muzykoterapia.rtf

(8 KB) Pobierz

I.              Dane osobowe:

 

1.      Wiek- 21- 60

2.      Jednostka chorobowa: schizofrenia paranoidalna, katatoniczna, depresja, zaburzenia lękowe, choroba alkoholowa

3.              Stan psychofizyczny:

- psychiczny-. Podopieczni w dobrym samopoczuciu, chętni do współpracy, otwarci na pomysły, spowolnieni myślowo na skutek terapii lekowej

·         fizyczny- podopieczni nie skarżą się na zaburzenia somatyczne, nieco ociężali, poruszają się samodzielnie

.

 

II.              Konspekt:

 

1.              Prowadzący- Wioletta Stępień

2.              Miejsce –  świetlica w oddziale psychiatrycznym

3.              Czas trwania-  50 minut

4.              Temat: wyrażanie w rysunku emocji dostarczonych przez muzykę.

5.      Forma organizacyjna- czynna, grupowa

6.      Rodzaj terapii- muzykoterapiaczynna, rysowanie odczuć jakie dostarcza nam muzyk, elementy socjoterapii, elementy psychoterapii

7. Metody pracy: oparta na słowie –instruktaż, oglądowa- pokaz, oparta na praktycznej działalności  - ćwiczenia  oparta na obserwacji, pokaz         

8.              Środki dydaktyczne- odtwarzacz płyt, płyta cd, kartki, kredki

9.              Cel ogólny: ujawnienie emocji dostarczonych przez muzykę

10.              Cele  szczegółowy:

zmiana nieprawidłowych zachowań psychofizycznych

uspokojenie, rozluznienie

usprawnienie funkcji percepcyjno – motorycznych

usprawnienie odbieranych bodzców słuchowych, dotykowych i wzrokowych

ćwiczenie pamięci trwałej i świeżej

kształcenie wyobrazni

ćwiczenie spostrzegawczości

ćwiczenie koncentracji uwagi

niwelowanie i pokonywanie barier poznawczych

rozwijanie aktywności twórczej

usprawnienie umiejętności rozluznienia psychicznego i fizycznego

rozwijanie wrażliwości muzycznej

poprawa nastroju

ćwiczenie poprawnego reagowania na polecenia prowadzącego

ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowej

rozwiązywanie problemów emocjonalnych ( zwłaszcza w nazywaniu nabywanie uczuć)

umiejętność okazywania swoich emocji, uczuć

ćwiczenie pracy w grupie

 

III.              Przebieg zajęć:

 

WSTĘP ( 5minut)

              Powitanie uczestników zajęć, przedstawienie tematu zajęć, przygotowanie stanowiska pracy

 

ROZWINIĘCIE (20 minut)

              Prowadząca podaje instrukcję do zajęć

Wysłuchanie w ciszy i w spokoju piosenki

Przelanie na papier uczuć, emocji jakich dostarczyła piosenka ( w trakcie malowanie piosenka również leci )

Omówienie prac przez podopiecznych

ZAKOŃCZENIE (5minut)

Zakończenie zajęć – podziękowanie za zajęcia, zaproszenie na następne oraz posprzątanie stanowiska pracy

 

 

 

Literatura

K. Milanowska  TERAPIA ZAJĘCIOWA

 

Dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb podopiecznych: pacjenci nie wymagają dostosowania stanowiska pracy.

 

Przestrzeganie przepisów BHP:  przed zajęciami przewietrzenie sali, , zapewnienie oświetlenia , odpowiedniej ilości miejsc oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pracy podczas zajęć.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin