o psie który ...- scenariusz.docx

(72 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III PRZYGOTOWANY PRZEZ IWONĘ ONOPĘ

 

Ośrodek tematyczny: ZWIERZĘTA BOHATERAMI LEKTUR

 

Temat dnia: LAMPO – PODRÓŻNIK

 

Cele główne:

·       kształtowanie pozytywnych postaw wobec świata zwierząt - czworonożnych przyjaciół człowieka.

·       doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat uczuć i wrażeń,

·       kształcenie umiejętności dokonywania opisu.

 

Przewidywane osiągnięcia uczniów:

 

Uczeń:

-         zna i rozumie rolę psa w życiu człowieka,

-         zna treść lektury „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego,

-         umie ułożyć z rozsypanki zdaniowej logiczną całość,

-         potrafi zaznaczyć na mapie Włoch trasę podróży Lampo i miejsce jego pobytu,

·       zna zasadę pisowni imion i nazw geograficznych,

·       śpiewa poznaną piosenkę „Kundel bury”

·       umie określić cechy psa,

·       umie uzasadnić swoją wypowiedź,

·       potrafi zredagować opis,

-         potrafi stworzyć prace plastyczne na dany temat,

-         umie współpracować z grupą,

-         zna i respektuje zasady obowiązujące podczas pracy w grupie,

-         jest życzliwy dla koleżanek i kolegów.

·       potrafi wyszukać w książce odpowiednie fragmenty opisujące Lampo,

 

Metody:

-         oparte na słowie (rozmowa, pokaz, obserwacja),

-          oparte na działaniu i przeżyciach (zabawy, ćwiczenia),

-         praca z tekstem.

Formy pracy:

-         zbiorowa jednolita,

-         w grupach zróżnicowana,

-         indywidualna jednolita i zróżnicowana.

 

Środki dydaktyczne:

·       lektura R. Pisarskiego O psie, który jeździł koleją,

·       podręczniki i zeszyty,

·       karty pracy dla poszczególnych grup i dla uczniów,

·       słowniki pisarzy polskich,

·       mapa Europy,

·       mapki Włoch dla każdego ucznia,

·       tekst piosenki Kundel bury,

·       krzyżówka dla każdego ucznia,

·       rebus

·       środki malarskie

 

Przebieg lekcji:

 

1.     Podział klasy na 6 grup. Rozwiązanie  indywidualnie krzyżówki – hasło Pisarski.(zał. 1).

2.     Wyszukanie w encyklopedii: Kim był Pisarski?

3.     Odczytanie informacji o Romanie Pisarskim i jego utworach.

4.     Zapisanie na tablicy krótkiej informacji, przepisanie do zeszytów.

5.     Oglądanie strony tytułowej książki. Odczytanie informacji potrzebnych do napisania metryczki książki – zapis w podręcznikach.

6.     Rozmowa na temat wrażeń z przeczytanej książki pt. „O psie, który jeździł koleją”: 

Co wam się najbardziej podobało? 

Które wydarzenie najbardziej was wzruszyło? 

Wymieńcie postacie pierwszo- i drugoplanowe.

7.     Ustalenie miejsca i czasu akcji

8.     Pokazanie Włoch na mapie Europy, wskazanie stolicy państwa.

9.     Odczytanie przez ucznia fragmentu tekstu i powiedzenie skąd on pochodzi.

10. Podkreślenie przymiotników w podanym fragmencie tekstu, odczytanie części mowy, uzupełnienie zdań w podręczniku.

11. Zabawa „Wycieczka po Włoszech”(zał. 2).

12. Praca w grupach – odpowiedzi na pytania związane z lekturą.(zał. 3).

13. Odczytanie odpowiedzi przez liderów grup.

14. Porządkowanie rozsypanki zdaniowej wg właściwej kolejności zdarzeń w lekturze (zał.4) .

15. Wspólne rozwiązanie rebusu.

16. Kolorowanie pól z wyrazami określającymi cechy psa Lampo.(zał. 5).

17. Ustne układanie zdań opisujących głównego bohatera wg planu(zał.6).

18. Zadanie pracy domowej – Opis psa Lampo.

19. Dyskusja nt podstawowych wartości utworu:

W jaki sposób traktowali Lampo mieszkańcy Marittimy?

Do kogo pies przywiązał się najbardziej?

W jaki sposób wykazał miłość i przywiązanie do swych opiekunów?

20. Losowanie tytułu zdarzeń przez każdego ucznia i przedstawienie go za pomocą środków plastycznych.

21. Wystawa i ocena prac.

22. Zakończenie zajęć.

 

 

ZAŁĄCZNIK 1

 

Rozwiąż krzyżówkę

 

1.    Mieszkał tam zawiadowca stacji

2.    Starsza córka zawiadowcy stacji

3.    „Lampo” po włosku znaczy ...

4.    Imię autora książki

5.    Syn zawiadowcy

6.    Wyspa, z której wydostał się Lampo

7.    Chciał kupić Lampo za 500 dolarów

8.    Stacja, do której powracał Lampo ze swoich podróży

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin