Konspekt rzucanka siatkarska.doc

(1242 KB) Pobierz
Konspekt lekkiej atletyki

Konspekt mini piłki siatkowej

 

 

 

 

Zadanie główne lekcji:                                                                                    Data: 22.IV.2010

         Gra w „rzucankę siatkarską”.                                                              Klasa: IV c

                                                                                                                                         

Cele operacyjne lekcji:                                                                               Płeć: M/K

1. umiejętności: uczeń potrafi wykonać odbicie piłki sposobem                        Liczba osób: 20

oburącz górnym.                                                                                                        Czas trwania: 45`

2. wiadomości:  uczeń zna zasady gry w „rzucankę siatkarską”.                        Miejsce: sala sportowa

3. postawy: uczeń współpracuje w zespole.                                                          Przybory lub przyrządy:

2 x piłka siatkowa,              pachołki

                        

                                                                        

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas /l. powtórzeń

Uwagi org- metodyczne

Część wstępna

1.Czynności

organizacyjno- porządkowe

 

1. Zbiórka

2. Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności

3. Sprawdzenie gotowości do zajęć

4. Podanie tematu zajęć

6 minut

 

3`

   ********

   ********

          N

2. Zabawa ożywiająca

 

 

Zabawa „Tygrys” – uczniowie ustawieni w kole, jeden z nich wyznaczony przez nauczyciela stoi w środku. Zadaniem uczniów stojących na zewnątrz jest podanie piłki do partnerów tak, aby uczeń w środku nie przejął jej. W przypadku złego podania lub chwytu piłki przez ucznia, a także przejęcia przez środkowego, następuję zmiana miejsc z uczniem będącym w środku. Dodatkowo uczniowie stojący w kole nie mogą przetrzymywać piłki dłużej niż 2 sekundy, oraz podawać do partnera stojącego obok.

 

                              X X X

                     X           X

                     X      T   *X

                      X           X

                         X X X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3`

 

 

 

 

Cześć główna A Rozgrzewka

Ćw. mięśni rąk

 

Ćw. mm nóg

 

 

Ćw. mm tułowia

 

Podskoki

Ćwiczenia kształtujące z piłka siatkową.

Rozmieszczenie klasy na cztery grupy ćwiczebne (ustawienie jak na rysunku).

- podanie piłki oburącz sposobem górnym do przeciwnego rzędu, po podaniu bieg połączony z wybranym przez ucznia ćwiczeniem mm rąk

- podanie piłki oburącz z kozłem do przeciwnego rzędu, po podaniu bieg połączony z wybranym przez ucznia ćwiczeniem mm nóg

- j.w. lecz podanie po wyskoku w górę, po podaniu marsz połączony ze skłonem tułowia w przód

- zbicie piłki w podłoże przez ucznia, po zbiciu bieg połączony z ćwiczeniami skocznościowymi

10 minut

 

 

 

 

 

 

 

10`

- nauczyciel demonstruje wykonanie ćwiczenia

- nauczyciel demonstruje prawidłowe ułożenie rąk na piłce

 

 

 

Cześć główna B

 

Ćwiczenia techniczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gra uproszczona

Realizacja zadania głównego lekcji

Ćwiczenia techniczne z kształtowaniem orientacji czasowo - przestrzennej

1. Uczniowie wykonują z podrzutu własnego odbicie piłki sposobem oburącz górnym przez siatkę, po odbiciu idą na koniec swojego rzędu

 

2. j.w. lecz po odbiciu marsz na koniec równoległego rzędu - kształtowanie orientacji czasowo – przestrzennej

 

3. Uczniowie po podrzucie własnym wykonują dwukrotne odbicie piłki oburącz sposobem górnym, raz w górę nad siebie, dwa przez siatkę do partnera. Po odbiciu wykonują marsz na koniec swojego rzędu.

 

4. j.w. lecz po odbiciu marsz na koniec równoległego rzędu.

 

5. Gra uproszczona w „rzucankę siatkarską”. Rozpoczęcie gry następuje poprzez zagrywkę piłki sposobem dolnym. Przeciwnicy starają się piłkę złapać. Następnie podać dwa razy między sobą (sposobem oburącz górnym). Z piłką nie wolno się poruszać i przetrzymywać dłużej niż 3 sekundy. W trzecim podaniu piłka ma być przerzucona ponad siatka na stronę przeciwnika. W trakcie gry dzieci poznają zasady liczenia punktów, rotacji graczy („przejścia”), gry na trzy podania, itp.

22 minut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22`

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- gra do 10 punktów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- baczna obserwacja uczniów przez nauczyciela, korekcja błędów,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- podział uczniów na cztery pięcioosobowe zespoły;

- uczeń wciela się w rolę sędziego;

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin