nowozytnosc.doc

(61 KB) Pobierz
Średnioweicze

Nowożytność

 

Galileusz, Galileo Galilei (1564-1642), włoski filozof, astronom.  Od 1589 profesor w Pizie i Padwie. Twórca nowożytnej mechaniki i  astrofizyki. Poglądy swoje wyłożył między innymi w dziełach:  Probierca złota (II saggiatore), 1623 i Dialogo sopra i due massimi  sistemi del mondo), 1632.

 W poglądach filozoficznych Galileusza szczególne znaczenie  posiadają cztery zasady metodologiczne dotyczące  przyrodoznawstwa, z których wynika, że należy je traktować: A)  doświadczalnie, B) matematycznie, C) ograniczyć go do badania  zjawisk, D) ograniczyć do badania przyczyn.

 Występował więc Galileusz przeciw wszelkim spekulacjom myślowym  w rozwiązywaniu zagadnień przyrodniczych bez odwoływania się do  doświadczenia, odcinał się jednak od skrajnego empiryzmu uznając,  że nie ma nauki bez rozumowania. Uznawał tę tylko naukę za ścisłą,  której przedmiot daje się mierzyć. Przyjmował metodę analizy i  syntezy czyli rezultatywną i kompozytywną. Właściwymi przedmiotami  badań przyrodniczych stały się dla Galileusza kształt i ruch.

 Matematyczne przyrodoznawstwo Galileusza koncentruje się na  dwóch rodzajach zadań: A) hipotez matematycznych, B)  egzystencjalnych zadaniach empirycznych.

 Poza pracami z dziedziny filozofii i astrofizyki Galileusz odkrył prawo  ruchu wahadła (1583). Zbudował wagę hydrostatyczną (1586).  Sformułował prawo swobodnego spadania ciał (1602). Zbudował  lunetę astronomiczną i zastosował ją do obserwacji (1609). Odkrył  góry na Księżycu, satelity Jowisza, fazy Wenus oraz stwierdził obrót  Słońca dookoła osi a więc to, co było określone i przewidziane w  teorii M. Kopernika.

 Pomimo że trybunał inkwizycyjny zabronił głoszenia teorii  heliocentrycznej w 1615, Galileusz w 1623 wydał Dialog o dwu  najważniejszych układach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym  (wydanie polskie 1953). Dzieło to trybunał inkwizycyjny w 1633 uznał  za zakazane i zmusił Galileusza do odwołania swoich poglądów.  Nauka Galileusza została potępiona przez Kościół i Galileusz do  końca życia żył pod nadzorem inkwizycji. Dopiero w październiku  1992 papież Jan Paweł II uznał, że Kościół popełnił błąd potępiając  Galileusza.

  Kartezjusz, Descartes René (1596-1650), wybitny filozof,  racjonalista oraz matematyk i fizyk francuski. Prekursor współczesnej  kultury umysłowej, postulował metodę rozumowania wzorowaną na  myśleniu matematycznym (sceptycyzm metodologiczny), twórca  kartezjanizmu oraz słynnej sentencji "cogito ergo sum" - myślę, więc  jestem, głosił mechanistyczną i deterministyczną koncepcję przyrody,  nawet ożywionej.

W dziele Geometria (1637) stworzył podstawy geometrii analitycznej,  wprowadził podstawowe pojęcia matematyczne takie jak: zmienna  niezależna, funkcja, układ współrzędnych prostokątnych oraz  opracował podstawowe twierdzenia algebry. W dziedzinie fizyki  sformułował prawo zachowania pędu oraz odbicia i załamania  światła.

 Pascal Blaise (1623-1662), francuski filozof, matematyk, fizyk i  publicysta, uważany powszechnie za następcę Kartezjusza (R.  Descartes). Obrońca jansenizmu i idei św. Augustyna. Krytyk  moralności jezuickiej, czemu dał wyraz w Prowincjałkach (1656-1657,  wydanie polskie 1921).

 Propagator zasady rozdziału nauki od religii i rozumu od wiary.  Rozbudował zasady logiki i metodologii. Za wzór wiedzy uważał  geometrię, sądził jednak, że nie pozwala ona poznać  nieskończoności i nie pomaga w rozwiązywaniu zagadnień etycznych  i religijnych. Zasady geometrii ułatwiają poznanie faktów, ale nie  przynoszą ich zrozumienia. Bez zrozumienia trudno mówić o  poznaniu.

 Przekonanie Pascala o nieprzydatności rozumu w procesie  poznawczym doprowadziło do sformułowania tezy, że człowiek może  poznać rzeczy nadprzyrodzone przez serce i wiarę. Porządek serca,  twierdził, jest różny od porządku rozumu. Sceptycyzm poznawczy stał  się podstawą mistycyzmu i fideizmu Pascala.

 Dowodząc istnienia Boga stanął jednak na gruncie sądów  racjonalnych, znanych pod nazwą "zakładu Pascala". Stawiając, jego  zdaniem, na istnienie Boga, ryzykujemy niewiele, bo tylko jedno  doczesne życie. Jeśli okaże się, iż mamy rację, to zyskamy wieczne  istnienie i szczęście. Stąd też należy żyć tak, jakby Bóg istniał, taka  bowiem postawa jest zyskowniejsza niż niewiara.

 Pascal nie stworzył nowego typu filozofii. Jego koncepcje zawarte w  Myślach (1670, polski przekład 1921) są wyrazem zmagań  wewnętrznych wiodących od sceptycyzmu, przez racjonalizm, do  mistyki. Myśl filozoficzna Pascala stała się inspiracją dla  egzystencjalistów XIX i XX w. nie interesujących się bytem w ogóle,  lecz tylko ludzką egzystencją, i postrzegających, jak Pascal, tragizm  losu człowieka, jego zagubienie wśród nieskończoności.

 Pascal skonstruował arytmometr (1642), sformułował prawa  podzielności liczb całkowitych oparte na sumowaniu cyfr, opracował  metodę wyznaczania współczynników dwumianu dowolnego stopnia  (trójkąt Pascala), wprowadził metodę indukcji matematycznej,  zajmował się przekrojami stożkowych (traktat na ten temat 1639),  kombinatoryką i podstawami rachunku prawdopodobieństwa, był  prekursorem całkowych metod obliczania pól, objętości itp., badał  zjawiska hydrostatyczne, w 1653 sformułował jedno z podstawowych  praw hydrostatyki (prawo Pascala).


     Hobbes Thomas (1588-1679), angielski filozof i teoretyk  państwa. Otrzymał staranne wykształcenie, ukończył uniwersytet w  Oxfordzie, zajmował się wychowaniem bogatych arystokratów.

 W 1651 ogłosił najwybitniejsze dzieło Lewiatan, w którym głosił  pochwałę absolutyzmu. Podstawę jego rozumowania stanowiło  pesymistyczne założenie, że człowiek jest z natury egoistą, chce mieć  coraz więcej dóbr, zaszczytów i władzy, w konsekwencji prowadzi to  do sporów i walk społecznych. Ludzie, dostrzegając bezsens takiego  życia, uświadomili sobie konieczność zorganizowania się w państwo.  W tym celu zawarli umowę społeczną na zasadzie każdy z każdym,  powierzając pełnię władzy suwerenowi. Nie był on jednak stroną  umowy, otrzymał władzę, która go do niczego nie zobowiązywała.  Poddani zrzekli się praw do naturalnej wolności w całości i  nieodwołalnie. Tak wg Hobbesa powstało państwo zwane  Lewiatanem, któremu wszyscy są bezwzględnie podporządkowani.  Władza należąca do suwerena obejmuje wszystkie dziedziny życia,  reprezentuje swych poddanych, wszystkie organizacje, zrzeszenia i  związki obywateli, z parlamentem włącznie. Rozciąga się również na  kościół.

W tak zorganizowanym państwie Hobbes widział też korzyści.  Zabezpieczono ład i bezpieczeństwo, zagwarantowano  poszanowanie prawa i prywatnej własności; zaspokajane są  elementarne potrzeby i aspiracje każdego człowieka.

Traktat Hobbesa spotkał się z krytyką. Monarchiści odrzucali jego  świecki, racjonalny model umowy społecznej, burżuazja widziała w  nim zdecydowanego rojalistę, duchowieństwo natomiast nie chciało  przyjąć jego koncepcji kościoła państwowego. Trzy lata po śmierci  Hobbesa, na wniosek uniwersytetu w Oxfordzie, traktat Lewiatan  został publicznie spalony.

Newton Isaac Sir (1643-1727), fizyk, matematyk, filozof i  astronom angielski. Profesor fizyki i matematyki uniwersytetu w  Cambridge 1669-1701, członek Royal Society od 1672 i jego prezes  od 1703, członek paryskiej AN od 1699. W 1705 otrzymał tytuł  szlachecki.

 W 1687 opublikował pracę Philosophiae naturalis principia  mathematica, w której sformułował podstawy fizyki klasycznej  (Newtona zasady dynamiki) i przedstawił ich zastosowanie w  zagadnieniach mechaniki, astronomii i fizyki. Sformułował prawo  powszechnego ciążenia (Newtona prawo grawitacji), wyjaśnił  precesję osi Ziemi i pływy morza, uzasadnił prawa Keplera.

 W optyce opracował korpuskularną teorię budowy światła (spór z Ch.  Huygensem), określił zasady optyki geometrycznej oraz odkrył  interferencję światła (Newtona pierścienie). Dał początek badaniom  nad ciepłem (wprowadził skalę stopni ciepła, podał prawo stygnięcia  ciał).

 Niezależnie od G.W. Leibniza odkrył rachunek różniczkowy i całkowy,  podał metodę przybliżonego rozwiązywania równań (tzw. metoda  stycznych), podał wzór interpolacyjny dla wielomianu n-tego stopnia  określonego w n-punktach, badał własności krzywych.

 W filozofii twórca mechanicyzmu. Jest to stanowisko postulujące  wyjaśnianie wszelkich (lub niektórych) zjawisk i procesów, nie  będących ruchami mechanicznymi, za pomocą pojęć i praw  mechaniki, uznawanej za podstawową naukę przyrodniczą, badającą  pierwotne i powszechne właściwości materii i jej układów.

  Locke John (1632-1704), filozof angielski, czołowy przedstawiciel  empiryzmu genetycznego. Pionier liberalizmu. Zaproponował  zastąpienie metafizycznego programu filozofii przez  epistemologiczny. Za podstawowe zadanie filozofii uznał badanie  poznania, jego pochodzenia, pewności i zakresu.

 Przesuwając przedmiot filozofii z problematyki bytu (ontologii) na  teorię poznania, określając nowe zadania filozofii, określił jej metodę,  która powinna być:

 1) psychologiczna, badająca nie stosunek pojęć do poznanych  przedmiotów, lecz same pojęcia w takiej postaci, w jakiej znajdują się  w umyśle ludzkim,
 2) genetyczna, określająca naturę pojęć na podstawie ich  pochodzenia,
 3) analityczna, zakładająca, że dla zrozumienia pojęć wystarczy  odnaleźć ich proste składniki.

 Przyjął, że wiedza pochodzi wyłącznie z doświadczenia. Nie ma  bowiem idei wrodzonych, a umysł jest niezapisaną tablicą (tabula  rasa) i zostaje zapisany dopiero przez doświadczenie. Twierdził też,  że nie ma nic w umyśle, czego nie było wcześniej w zamyśle (Nihil est  in intellectu, quin prius fuerit in sensu).

 Doświadczenie wg Lockego nabywamy na dwóch drogach: 1)  doświadczając rzeczy zewnętrznych (postrzeżenia) i 2)  doświadczając samych siebie (refleksje).

 Powracając do platonowskiego pojęcia idei twierdził, że znamy tylko  idee, a nie rzeczy.

 Głównym dziełem filozoficznym Lockego są: Rozważania dotyczące  rozumu ludzkiego (1690), a także wydane pośmiertnie: The Conduct  of the Understanding (1706). Punktem wyjścia dla nowoczesnego  liberalizmu stała się Epistola de tolerantia (1689), uzupełniona potem  przez trzy dalsze listy o tolerancji.

 W dziedzinie filozofii społecznej ważną rolę odegrały: Two Treatises  of Government (1690). W zakresie pedagogiki: Myśli o wychowaniu  (1693). W filozofii religii: The Reasonableness of Christianity...  (1695).

 W swoich poglądach ekonomicznych opowiadał się za wolnością  gospodarczą. Twórca dość prymitywnej teorii ilościowej pieniądza.

 Do bardziej znanych jego prac należą: Some Considerations on the  Consequences of the Lowering Interest (1691), Further  Considerations Concerning Raising the Value Relating to Money  (1695).

 Hume David (1711-1776), szkocki filozof i historyk. Dwukrotnie  ubiegał się o katedrę uniwersytecką (1744 Edynburg i 1751  Glasgow), ale jego wniosek odrzucono ze względu na poglądy.  Pracował w dyplomacji (m.in. 1763-1766 sekretarz poselstwa w  Paryżu). Przedstawiciel empiryzmu. Badał nie rzeczy, lecz ich  umysłowe przedstawienia, które dzielił na pierwotne wrażenia i  pochodzące od nich idee twierdząc, że te drugie o tyle mają wartość  poznawczą, o ile wiernie kopiują te pierwsze.

 Przeprowadził słynną krytykę pojęcia związku przyczynowego, który -  obok zasad podobieństwa oraz czasowej i przestrzennej styczności -  uważał za jedną z trzech podstaw kojarzenia idei. Stwierdził, że  obserwacja faktów poucza jedynie o stałym ich następstwie, nigdy  zaś o wynikaniu jednych z drugich, a konstatacja takiego wynikania  jest kwestią arbitralnej projekcji doświadczeń przeszłych na  przyszłość. Na podobnych przesłankach oparł krytykę pojęcia  substancji, z tym że podstawą łączenia faktów było w tym przypadku  ich ustawiczne współwystępowanie.

 W konsekwencji twierdził, że przedmiotem rzetelnego poznania mogą  być tylko relacje idei w umyśle (tymi zajmuje się matematyka) oraz  czyste fakty brane tak, jak jawią się w praktyce życiowej,  instynktownie, nie metafizycznie, zatem bez pytania o ich naturę i  pochodzenie, ani o to, czy istnieją realnie, czy przeciwnie: są jakąś  formą złudzenia - takie kwestie wykraczają zdaniem Hume'a poza  możliwości poznawcze człowieka. Wskazywał też, że prawdy wiary są  niedowodliwe i że niemożliwa jest racjonalna teoria Boga - postulował  badanie religii z punktu widzenia psychologii i historii.

 W sprawach etyki Hume dawał wyraz przekonaniu, że czynnikiem  decydującym zarówno o moralności, jak i więziach społecznych jest  uczucie sympatii, czyli naturalny odruch wspólnego reagowania, który  był dla niego czymś pierwotniejszym od egtoistycznego zajmowania  się samym sobą. Hume należy do najważniejszych postaci w dziejach  filozofii. Wywarł znaczący wpływ na wielu myślicieli, m.in. na I. Kanta,  nawiązywały do niego pozytywizm, neopozytywizm i empiriokrytycyzm.

 Opublikował:

 Traktat o naturze ludzkiej (tom 1-3 1739-1740, wydanie polskie tom  1-2 1963), Essays Moral and Political (tom 1-2 1741-1747, polski  wybór Eseje z dziedziny moralności i literatury, 1955), Badania  dotyczące rozumu ludzkiego (1748, wydanie polskie 1919 i 1977),  History of England (tom 1-6 1754-1762), Dialogi o religii naturalnej  (1779, wydanie polskie 1962).

Wolter, Voltaire, właściwie François Marie Arouet (16941778),  francuski publicysta, filozof, dramaturg, poeta, historyk i prozaik.  Wychowanek kolegium jezuickiego, szybko zyskał sławę jako  tragediopisarz oraz dowcipny poeta satyryczny. Czołowa postać  oświecenia, członek Akademii Francuskiej. Umysł niezależny,  dwukrotnie naraził się władzy: pod zarzutem autorstwa zjadliwej satyry  na regenta uwięziony w Bastylii, w rok później wygnany z kraju za  obrazę wpływowego arystokraty. Dwuletni pobyt Voltaire'a w Anglii  ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin