Hormony tarczycy.doc

(21 KB) Pobierz
Hormony tarczycy

Hormony tarczycy

 

           Hormonami tarczycy są trijodotyronina, tyroksyna. Jod dostaje się do ustroju z pożywieniem i wodą, może dostawać się z powietrzem i przez skórę. Większość związków jodowych jest zredukowana w przewodzie pokarmowym do jodu nieorganicznego i tak wchłonięta do krwi.

           Fizjologiczny efekt działania hormonów tarczycy dotyczy wielu czynności ustrojowych. Hormony tarczycy zwiększają zużycie tlenu w komórkach, a przez to zwiększają przemianę materii oraz ilość wytworzonego ciepła, wzmagają przemiany mineralne, tłuszczowe, węglowodanowe i białkowe w ustroju. Wpływają również na czynności płciowe u zwierząt. U samców zwiększają procesy spermatogenezy i popęd płciowy. U samic przy niedoczynności i nadczynności hormonów tarczycy występują zaburzenia w cyklu płciowym.

           Tyroksyna jest czynnikiem metabolicznym wpływającym na produkcję mleka, zwiększenie ilości tłuszczu oraz na wzrost wełny.

           Przy niedoczynności tarczycy występuje obniżona przemiana materii, zmniejsza się ilość pochłanianego tlenu, temperatura ciała obniża się, skóra staje się obrzękła, szorstka i słabo ukrwiona, występuje obrzęk śluzówki. Występująca niedoczynność narządów płciowych obniża reakcje nerwowe i zmniejsza poziom inteligencji. Ustrój stara się uzupełnić ilość wytwarzanych hormonów, powiększając tarczycę. Przy nadczynności tarczycy zachodzi podwyższona przemiana materii i występuje większa pobudliwość nerwowa, wzmożona akcja serca oraz wytrzeszcz gałek ocznych.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin