ĆWICZENIE III METANOL.doc

(36 KB) Pobierz
ĆWICZENIE III

ĆWICZENIE III

 

OZNACZANIE METANOLU W MOCZU PRACOWNIKA ZATRUTEGO ALKOHOLEM METYLOWYM

 

ZASADA METODY:

Mocz zawierający metanol poddaje się destylacji, po czym metanol obecny w destylacie utlenia się przy pomocy KMnO4 w środowisku kwaśnym do formaldehydu. Formaldehyd w wyniku reakcji z kwasem chromotropowym wobec stężonego H2SO4 daje reakcję kolorymetryczną (niebiesko-fioletowe zabarwienie). Oznaczenie ilościowe prowadzi się przez pomiar ekstynkcji przy długości fali 575 nm.

 

5CH3OH + 2KMnO4 + 3H2SO4 à 5CH2O + 2MnSO4 + K2SO4 + 8H2O

 

ODCZYNNIKI:

·         Stężony kwas siarkowy (VI) – H2SO4

·         10% H2SO4

·         5% KMnO4

·         Roztwór nasycony Na2SO3

·         0,5% roztwór kwasu chromotropowego

 

 

MATERIAŁ DO BADAŃ: mocz

 

APARATURA:

·         Aparatura do destylacji

·         Łaźnia wodna

·         Specol

 

SZKŁO:

·         Probówka z podziałką na 10 ml ( 2 sztuki )

·         Zlewka na destylat

·         Zlewka na mieszaninę

·         Pipety szklane

 

WYKONANIE:

Do 25 ml badanego moczu dodać 2 ml stężonego kwasu siarkowego VI (H2SO4) odmierzonego pod dygestorium. Tak przygotowaną mieszaninę należy poddać destylacji, do dalszego oznaczenia używać jedynie pierwsze 5 ml destylatu.

 

Podczas prowadzonej destylacji przygotuj dwie probówki na 10 ml z podziałką i dopasowanymi koreczkami. W jednej z nich przygotujesz próbę badaną „B” w drugiej próbę ślepą „0”.

 

Uwaga ! Próbę badaną i próbę ślepą można wykonać jednocześnie, pamiętając o tym, że w przypadku próby ślepej w miejsce 1 ml destylatu trzeba dać 1 ml wody destylowanej.

 

Próba badana: z otrzymanego destylatu pobierz 1 ml do probówki oznaczonej „B”, dodaj 1 ml 10% H2SO4 i krople 5% KMnO4 . Po 5 minutach nadmiar nadmanganianu potasu zredukuj 1-2 kroplami roztworu siarczanu (IV) sodowego. Zachodzi reakcja:

 

2KMnO4 + 5Na2SO3 + 3H2SO4 à K2SO4 + 5Na2SO4 +2MnSO4 + 3H2O

 

Podczas odbarwiania się roztworu, pod dygestorium przygotuj mieszaninę 2 substancji: zmieszaj ostrożnie w zlewce 2 ml 0,5% kwasu chromotropowego (lodówka) i 2 ml stężonego kwasu siarkowego (VI). Po odbarwieniu się roztworu dodaj wcześniej przygotowaną mieszaninę kwasów. Po oziębieniu roztworu do temperatury pokojowej probówkę umieść we wrzącej łaźni wodnej na 15 minut. Po wyjęciu próbówki z łaźni należy ja oziębić pod strumieniem zimnej wody a następnie dopełnić wodą destylowaną do objętości 10 ml (do kreski).

 

Pomiar ekstynkcji wykonuje się  na Specolu przy długości fali 575 nm w stosunku do próby ślepej. Stężenie metanolu w próbce moczu odczytujemy z krzywej wzorcowej.

 

ZAKRES OBOWIĄZUJĄCEGO MATERIAŁU:

·         Właściwości fizykochemiczne metanolu, zastosowanie w przemyśle

·         Zasada oznaczenia, destylacja prosta

·         Działanie toksyczne metanolu na organizm człowieka

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin