Charakterystyka najważniejszych olejków.doc

(37 KB) Pobierz
Temat: Charakterystyka najważniejszych olejków stosowanych w aromaterapii

Temat: Charakterystyka najważniejszych olejków stosowanych w aromaterapii.

 

OLEJE NOŚNIKOWE

Olej ze słodkich migdałów – najczęściej stosowany i odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry

Olej z awokado – gęsty, zielony, bogaty w witaminy A i E

Olej z nasion winogron – jasnozielony, nadaje się dla wszystkich rodzajów skóry

Olej z jojoby – gęsty, tężejący w niskich temperaturach

Olej z pestek brzoskwiń – lekki, idealny do masażu twarzy i delikatnej skóry

Olej z zarodników pszenicy – bogaty w witaminę E; może jednak dawać odczyny alergiczne – konieczne wykonanie testu skórnego.

 

 

OLEJEK CEDROWY

Środek septyczny, szczególnie pomocny w leczeniu infekcji dróg oddechowych i moczowych. Ma zdolność rozrzedzania wydzieliny śluzowej. Jest przydatny w leczeniu kataru i przewlekłego zapalenia oskrzeli. W kosmetyce stosowany jako łagodny środek ściągający w leczeniu trądzika pospolitego. Jest tez dodawany do kosmetyków męskich – wody i kremy po goleniu, stosowany w leczeniu łupieżu i innych dolegliwościach skóry głowy.

 

OLEJEK BERGAMOTA

Nazwa pochodzi od miasta, w którym zaczęto uprawiać roślinę, z której jest pozyskiwany. Surowcem do produkcji olejków jest skórka owoców, które przypominają malutkie pomarańcze. Ma zastosowanie w leczeniu infekcji dróg moczowych, stanów depresyjnych i lękowych, w kosmetyce – jako środek pielęgnacyjny. Stosowany jest do masażu w przypadku napięć, stanów lękowych i depresji. Ma działanie aseptyczne i wspaniały zapach, jest więc stosowany w kosmetyce do leczenia trądziku, do pielęgnacji cery tłustej i przy infekcji skóry. Jest dodatkiem kremów, toników i wód toaletowych. 

Hamuje rozwój niektórych wirusów, zwłaszcza Herpes Simplex, wywołujące go opryszczkę. Przyspiesza gojenie się strupów przy ospie wietrznej.

Nie wolno go stosować w postaci nierozcieńczonej!! W czasie kuracji należy unikać ekspozycji na słońce. Uwrazliwia skórę na nie. Trwa to kikla dni.

 

OLEJEK CYPRYSOWY

Ma przyjemny, żywiczny zapach, przypominający terpentynę. Ma silne działanie ściągające, wykorzystywany w leczeniu obrzęków, nietrzymaniu moczu, obfitych menstruacji, nadmiernej potliwości. W kosmetyce stosowany do leczenia cery tłustej w celu regulacji łojotoku, przy likwidacji nadmiernej potliwości stóp.

 

OLEJEK CYTRYNOWY

Ma zapach świeżej cytryny. Pozyskiwany jest przez wyciskanie zewnętrznej strony skórki cytryny. Ma zdolność stymulowania leukocytów. Ma zastosowanie w leczeniu zranień zewnętrznych, w zwalczaniu chorób zakaźnych. Ma silne właściwości bakteriobójcze, działa tonizująco na układ krążenia, pomaga w leczeniu żylaków i choroby nadciśnieniowej. W kosmetyce stosowany w leczeniu odcisków i  brodawek.

 

OLEJEK EUKALIPTUSOWY

Otrzymywany jest z liści drzew gumowego rosnącego w Australii. Ma właściwości bakteriobójcze i antywirusowe, moczopędne. Stosowany jest przy wypryskach skórnych, zakażeniach, obrzękach, w półpaścu, ospie wietrznej. W masażu łagodzi bóle reumatyczne i mięśniowe. Bywa stosowany jako środek przeciw komarom.

 

OLEJEK GERANIOWY

Ma silny, słodki zapach. Jest pozyskiwany z liści pelargonii. Ma działanie antyseptyczne, antydepresyjne, ściągające, reguluje wydzielanie łoju w organizmie, usuwa dolegliwości związane z menopauzą, itp. Stosowany w leczeniu cellulitu – ma działanie moczopędne i stymuluje układ limfatyczny. Stosowany jest jako antyseptyk w pielęgnacji jamy ustnej, przy bólach gardła, owrzodzeniach i infekcjach dziąseł.

 

OLEJEK KRZEWU HERNBACIANEGO

Pozyskiwany jest z liści drzew rosnących w Australii. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwpierwotniakowe. Bada się również jego działanie antyoksydacyjne. Stosowany jest do leczenia lekkich i średnio ciężkich postaci trądzika, grzybic skóry. Ma zastosowanie aromaterapeutyczne w leczeniu grzybicy skóry głowy, łupieżu, grzybicach skóry, przy infekcji dziąseł i jamy ustnej, w leczeniu opryszczki błon śluzowych, przy wysychaniu i swędzeniu skóry, itd.

 

OLEJEK JASMINOWY

Ma ciężki zapach. Jest stosowany przy masażu powłok brzusznych przy porodzie. Przyspiesza poród, ułatwia wydalanie łożyska. Wykorzystywany jest w leczeniu prostaty, impotencji, oziębłości. Zalecany jest do kąpieli osobom, którym brakuje pewności siebie, wiary we własne siły. W kosmetyce przydatny dla osób ze spierzchnięta, wrażliwą skórą.

 

OLEJEK LAWENDOWY

Jest środkiem aseptycznym, przeciwbólowym stosowanym przy oparzeniach i zranieniach. Przyspiesza gojenie się ran i zapobiega powstawaniu blizn. Jest doskonałym środkiem przeciwko katarowi, kaszlowi, przeziębieniu, zapaleniu zatok, grypie. Przynosi ulgę przy bólach głowy – wmasowany w skronie. W kosmetyce ma zastosowanie w leczeniu trądziku, zmniejsza łojotok, stymuluje wzrost nowych komórek, leczy egzemę. Występuje jako dodatek w kremach, tonikach, płynach pielęgnacyjnych.

Właściwości lawendy wzmacniają się w połączeniu z innymi olejkami. Jednocześnie lawenda zwiększa skuteczność tych olejków, do których się jej doda.

 

OLEJEK NEROLI

Stężony ma zapach kamfory, bardzo przyjemny po rozcieńczeniu. Otrzymywany jest z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Ma działanie antydepresyjne, antyseptyczne, rozkurczowe, łagodnie uspokajające. Stosowany jest przy napięciach psychicznych, w leczeniu stanów lękowych, w bezsenności. Szczególnie korzystnie działa na skórę, pobudza wzrost nowych, żywych warstw skóry. Jako silny aseptyk jest stosowany w leczeniu małych ran i oparzeń. Stosowany jest w leczeniu trądzika pospolitego, czyraków i infekcji górnych dróg oddechowych w postaci inhalacji.

 

OLEJEK POMARAŃCZOWY

Ma właściwości antydepresyjne, przeciwskurczowe, uspokajające. Jego działanie jest podobne do olejku neroli. Stosowany jest jako dodatek do kąpieli w przypadkach bezsenności oraz do płukania przy stanach zapalnych jamy ustnej.

 

OLEJEK RÓŻANY

Jest drogi, gdyż do jego pozyskania zużywa się ogromne ilości płatków róży. Stosowany jest przy zakłóceniach w funkcjonowaniu żeńskiego układu rozrodczego. W kosmetyce jest stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju cery, szczególnie suchej, wrażliwej, starzejącej się. Działa tonizująco i ściągająco na naczynia krwionośne. Polecany dla cery naczynkowej.

 

OLEJEK RUMIANKOWY

Ma działanie kojące, uspokajające, antydepresyjne. Należy do najdelikatniejszych olejków. Przydatny jest w leczeniu stanów zapalnych wewnętrznych i zewnętrznych.  Zewnętrznie używany jest w formie przemywań i  kompresów (czyraki, wrzody), wewnętrznie zaś do płukania przy chorobach dziąseł, ropniach. Największe zastosowanie ma w pielęgnacji skóry w przypadkach egzemy, pokrzywki, alergii, do pielęgnacji ser wrażliwych, z objawami zaczerwienienia, suchych, łuszczących się.

 

OLEJEK SOSNOWY

Ma mocny, świeży zapach. Surowcem, z którego jest pozyskiwany są igły, młode gałązki i szyszki. Największe zastosowanie ma w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. W postaci inhalacji parowych jest stosowany przy przeziębieniach, katarach, bólach gardła. Działa tez stymulująco na układ krążenia. Zlecany bywa do kąpieli przy bólach reumatycznych.

 

OLEJEK SANDAŁOWY

Ma działanie aseptyczne, a jego zapach nasila się w kontakcie ze skórą. Wykorzystywany w leczeniu infekcji dróg moczowych, infekcji płuc, gardła, oskrzeli. W kosmetyce stosuje się go do pielęgnacji cer suchych i odwodnionych, cer tłustych, z tendencją do powstawania trądzika pospolitego (działanie aseptyczne i lekko ściągające).

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin