Konspekt zajeć pozalekcyjnych.doc

(103 KB) Pobierz
Konspekt zajęć pozalekcyjnych

 

 

Temat: Trudna odmiana liczebnika tysiąc

 

 

Cele ogólne:

 

·        Rozszerzenie wiedzy ucznia z zakresu odmiany liczebników.

·        Rozszerzenie wiedzy ucznia dotyczące frazeologizmów.

·        Wdrażanie umiejętności pracy ze słownikami.

·        Rozwijanie wyobraźni ucznia i podejmowane przez niego próby napisania utworu mającego cechy baśni.

 

Cele operacyjne:

 

Podczas lekcji uczeń:

-         rozwiązuje krzyżówkę, utrwalając pojęcia dotyczące odmiany wyrazów

i charakterystycznych cech baśni

     -   odnajduje potrzebne informacje w odpowiednich słownikach

     -    poznaje różne frazeologizmy i ich znaczenie

     -    zdobywa wiedzę na temat odmiany liczebnika tysiąc

     -    uczy się pracować w zespole

 

Po lekcji uczeń potrafi:

-         prawidłowo odmieniać liczebniki :  1000, 1001

-         odszukać potrzebne informacje w słownikach i podręcznikach

-         wyróżnić charakterystyczne cechy baśni

-         posługiwać się słownikiem frazeologicznym

-         pracować w zespole i współodpowiadać za jego pracę

-         dokonać wyboru tematu do pisemnego opracowania

-         samodzielnie ułożyć baśń

 

Cele wychowawcze:

-         kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia

-         rozwijanie zainteresowań

-         kształtowanie umiejętności pracy w zespole

Metody pracy:

-         ćwiczeniowa

-    konkurs

Formy pracy:

-         praca indywidualna

-         praca w zespołach

 

Pomoce dydaktyczne:  

-         Władysław Kopaliński „ Słownik mitów i tradycji  kultury” PIW, Warszawa 1985

-         M. Jaworski  „Podręczna gramatyka polska” Warszawa 1999

-         Stanisław Skorupka „ Słownik frazeologiczny języka polskiego”,  Wiedza Powszechna , Warszawa 1977

-         Witold Doroszewski „Słownik poprawnej  polszczyzny” PIW,

     Warszawa 1977                                           

-         krzyżówka do uzupełnienia

 

Tok lekcji:

 

I. Część wstępna.

  1.  Rozdanie uczniom krzyżówek do samodzielnego rozwiązania.

       Hasłem do odgadnięcia jest imię pięknej i mądrej kobiety, która zmieniła 

       serce  groźnego sułtana Szahrijara i która ma związek z dzisiejszą lekcją.

 

1.

 

 

 

S

P

Ó

J

N

I

K

 

 

 

 

 

2.

L

I

C

Z

E

B

N

I

K

I

E

M

 

 

 

3.

 

 

D

E

K

L

I

N

A

C

J

A

 

 

 

4.

 

 

 

H

A

N

S

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

B

I

E

R

N

I

K

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

M

O

R

A

Ł

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin