Jak przygotować swój organizm do ciąży.doc

(49 KB) Pobierz
Jak przygotować swój organizm do ciąży

Jak przygotować swój organizm do ciąży?

 

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W jej trakcie w organizmie rozwija się nowe życie, które potrzebuje odpowiedniej ilości energii oraz składników odżywczych.

 

Nie od dziś wiadomo, że w czasie trwania ciąży konieczne jest zadbanie zarówno o dietę jak i swój organizm, warto jednak pamiętać, że dobre przygotowanie ustroju przed poczęciem pozwala lepiej przejść ciążę, utrzymać dobre samopoczucie, a tym samym zachować dobry stan zdrowia przyszłej mamy oraz dziecka.

 

Od czego zacząć?

O przygotowaniu się do ciąży warto pomyśleć już około 12 miesięcy przed planowanym poczęciem. Okres ten pozwala na wyrównanie wszelkich niedoborów witaminowo-mineralnych, zaleczenie wszelkich infekcji, wyleczenie zębów, doprowadzenie przewlekłych chorób do stanu stabilnego. Aby więc dobrze przygotować ustrój warto zbadać się i wykluczyć bądź zaleczyć wszelkie nawet drobne niedomagania.

Co należy zrobić:

·         ogólne badanie moczu oraz krwi,

·         badanie poziomu glukozy oraz żelaza,

·         badanie hormonalne tarczycy,

·         ogólne badanie poziomu hormonów,

·         badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy (jeśli wynik negatywny, należy powtarzać badanie co miesiąc po zajściu w ciążę),

·         badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii,

·         badanie na obecność wirusa HIV,

·         USG narządów rodnych oraz piersi,

·         udać się do dentysty,

·         udać się do ginekologa – przeprowadzić cytologię (wymaz z szyjki macicy), biocenozę (czystość pochwy),

·         przeprowadzić szczepienie na różyczkę, odrę, wirusowe zapalenie wątroby typu B (3 etapy szczepienia: 2 etap miesiąc po 1, 3 etap 5 miesięcy po 2).

Jeśli kobieta do tej pory stosowała antykoncepcję w formie tabletek, plastrów, wkładek domacicznych itp. należy jej zaprzestać przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym poczęciem.

 

W przypadku przewlekłych chorób takich jak cukrzyca, padaczka, niedokrwistość, nadciśnienie, astma czy choroby nerek, chęć posiadania dziecka należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Gdy uda się chorobę doprowadzić do stanu stabilnego można podjąć próbę zajścia w ciążę. Konieczna może być w tym czasie zmiana leków, zmniejszenie dawek tak, aby nie szkodziły rozwijającemu się maleństwu.

 

 

 

Aktywność fizyczna

Dobrze przygotowane ciało to także dobra kondycja fizyczna. Pomoże ona zarówno dobrze znosić ciążę jak i ułatwi kobiecie funkcjonowanie w jej trakcie, ale także odpowiednio mocne mięśnie ułatwią poród. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na takie partie mięśni jak:

·         mięśnie pleców (mięśnie przykręgosłupowe),

·         mięśnie brzucha,

·         mięśnie pośladków,

·         mięśnie szyi.

Dobrze także poświęcać czas na spacery, gimnastykę, pływanie, które to rodzaje ruchu można także kontynuować podczas ciąży polepszając kondycję i ułatwiając powrót do sylwetki sprzed ciąży.

 

Dieta
Warto przyjrzeć się bardziej krytycznie swojej masie ciała i sprawdzić swoje BMI. Najlepiej jeśli masa ciała jest prawidłowa (BMI 19-25). Nadwaga sprzyja gorszemu samopoczuciu w czasie ciąży, pojawieniu się dolegliwości, trudnościom w czasie porodu. Niedowaga zaś może być przyczyną niskiej masy urodzeniowej u dziecka, a niedożywienie w czasie ciąży sprzyja pojawieniu się choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego u dziecka.

 

Jeśli decydujemy się na kurację odchudzającą musi to być kuracja racjonalna, przebiegająca w spokojnym tempie. Drastyczne diety mogą wywołać niedobory witamin czy składników mineralnych. Minimum na 3 miesiące przed poczęciem powinno zacząć się stabilizację masy ciała.

 

Sposób żywienia podczas przygotowań powinien być zgodny z zasadami prawidłowego żywienia. Istotne jest wykluczenie z żywienia używek takich jak alkohol, kawa, mocna herbata, papierosy. Powinno się zastąpić dania gotowe samodzielnie przygotowywanymi z podstawowych produktów. Warzywa i owoce należy dokładnie myć, mięsa i mleka nie spożywać w stanie surowym (ochrona przed toksoplazmozą, listeriozą).

 

W okresie tym dla organizmu duże znaczenia ma odpowiednia podaż zarówno witamin jak i minerałów. Należy jednak zachować umiar w przyjmowaniu ich suplementów. Zarówno bowiem niedobór jak i nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia. Szczególnie nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) jest niebezpieczny, gdyż trudniej je usunąć z organizmu niż te rozpuszczalne w wodzie np. C.

 

Suplementem, po który powinna każda kobieta sięgać zarówno na 3 miesiące przed ciążą jak i w pierwszym trymestrze jest kwas foliowy w ilości 0,4 mg/dobę. Istotna jest także odpowiednia podaż:

·         wapnia (niedobór wywołuje skurcze mięśni),

·         cynku (zbyt mała ilość upośledza czynność narządów rodnych kobiety),

·         jodu (niedobór sprzyja niedoczynności tarczycy, ta zaś upośledzeniu umysłowemu u dziecka),

·         żelaza (jego małe ilości sprzyjają obniżeniu płodności, pojawieniu się niedokrwistości w czasie ciąży).

Z tego też powodu w diecie nie powinno zabraknąć mleka i produktów mlecznych, wszelkiego rodzaju warzyw zwracając szczególną uwagę na ciemnozielone, owoców, chudego mięsa, ryb, pełnoziarnistych produktów – pieczywa, kasz, brązowego ryżu, makaronu razowego.

Rozkład poszczególnych grup żywnościowych powinien być zgodny z piramidą żywieniową, czyli:

·         produkty zbożowe (5 porcji),

·         warzywa (4 porcji) i owoce (3 porcje),

·         nabiał (w ilości około 2 szklanek mleka lub jego zastępników),

·         mięso, orzechy, rośliny strączkowe, ryby (1 porcja).

Należy ograniczyć ilość słodyczy, które poza kaloriami nie dostarczają żadnych wartościowych składników. Dodatkowo sprzyjają utracie cynku.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin