scenariusz_patriotyczny_1.doc

(29 KB) Pobierz
Scenariusz nr 1

Scenariusz

zajęć warsztatowych przeprowadzonych na zespole samokształceniowym dnia 31 stycznia 2003r.

 

„Podróż po mapie” zapoznanie z mapą Polski na podstawie utworu S. Grabowskiego i M. Nejmana. Wzbogacanie słownika.

 

 

CELE OGÓLNE:

-         zapoznanie  z mapą Polski;

-         budzenie uczuć patriotycznych;

-         wdrożenie do wypowiadania się całym zdaniem

 

CELE OPERACYJNE DLA DZIECI

     -    potrafi uważnie słuchać utworu literackiego;

-         wypowiada się na podany temat;

-         wie, co oznaczają kolory na mapie;

-         zna charakterystyczne cechy każdego krajobrazu;

-         umie dopasować widokówki do odpowiedniego miejsca na mapie;

-         potrafi poskładać pocięty na części obrazek w całość;

-         jest spostrzegawcze

 

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA:

Mapa Polski, sylweta chłopca, sylweta latawca, napis do globalnego czytania, kontur mapy, kolorowe widokówki z różnych regionów Polski, rozcięty kontur mapy na 4 części, kredki, kolorowy papier.

 

PRZEBIEG:

„Podróż po mapie”

prowadząca opowiada utwór S. Grabowskiego, M. Nejmana z wykorzystaniem mapy i sylwet. Nauczycielki zastanawiają się i wypisują na kartce jakie pytania mogłyby zadać dzieciom odnośnie tego opowiadania. Oto wypracowane przykładowe pytania wypisane w kolejności ważności.

 

·        kto występuje w opowiadaniu,

·        o czym rozmawiała mapa z chłopcem,

·        co znaczą różne kolory na mapie,

·        co oznaczają niebieskie wstążki na mapie

·        Jakimi środkami transportu latał chłopiec

·        Co zrobić by w naszym kraju i na naszym najbliższym podwórku było czysto

W tym miejscu pokazujemy dzieciom wyrazy do globalnego czytania „Mapa Polski”.

             

„Nasza mapa”

Zabawa dydaktyczna. Dopasowanie widokówek z różnych regionów Polski do kolorów na mapie. Prowadząca umieszcza obok kolorowej mapy Polski jej kontur. Nauczycielki podzieliły się  na 3-4 zespoły. Każdy zespół otrzymuje tackę, na której są widokówki z różnych regionów Polski. Zadaniem jest posegregować widokówki w zależności od regionów z których pochodzą i umieścić je na mapie konturowej w odpowiednim miejscu.

 

Problemy dla uczestników:

Nauczycielki mają za zadanie zastanowić się czym kierowałyby się dzieci przy podziale widokówek, po czym dzieci będą rozpoznawać widokówki

·        kolorem, bowiem z opowiadania wiedzą, że kolorem górskim jest czerwony, kolorem nizinnym jest zielony a wyżynnym żółty

 

Szukanie widokówek z innych regionów Polski, segregowanie ich i umieszczanie na mapie konturowej na tej samej zasadzie.

 

„Wędrówki latawcem po Polsce”

Zabawa ruchowa przy muzyce.

Poruszanie się swobodnie po całej sali przy dźwiękach skocznej melodii. Na przerwę w muzyce, zatrzymujemy się i naśladujemy, to co robi się w różnych regionach Polski zgodnie z sugestią

·        nad jeziorem – łowienie ryb, wiosłowanie, pływanie;

·        w górach – wspinanie się;

·        na drogach nizinnych – jazda na rowerze;

·        w lesie – zbieranie jagód;

·        nad morzem, na plaży – gra w piłkę, opalanie.

 

„Mapa”

Prowadząca rozdaje pocięte na części obrazki; biały kontur mapy Polski oraz kartkę kolorowego papieru. Zadaniem uczestniczek jest złożenie rozciętych obrazków w całość. Po wykonaniu zadania przyklejamy mapę na kolorową kartkę papieru i możemy wg wzoru pokolorować jak najpiękniej umiemy.

 

Zakończenie

Prowadząca rozdaje buźki, które nie mają narysowanych ust. Zadaniem uczestników jest dorysowanie minki sugerującej jak nam się podobały zajęcia.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin