Scenariusz zajęcia w grupie 3-latków
Prowadząca :
Data : 10.05.2011 r.
Tematyka tygodnia : Jestem Europejczykiem.
Temat: Mój kraj – Polska.
Cele ogólne :
- utrwalenie wiadomości o Polsce,
- budzenie u dziecka dumy z przynależności narodowej
Cele operacyjne : dziecko:
- wie, jak wygląda flaga i godło Polski
- wskaże mapę Polski wśród innych map
- rozwiązuje zagadki
- reaguje na sygnał dźwiękowy
- współpracuje z innymi
Formy:
- praca zbiorowa
- praca indywidualna
Metody:
- słowne: rozmowa,
- oglądowe: pokaz
- działań praktycznych
Pomoce:
- koperty z zagadkami, mapa Polski, obrazki flagi i godła Polski, mapa konturowa Polski i państw europejskich, prezentacja w programie PowerPoint, piosenka „Podróż”, kolorowe krążki
Przebieg:
1. Powitanie
Dzieci stojąc w kole witają się śpiewając powitalną piosenkę.
Wszyscy są, witam was
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś Ty
raz dwa trzy.
2. Wprowadzenie do tematyki zajęć – dzieci szukają schowanych w sali kopert z zagadkami.
Pytanie nietrudne, każdy to przyzna.
Jak się nazywa nasza Ojczyzna? (Polska)
Biel na niej jest i czerwień,powiewa, gdy wiatr się zerwie. (Flaga)
W górach mieszka wielki ptak.To jest Polski naszej znak.(orzeł)
3. Swobodne wypowiedzi dzieci związane z tematem zajęć. Co wiemy o naszym kraju?
4. Dzieci młodsze słuchają wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” –Zwrócenie dzieciom uwagi, co oznaczają kolory na fladze.
„Barwy ojczyste”
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.A na tej fladze biel jest i czerwień.Czerwień to miłość, biel - serce czyste.Piękne są nasze barwy ojczyste.
Nauczyciel umieszcza flagę Polski obok mapy. Zwraca uwagę na kolory flagi, ich układ, i omawia jak ważna jest flaga dla Polaków oraz kiedy się ją eksponuje;
- odróżnia Polaków od obywateli innych narodów; - sportowcy na zawodach międzynarodowych; - znak jakości na polskich produktach; - wywieszanie podczas świąt państwowych - przyjazdu ważnych gości...
„Godło Polski” – zaprezentowanie dz. Godła Polski. Zwrócenie uwagi, w którą stronę orzeł ma odwróconą głowę, rozmowa n/t legendy
Dzieci starsze słuchają opowiadanie „Polska” Małgorzaty Strzałkowskiej - prezentacja w PowerPoint . Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące treści opowiadania.
- jak wygląda flaga i godło Polski- nad jakim morzem leży Polska- jak nazywają się nasze góry- jakimi pieniędzmi się posługujemy - jakie znajcie rejony Polski
5. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Podróż”.
Przy melodii piosenki „Podróż” dzieci śpiewają i biegają pomiędzy rozłożonymi krążkami - domkami. Kiedy piosenka się skończy, zajmują domek. Jedno dziecko zostaje bez domku, ponieważ krążków jest mniej niż dzieci. Zabawę powtarzamy kilka razy. „
6. Szukamy mapy Polski” – zabawa dydaktyczna.
Na tablicy nauczyciel umieszcza mapę konturową Polski i innych państw. Zadaniem dzieci jest odnaleźć wśród tych map mapę swojej ojczyzny – Polski. Aby utrwalić znajomość kształtu granic Polski dzieci wodzą palcem po konturze mapy.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa „Znajdź flagę” – dzieci swobodnie poruszają się w rytm melodii, na przerwę w muzyce odszukują ukryte flagi Polski i ustawiają się przy nich.
asia6211