rozumowy odnoszący się do konkretnej jednostki chorobowej, znajomości objawów, sposobów leczenia itp.,

-serdeczny dla osoby pacjenta, co przejawia się w trosce, czułości i empatii,

-techniczny polegający na znajomości metod leczenia, pielęgnowania.

Pielęgniarka powinna nieprzerwanie się edukować. Zdaniem Florence właściwego pielęgnowania nie można nauczyć się wyłącznie na Sali wykładowej czy też czytając książki. Najcenniejszą wiedzę zdobywa się przy łóżku chorego, na Sali chorych. Kładła ona nacisk na naukę poprzez praktykę. Ponadto Nightingale uważała, że pielęgniarka powinna być religijna, współczująca, uczciwa oraz szanować swój zawód.

 

ASIA

8.     Florence Nightingale stworzyła również własne definicje zdrowia i choroby. Według niej zdrowie to nie tylko przeciwieństwo choroby ale stan dobrego samopoczucia oraz zdolność do użytkowania tymi wszystkimi siłami, którymi człowiek może dysponować. Natomiast chorobę definiuje jako proces reparacji zachodzący dzięki siłom natury jakimi człowiek dysponuje. Jednakże proces ten wymaga również opieki oraz stworzenia dogodnych warunków do osiągnięcia stanu równowagi.

 

PAULINA

9.     W swojej teorii pielęgnowania Nightingale skoncentrowała się na środowisku otaczającym pacjenta. Uważała, że choroby są wywoływane głownie brakiem świeżego powietrza, brakiem światła, ciepła, spokoju, czystości czy też odpowiedniego sposobu żywienia. Braki w tych wartościach powodują szereg schorzeń spowodowanych nie chorobą a zaniedbaniem w pielęgnowaniu. Nightingale wychodzi z założenia, że pacjent pożąda zdrowia, tak więc pielęgniarka, natura oraz sam chory muszą współpracować aby mógł zaistnieć proces naprawczy. Według jej teorii pacjent odgrywa rolę pasywną. Środowisko i pielęgniarka wpływają znacząco na pacjenta jednakże nie ma reakcji zwrotnej. Tak więc wykazuje się trzy zakresy oddziaływań:

-środowisko à pacjent,

-pielęgniarka à środowisko,

-pielęgniarka à pacjent.

 

ASIA

10. Wymienione wcześniej elementy środowiska Nightingale uważa za najważniejsze. Tym samym podkreśla ona wagę środowiska fizycznego oraz jego przewagę nad społecznym i psychicznym. Jest to spowodowane okresem w którym żyła – okresem wojny. Elementy środowiska przez nią wymienione uważa za niezbędne do prawidłowej opieki pielęgniarskiej. Zdrowe otoczenie tj. czystość powietrza, wody, sprawne usuwanie nieczystości, dostęp do światła znacząco wpływają na jakość pracy pielęgniarki i przebieg procesu zdrowienia. Aby praca pielęgniarki była efektywna niezbędna jest również edukacja podopiecznych. Nightingale twierdziła, że ludzie muszą uwierzyć w istotę tych czynników, następnie je zrozumieć i praktykować wskazane procedury aby żyć w zdrowych i sprzyjających zdrowiu warunkach.

 

NATALIA

11. Kolejną ważną i istotną rzeczą w właściwym procesie pielęgnowania jest organizacja pracy pielęgniarskiej. Brak zmysłu organizacyjnego, czyli umiejętności rozkładu pracy oraz wydawania zleceń burzy ład oraz powoduje brak sumienności w pielęgnowaniu chorego. Chory nie może być pozostawiony bez opieki, a pielęgniarka powinna być odpowiedzialna i wypracować taki system pracy, aby mógł być on później realizowany przez inne osoby.

 

ANETA

12. Podsumowując :

Koncepcja pielęgniarstwa wg Florence Nightingale dalece odbiegała od tego co wcześniej funkcjonowało w tej dziedzinie. Jak wiemy była ona pielęgniarką samoukiem, jej reforma pielęgniarka stała się jej pasją życiową. Takie podejście pozwoliło jej połączyć dorobek naukowy z szeregiem cech osobowości, które umożliwiały właściwe pielęgnowanie. Pomimo ostrej krytyki i odrzucenia nie zaprzestała swojej działalności. Jej teoria jest prosta i jasno sformułowana dzięki temu wiele jej elementów przetrwało do dziś i jest stosowane w nowoczesnym pielęgniarstwie. Geniusz Florence Nightingale jest więc niezaprzeczalny, dzięki jej samozaparciu, umysłowi niezakrzepłemu w rutynie, energii oraz chęci poszerzania horyzontów pielęgniarstwo zrobiło ogromny krok naprzód. A nam pozostaje ukłonić się jej zacnej osobie oraz stosować się do zasad przez nią wytyczonych do dziś aktualnych.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin