Str. Kdt. Krupa Konrad
Str. Kdt. Kamiński Rafał
Kompania 2 Pluton 2
Analiza pożarowa
Omawianym zdarzeniem jest pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Broczyno w dniu 13 września 2000 roku.
Opis budynku:
- Długość budynku 20 m, szerokość 14 m, wysokość 6 m.
- Budynek wolnostojący, jednokondygnacyjny, podpiwniczony, wykonany z materiałów niepalnych.
- Konstrukcja dachu drewniana, spadzista, pokryta dachówką glinianą.
- Poddasze wykorzystane na skład różnorodnych materiałów. Występuje jeden pokój – nie wykorzystywany do celów gospodarczych i mieszkalnych.
- Strop ocieplony warstwą trocin i desek, na które naniesiona została naniesiona warstwa gliny. Sposób ocieplenia obrazuje rys. 1
- W budynku występują 4 pokoje, w tym jeden wykorzystywany na magazyn materiałów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – stolarnia, kuchnia, przedpokój, toaleta, klatka schodowa, przedsionek (ganek). Rozkład pomieszczeń przedstawia rys.2
- Ściany przedsionku, przedpokoju, pokoju nr. 3, klatki schodowej pokryte boazerią drewnianą, w pokoju nr. 6 sufit pokryty styropianowymi kasetonami. W pomieszczeniu nr. 7 występują kraty w oknach.
Położenie budynku:
- Budynek położony w bezpośrednim sąsiedztwie trasy 163. Rozmieszczenie zabudowań gospodarczych obrazuje rys.3.
- Miejscowość Broczyno położona jest w powiecie drawskim, woj. zachodniopomorskie.
- W odległości 600 m w kierunku na Czaplinek znajduje się jezioro.
- Odległość pomiędzy budynkiem mieszkalnym a stolarnią wynosi 14 m.
- Ogrodzenie wykonane z siatki drucianej.
Opis zdarzenia
Pożar wybuchł w dwóch pomieszczeniach nr. 3 i nr. 6 jednocześnie ok. godziny 500. Zdarzenie zauważył jadący do pracy w miejscowości Trzczciniec mężczyzna, sąsiad właściciela obiektu ok. godz. 530, po czym niezwłocznie zawiadomił Punkt Alarmowy JRG w Drawsku Pomorskim. Zgłoszenie przyjęto o godzinie 532. Ze zgłoszenia uzyskano informacje o możliwości wystąpienia następujących zagrożeń:
- W budynku mogą znajdować się 4 osoby w tym 2 dzieci
- W kuchni może znajdować się butla gazowa na gaz propan-butan
- W obiekcie mogą znajdować się farby i lakiery
Ustalono również, że ogień wydobywa się z okien budynku od strony ulicy i częściowo płonie dach.
O godz.535, telefonicznie do pożaru zadysponowano 2 zastępy (GBA i GCBA) z OSP Machliny i drogą selektywnego wybierania 1 zastęp (GCBA) z OSP Czaplinek. Obydwie jednostki włączone są do struktur KSRG.
Pierwszy zastęp na miejsce zdarzenia przybywa po 5 minutach przebywając drogę 6 kilometrów.
Na miejscu stwierdzono, że pali się pokuj od strony ulicy oraz w znacznej części dach budynku.
Dowódca sekcji OSP Machliny wydaje polecenie rozbiórki płotu od strony podwórka i udaje się na rozpoznanie.
W rozpoznaniu ustala:
- W drzwiach wejściowych od strony podwórka wyłamane są zamki.
- Nie występuje zagrożenie życia ludzkiego.
- Miejsce składowania farb i lakierów.
- Odkrywa drugie ognisko pożaru.
- Kierunki rozprzestrzeniania się pożaru.
- Możliwość porażenia prądem elektrycznym.
Wychodząc z obiektu ewakuuje butle gazową z częściowo płonącej kuchni. Informacje przekazuje do PA i prosi o zadysponowanie następujących służb:
- Policję.
- Pogotowie ratunkowe.
- Pogotowie energetyczne.
- Właściciela budynku – w związku z pobytem za granicą – jak ustalono, na miejsce akcji przybywa współwłaściciel stolarni.
Po przybyciu na miejsce akcji OSP Czaplinek ok. 550, dowodzenie przejmuje dowódca zastępu – pracownik JRG Drawsko Pomorskie.
Nakazuje on nie podejmować żadnych działań do momentu odcięcia prądu przez służby energetyczne.
O godzinie 610 przybywa pogotowie energetyczne i odcina dopływ prądu. W tym czasie ogień obejmuje praktycznie cały dach.
Do zdarzenia zadysponowane zostają kolejne zastępy:
- GBA i SH – 18 z JRG Drawsko Pomorskie
- GLAM z OSP Czaplinek
- GBA z OSP Czaplinek
- GLM z OSP Trzczciniec
- GBA z OSP Broczyno
- Na miejsce pożaru udaje się dowódca zmiany.
Wprowadzone zostają stanowiska gaśnicze, usytuowane są one następująco:
- A natarcie na pomieszczenie nr.3, wewnętrzne w aparatach ochrony dróg oddechowych (II rota)
- B natarcie na pomieszczenie nr. 5 i 6, wewnętrzne w aparatach ochrony dróg oddechowych (I rota)
- C natarcie na pomieszczenie nr. 6, zewnętrzne przez okno (III rota)
- D po przybyciu SH – 18 natarcie na dach obiektu, wyższe ( IV rota)
Sposób pracy stanowisk gaśniczych obrazuje rys. 4
O godz.6 45, w pomieszczeniu nr.5 ogień zostaje ugaszony. O godz. 6 55 na miejsce pożaru przybywa dowódca zmiany i przejmuje dowodzenie.
Zadysponowane na miejsce akcji zastępy GLAM Czaplinek i GLM Trzciniec tworzą punkt czerpania wody przy jeziorze zaś zadaniem GBA Czaplinek i GBA Broczyno jest dostarczanie wody metodą dowożenia.
Przybyły na miejsce pożaru GBA z JRG Drawsko Pomorskie pełni role pojazdu oświetleniowego, oświetlając podwórko gospodarstwa. Ustawienie samochodów na miejscu akcji pokazuje rys. 5
O godz. 7 20 pomieszczeniu nr.3 ogień zostaje ugaszony, w pomieszczeniu nr.6 pożar zostaje zlokalizowany.
W związku z rozwiniętym pożarem, praktycznie całego dachu i możliwością zawalenia się konstrukcji, podjęta zostaje decyzja o wycofaniu stanowisk wewnętrznych i podawaniu środków gaśniczych z zewnątrz. Stanowiska usytuowane są następująco:
- C natarcie na pomieszczenie nr. 6, zewnętrzne przez okno
- SH – 18 natarcie na dach obiektu, wyższe
- E przez okno do pomieszczenia nr. 3, obrona
- F natarcie na dach, niższe
O godz. 740,w pomieszczeniu nr. 6 pożar zostaje ugaszony. Płonie konstrukcja dachu. O godz. 810, dachu ulega ona zawaleniu, wzrasta zadymienie. Ogniska pożaru pojawiają się lokalnie w różnych częściach dachu. Następuje zmiana usytuowania stanowisk gaśniczych:
- C przez okno na pomieszczenie nr. 6, obrona - dogaszanie
- E przez okno do pomieszczenia nr. 3, obrona - dogaszanie
- G natarcie na dach z drabiny, wyższe
- H natarcie na dach z drabiny, wyższe
Dowódca wydaje decyzje o zalaniu ognisk pożaru, środki gaśnicze podawane są na cała powierzchnię dachu.
O godz. 850, dowódca wydaje polecenie przerwania działań, udaje się na rozpoznanie. W rozpoznaniu stwierdza, że palą się trociny ocieplające strop. Podejmuje decyzje o odgruzowaniu stropu i zerwaniu desek położonych na trociny. Na strop wprowadza 6 ratowników, których zadaniem jest zerwanie desek. Ze stanowisk G i H podawane są środki gaśnicze na lokalnie występujące ogniska pożaru.
O godz. 1047, zostają zakończone działania. Miejsce zdarzenia zostaje przekazane współwłaścicielowi i policji
W wyniku prowadzonych działań lekko ranny został 1 strażak doznając urazu nogi. Został on opatrzony na miejscu akcji przez służby medyczne i odwieziony do szpitala.
Akcja trwała 5 godzin 17 minut.
W działaniach brało udział 47 strażaków, 4 pracowników służby medycznej, 2 funkcjonariuszy policji i 2 pracowników pogotowia energetycznego.
Do gaszenia pożaru zużyto 14 m3 środka gaśniczego.
Wnioski:
- Narażanie ratowników – zwłaszcza przy odgruzowywaniu
- Nie podjęto obrony ani ewakuacji farb i lakierów
- Długi czas dojazdu pogotowia energetycznego
bhp.KarolKa